Jump to content

Tło z ceresitu i podwieszana skała


Recommended Posts

Co sądzicie o takim tle do akwarium 150x50x60.Na razie jest w stanie surowym,składa się z trzech części.Widoczne kamienie to serpentynit,wapień i łupek serecytowy,które podobnie jak gotowe tło będą pokryte ceresitem.Do zrobienia pozostały mi jeszcze boki tła.Wszelkie opinie mile wskazane.

post-7657-1469571169435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fakt sision.Linii troszkę jest,ale w trakcie pokrywania ceresitem zobaczę,jaki będzie efekt.Gdy mi się nie spodoba to owe linie "zaleję betonem" i tym samym pozbędę sie nadmiaru szczelin.

Mutra ceresitem będą pokryte tylko kamienie opierające się o tło (wapień i łupek) ,natomiast serpentynit,z którego będzie wystrój pozostanie naturalny.

Link to comment
Share on other sites

Widze wiszące skały się przyjmują :]


Fajnie wygląda to tło, ale moja uwaga jest zgodna z obserwacją Sisiona: ta powierzchnia między dwoma nawiasami powinna być bardziej 'dramatyczna' poszarpana IMHO. Rozumiem, że chciałeś uzyskać efekt ściany skalnej, ale ta ściana IMHO nie powinna być równoległa do 'pleców' tła, bo wygląda to nudno i nienaturalnie. Gdybyś np. przy prawym nawisie dał rzucił piankę z góry na dół i stworzył tam jakby wypustkę dużej skały, która nastąpnie pod delikatnym kątem schodzi w lewo do drugiego nawisu, byłoby IMHO gites. W formie obecnej czegoś mi właśnie w tej części centralnej brakuje, jakiegoś urozmaicenia. Te nacięcia możesz odtworzyć jeśli coś tam dodasz, bo nacięcia to dla mnie tylko faktura skały, natomiast jej zręby musza być wyraźne, wydatne. I faktycznie, trochę za dużo tych nacięć jak dla mnie. Ale to tylko moje uwagi odnośnie detali. Ogólnie myślę, że wyjdzie b. fajnie.


Powodzenia w dalszych pracach

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wasze opinie.Odnośnie środka tła to planuję dać wiszącą skałę,która będzie podwieszona na poprzecznej listwie wzmocnienia akwarium.Mam nadzieję,że całość będzie się wtedy lepiej komponować.Przy okazji sprawdzę swój pomysł na wiszącą skałę,na którą składa się wapień z wydrążonymi otworami,przez które przełożę plastikowe opaski kablowe,które będą w gumowych wężykach.Wapień,który jest relatywnie mały (lekki) pokryje pianką i styrodurem.Ma to częściowo zniwelować wagę kamienia by listwa wzmacniająca była jak najmniej obciążona.Całość pokryje ceresitem.Zobaczymy jak wyjdzie,ale jestem dobrej myśli.Może mój pomysł się przyjmie i sami spróbujecie stworzyć coś na to podobieństwo.

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem już skałkę podwieszaną.Oto jej zdjęcia z obydwu stron.Jak widać na razie kamień z opaskami zalany jest pianką,pozostaje jeszcze tylko pokryć ceresitem.Dodam jeszcze,że skałka nie topi się w wodzie lecz pływa,ale kamień,który jest w środku poprzez swoją wagę częściowo niweluje jej wyporność,aby obciążenie listwy wzmacniającej akwarium na której skałka będzie podwieszona było jak najmniejsze.Dodam jeszcze,że tak podwieszona skała może być przesuwana w dowolne miejsce na całej długości listwy.Raz możemy ją mieć przy przedniej szybie,kiedy indziej na środku lub z tyłu akwarium.

post-7657-14695711723223_thumb.jpg

post-7657-14695711723872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wyloty filtrów będą po obu stronach.Oba filtry wewnętrzny i kubełek mają przepływ po 1500l/h.Zdryfować nie powinna bo będzie zamocowana opaską do wzmocnienia poprzecznego akwarium,tak więc wszystko powinno być w porządku.Przed nałożeniem ceresitu dotnę jeszcze trochę pianki,aby waga kamienia bardziej wykorzystywała grawitację :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.