Skocz do zawartości

Co dalej z NO2 i NO3 ?


chinet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

liczyłem że uda mi się wystartować i ustabilizować akwa we własnym zakresie śledząc wątki na forum. Jednak wyniki nie są zadowalające. Poniżej w tabelce przedstawiam wyniki pomiarów od początku zalania zbiornika.

Krótki opis akwa i wyposażenia:

- pojemność 144 l

- filtracja kubełek JBL e900 z prefiltrem na wlocie

- tło wewnętrzne (gotowiec) + piasek + piaskowiec

- docelowa obsada - saulosi

Na początku w kubełku kosze były wypełnione: 1 x ceramika, 1 x zeolit oraz 2 x gąbka z zestawu. 14 i 16.12 wsypałem do akwa trochę płatków dla pośmiecenia, a 19.12 wymieniłem w kubełku jedną gąbkę na dodatkową ceramikę i do akwa wpakowałem jedną kostkę mrożonki. Codziennie leję nitrivec. Testy kropelkowe: GH Sery, pozostałe JBLa.


Moje pytanie, co dalej począć? Czekać jeszcze? Może wpuścić jakiegoś startera śmieciarza (welonka)? Może dla sprawdzenia kupić inny test na NO3?


Aaaa, dzisiaj zobaczyłem pierwsze zielone glony na kamieniach.


parametrykk1.jpg


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze coś nie tak jest z pomiarem NO3. Nie wiem jak to możliwe, że uzyskałeś wynik 1... Chyba żaden test dostępny na rynku nie jest tak dokładny (przynajmniej akwarystyczny).

Po drugie niepokojące jest niskie NO2. Najprawdopodobniej po wpuszczeniu obsady i tak skoczy do znacznego poziomu.

Wszystko to wskazuje, że nie dostarczasz do akwarium nic, co mogło by zwiększyć florę bakteryjną. Nawet jeśli NO2 spadnie do 0, "potencjał" Twoich filtrów będzie bardzo niski.

Ja widzę dwa wyjścia - albo bardzo stopniowo wprowadzasz ryby - absolutnie nie wszystkie na raz, albo dostarczasz "brudu" w inny sposób - wrzucając mrożonki, lejąc syf z innego akwa. Osobiście uważam, że dużo łatwiejsza jest pierwsza metoda, choć nie zawsze jest możliwa - zazwyczaj nie ma możliwości wpuszczania obsady na kilka "rat".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bsolutnie nie wszystkie na raz, albo dostarczasz "brudu" w inny sposób - wrzucając mrożonki, lejąc syf z innego akwa. Osobiście uważam, że dużo łatwiejsza jest pierwsza metoda, choć nie zawsze jest możliwa - zazwyczaj nie ma możliwości wpuszczania obsady na kilka "rat".


Nic wiecej juz chyba napisac nei mozna.

Zabrudz zbiornik, musisz wyraznie zaobserwowac skok no2 , wczesniej ryb nie wpuszczaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze coś nie tak jest z pomiarem NO3. Nie wiem jak to możliwe, że uzyskałeś wynik 1... Chyba żaden test dostępny na rynku nie jest tak dokładny (przynajmniej akwarystyczny).

Mam testy JBLa, w którym kolorowa skala porównawcza dla NO3 ma przyporządkowane podziałki: 0, 1, 5, 10, 20, 40, 60 i dalej. Ot, coś takiego: http://www.allegro.pl/item505709844_jbl...estaw.html

I jeszcze jedno pytanie, czy zeolit w jednym z koszy kubełka może mieć w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie? Niby hamuje wzrost glonów, a te już się pojawiły na kamieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że to glony? Troche za niskie no3 na glony jak na mój gust..


Osobiście lubię praktykować sprawdzone metody. Wywal wszystko co masz w kubełku oprócz ceramiki i zastąp to właśnie samą ceramiką. Najlepiej innego typu jeżeli to nie problem (żeby mieć 2 rodzaje). na rure załóż gąbke w roli prefiltra.

Do akwa będziesz potrzebować coś jako filtr mechaniczny więc kup jakąś głowice.


A co do wody to kup jakiegoś welona i tyle. Kosztuje ze 3 zika. Karm go solidnie pokarmem za 1,50pln . Nic odkrywczego ale sprawdzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że to glony? Troche za niskie no3 na glony jak na mój gust..




A co do wody to kup jakiegoś welona i tyle. Kosztuje ze 3 zika. Karm go solidnie pokarmem za 1,50pln . Nic odkrywczego ale sprawdzonego.




Tylko trzeba wiedzieć co z nim potem zrobić - 'jakiś welon' też stworzenie i do kibla potem nie wypada spuścić. Mrożonki są lepsze, bo niema z nimi potem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja na dzisiaj, tzn wtorek bo piszę już po północy: NO2 skoczyło do 0,1 pozostałe parametry bez zmian, w tym i NO3 na poziomie 1 wg moich testów.

Czekać jeszcze, czy wyczyścić akwa i zrobić podmiankę wody + nitrivec? Bo już ta mrożonka zaczyna mi robaczywieć :lol: Jeśli czekać to do ilu NO2 powinno podskoczyć?

A te zielone coś to wg porównawczych fotek z forum wygląda na sinice. Więc i zaciemnienie w akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszym sprawdzeniu parametrów wody:


pH - 8

KH - 12

GH - 13

NO2 - >1

NO3 - 20


Moje pytanie: czy w tym przypadku już oczyścić akwa z tej padliny i dolać czystej wody? Co z NO2 po oczyszczeniu wody? Ruszy w dół samoistnie, czy potrzebna moja ingerencja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.