Jump to content

Dziwny spadek pH.....?!


ragnarson

Recommended Posts

Dziś podczas testów nie mogłem w to uwierzyć, w mojej wodzie z kranu (pobieram wodę ze studni głębinowej) jest pH na poziomie 7,8-8,0, także można powiedzieć odpowiednie, każdy kolejny test taką wartość wskazywał, dziś zrobiłem testy i pH wynosi 7,2, nie mogłem uwierzyć i powtórzyłem test kilkakrotnie, później dla porownania zrobiłem test innym testerem (pożyczonym od znajomego) i wynik taki sam pH=7,2. Moje pytanie co może byc przyczyną tak dużego spadku pH zaznaczam, że reszta wartości jest w normie, co o tym sądzicie, czy powinienem rozpuścić sodę w szklance leteniej wody i wlać do akwa czy kupić jakąs chemię (wolałbym nie) żeby podnieść pH do żądanej wartości?

Link to comment
Share on other sites

Ważna jest też pora wykonywania testów :D

Zwłaszcza jeśli w baniaku masz rośliny lub dużo glonów.

W nocy zawartość CO2 w wodzie wzrasta więc automatycznie spada PH , najniższy poziom mamy więc rano , a najwyższy wieczorem.

Link to comment
Share on other sites

Ważna jest też pora wykonywania testów :D

Zwłaszcza jeśli w baniaku masz rośliny lub dużo glonów.

W nocy zawartość CO2 w wodzie wzrasta więc automatycznie spada PH , najniższy poziom mamy więc rano , a najwyższy wieczorem.


Nie mam roślin, glonów też nie za wiele, test zrobiłem również dziś rano pH bez zmian, zaraz wychodzę po sodę.


Mam jeszcze jednp pytanie jakąś godz temu dodoałem łyżeczkę (w miarę czubatą) sody po jakim czasie mam zmierzyć parametry aby były one w miarę wiraygodne?

Link to comment
Share on other sites

Korygować pH powinno sie przy podmianie wody. Raczej nie sypałbym łyżkami sody wprost do akwarium , bo możesz całkowicie rozregulować zbiornik.

O ile dobrze zrozumiałem Twój post to różnica pH dotyczy wody ze źródła i wody w akwa. Nie chodzi o to, że w niedzielę woda ze źródła ma pH 8 a w srodę 7,2? Jeśli tak, to skąd taka różnica pH pomiędzy żródłem wody a akwarium? Różnica 1 stopnia pH to 10 razy mniejsze lub wieksze stężenie jonów wodorowych.

Jesli nie popełniasz błędów pomiarowych to musisz miec w zbiorniku cos silnie zakwaszajacego wodę - albo silne przerybienie, albo dekoracje typu kwasny korzeń , albo ktoś ci robi głupie kawały np. wrzuca po kryjomu do akwarium kefir (spotkałem sie z taką złosliwością w jednej z firm). Na pewno warto przeanalizować kwestie twardosci wody, ale nie przypiuszczam, żeby to była wyłączna przyczyna spadku pH.

Ustalenie przyczyny "kiśnięcia" wody jest chyba nawet ważniejsze niż ratowanie pH na szybko. Co Ci z tego, że dzis "uratujesz" pH , a za parę dni woda znowu będzie pH 7?

Jeśli już będziesz pewny co powoduje spadek pH w akwarium to do podniesienia pH zabrałbym sie tak: uchwyciłbym stabilny poziom pH w akwarium powiedzmy 7,2 i przygotował wode na podmianę np. pH 8,4 - wykorzystując sodę i zbiorniki wody typu butle, beczki itp. Wyliczenie ile potrzebujesz wody pH 8,4 aby w akwarium mieć pH 7,8 jest dosyć łatwe , a możesz też sam to zaobserwować dolewając do akwarium np. po 10l przygotowanej wody pH 8,4. W każdym razie odradzam pospiech typu sypanie sody łyzkami do zbiornika. Twoje wątpliwosci po dodaniu sody sa normalne - kiedy będzie poprawa pH i czy czasem nie sypnąć jeszcze troche? Możesz zblizyc sie do granicy, przy której nastepna łyżeczka spowoduje wzrost pH np. o 1 - do pH 9 i co wtedy? Kwas fosforowy? Spokojne uzupełnianie wody roztworem o znanym pH jest znacznie bezpieczniejsze. Sądzę, że dla ryb bardziej szkodliwe będą skoki pH niz łagodne przejście z pH 7 do pH 7,8. Przy pH 7 nawet utrzymującym sie kilka dni ryby nie padną, a przy skokach pH może być różnie ...

Link to comment
Share on other sites

No i nie usłyszeliśmy jeszcze jaka jest twardość wody.

A, więc tak, dodałem płaską łyżeczkę sody (oczywiście wcześniej rozpuszczonej w wodzie w naczyniu) dziś miałem:

pH 7,6 (jeszcze mało)

NO2 0,1

NO3 10

KH 8

GH 12

jak sądzicie parametry ok? (oprócz no2)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.