Skocz do zawartości

Balast


Ed

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się dowiedzieć jakiego pokarmu używacie jako balast. Ostatnio jedna z moich ryb miała „problemy zdrowotne” i wyszło mi, że to przez zbyt częste używanie granulatów. W sumie karmie tylko nimi, chociaż tylko dobrych firm. Doczytałem się, że przydałoby się podawać coś takiego jak sałata, szpinak czy brokuły, nie tylko po to by ryby miały ciekawy jadłospis tylko jako balast, czyli coś, co drażni jelita i pobudza je do prawidłowej pracy, oraz zalega w nich by ryby miały uczucie sytości. Ile w tym prawdy to nie wiem. Interesuje mnie czy podajecie coś takiego i czy jest jakiś gotowy produkt, (którego nie trzeba przygotowywać w domu) a który spełnia wyżej wymienione zadania. W sumie to tyle pozdrawiam i zdrówko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bilansowania diety tylko granulatem - jestem za. Tylko BARDZO wazne jest, zeby nie podawac go za duzo, to moim zdaniem najczestszy blad akwarystow, nie tylko specjalizujących sie w Malawce. Druga sprawa jest to, ze czesto nie umiejetnie podaje sie granulat, chocby niemoczony.

Ja np, dla przeczyszczenia jelit podaje raz w tygodniu D-Alio Plus.

Generalnie mozesz stosowac rozne pokarmy na bazie czosnku (najwyzszej imo jakosci sa te dla paletek), powinno pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekarmiać to na pewno ich nie przekarmiam (namaczam zawsze za wyjatkiem dainichi), jak patrzę wstecz to wydaje mi się, że daje im tyle samo pokarmu, co rok temu jak były małymi bajtlami. Może powinny być już karmione raz dziennie albo raz na dwa dni jak gdzie niegdzie jest podawane odnośnie dojrzałych ryb. Tylko teraz od kiedy ryby są dojrzałe jak maja rok, dwa czy trzy?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeżeli poszukujesz gotowego pokarmu zawierającego składniki balastowe w postaci np. szpinaku lub alg morskich polecam Naturefood Premium Cichlid Plant.


No i jest to jeden z niewielu [jeżeli nie jedyny] granulat na rynku, który właśnie nie wywołuje negatywnych efektów zdrowotnych nawet przy długotrwałym, monodietycznym, skarmianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten jeden produkt nic więcej nie ma?.


Sobotage - czyli roczne ryby można już spokojnie karmić raz dziennie i stosować dietę raz w tygodniu?.




Tak, jak mowie, ja karmie ryby tylko raz dziennie. Z tym, ze staram sie wybierac najlepsze pokarmy.

Nie rozumiem co znaczy :

stosować dietę raz w tygodniu

Chodzi Ci o glodowke? Normalna glodowka raz w tygodniu.

Tak, jak pisze Mjunszajn, zainwestuj w dobre pokarmy (lansowane :mrgreen: naturefood, dainichi ) do tego czosnek i bedzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten jeden produkt nic więcej nie ma?.

Naturefood ma całą gamę pokarmów dla pielęgnic- ja używam w tej chwili- N. Premium Cichlid. N. Premium Color, Nature Premium Cichlid Plant. Do tego używam mieszanki płatków O.S.I. z innymi pokarmami- jako bazy pokarmowej i mrożonek- na ogół artemii i cyklopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
    • Niestety ale biotop Malawi wymaga dużych zbiorników i jest do duża przeszkoda w dobie szukania oszczędności na prądzie. Dla nas 200L dla saulosi to takie minimum i to niezbyt atrakcyjne, ponieważ mamy tylko jeden gatunek, dla wielu to bariera nie do przejścia. Dlatego pewnie gatunki ryb wymagające dużych szkieł jak pyszczaki, dyskowce czy inne duże pielęgnice są w odwrocie a powraca moda na małe ryby oraz akwaria w stylu low-tech.  
    • Jeszcze o tym bardzo nie myślałem. Na pewno będzie mix i na pewno zbiornik nie będzie na początku przerybiony. Co będzie po kilku latach, to się okaże jak uda się kontrolować narybek. Na pewno chcę mieć predatory + mbuna w dużych ławicach - taki wstępny plan. @yaro nie mam tutaj miejsca na pomyłki. Jak dam za mało rur na spływ do sumpa, to poprawienie tego będzie karkołomne. Jeżeli dam za dużo, to nie będzie problemem. Więc wolę dmuchać na zimne. Wiem na pewno, że wolny przepływ przez biologię, to mit akwarystyczny. Pytanie tylko gdzie jest złoty środek, bo przelać 30000L/h przez sumpa, a potem wypompować to na 2m, to dość trudny case, ale nie jest niewykonalny. Być może złotym środkiem będzie podwójna filtracja, czyli sump + filtr w dużym module/kominie. Po rozmowę z hydraulikiem i człowiekiem od wylewek wiem już, że mogę dać pod akwa zamiast styropianu 15cm, dobry xps 5cm + 5cm wylewka. To daje mi 66cm pod zbiornikiem więc sump mógłby mieć 40cm wysokości. 16cm na sumpem wystarczy? Czy lepiej dać niższy sump?
    • 10000 litrów robi wrażenie 👍 Ile ryb będziesz chciał mieć docelowo? Przy przykładowym przeliczniku 50 litrów na rybę daję aż 200 sztuk. 
    • Hm… moje akwarium produkuje ok. 9 ppm azotanów tygodniowo. Odpowiada to godzinowej produkcji 0,015 ppm NH3. Przyjmując że ryby wydalają  NH3 ze stałą prędkością, to stężenie obserwowane w testach to 0,015ppm/krotność przepływu przez filtr. Nawet jeśli miałbym całkowitą krotność filtracji na poziomie 0,4 (jak twierdzisz, że masz) to i tak obserwowany wynik 0,0375 ppm jest na granicy oznaczalności testów. Ale z tego co pamiętam, to masz filtry po 2 stronach i znając życie gąbka będąca kilka razy lepszym od ceramiki filtrem biologicznym, została zaliczona do „mechanika”. Do tego nitryfikacja jest bardzo łatwa… dla mojego zbiornika wystarczy 0,6l gąbki 20ppi, by nie było problemu. Aby woda była czysta trzeba znacznie więcej. Pojęcie czystości jest bardzo względne… No ale inaczej definiujemy pewne pojęcia. Jestem pewien, że Cię nie przekonam W każdym razie rekomendacja, żeby robić przepływ przez sump na poziomie 0,4 jest dosyć oryginalna. Zazwyczaj poleca się 3-5x, w morskich x10. 
    • W całym procesie myślowym jest jedna niedoskonałość, mam w swoim akwarium tyle ryb, że nie są w stanie zanieczyścić mi wody do poziomu by filtracja nie wyrabiała. Potwierdzają to testy, a nie wzory których nie znam i nie umiem z nich korzystać. Abyś nie myślał, że to jakiś osobisty atak. Po prostu uważam , że w wielkich baniakach utrzymujemy relatywnie mniejsze zarybienie niż w mniejszych akwariach.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.