Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc na początek opiszę co i jak:

Zabrałem się za kompletowanie akwarium.

Mam już prawie wszystko lecz cały czas się waham nad obsadą.

W związku z chwilowym brakiem miejsca mogę sobie pozwolić jedynie na akwarium o wymiarach 110x35x40 więc będą tam maksymalnie 2 gatunki.

Chciałbym tam trzymać Labidochromis caeruleus + Pseudotropheus saulosi lecz z różnych źródeł można uzyskać sprzeczne informacje. Więc po kolei:

- na jednej stronie przeczytałem że Labidochromis caeruleus jest idealnym "sąsiadem" dla Pseudotropheusa saulosi i obydwa gatunki świetnie się razem "dogadują" z powodu niskiej agresji obydwu gatunków.

- następnym razem sprawdzałem wymagania każdego z osobna i:

Labidochromis caeruleus - pH 7,6-8,8

Pseudotropheus saulosi - pH 7,0 -7,5

Czyli w jaki sposób zapewnić im optymalne warunki w sytuacji takiej rozbierzności?

Opublikowano

saulosi w ph=7-7,5 ? oczywiscie ze przezyja, ale jak pewnie czytales to dla naszych pyskow jest polecane ph w granicach 8 badz wyzsze.wiec nie ma tu praktycznie zadnej rozbieznosci miedzy w/w gatunkami. imo spokojnie mozesz polaczyc te dwa gatunki, ale oczywiscie w malych haremach w tak niewielkim akwarium.

pozdrawiam :wink:

Opublikowano

Zalecane Ph dla saulosi jest identyczne jak dla caeruleus czyli powyżej 7,5 najlepiej 8-8,5

z tym 7-7,5 to ktoś gdzies babola napisał

Opublikowano

Nie znam jeszcze zasad panujących na tym forum czy wolno podawać linki do innych stron czy nie ale informacje te (dotyczące pH) znalazłem na stronie wyglądającej na profesjonalną.

Co do akwarium.

Na razie jest małe.

Cały sprzęt kupuje z nastawieniem na akwarium ok 350litrów lecz niestety jeszcze teraz muszę się pomieścić w tym które kupiłem teraz (wymiana planowana po przeprowadzce czyli za okolo 6-7 miesięcy).

Mam nadzieję że jeżeli teraz kupię dwa haremy 1+6 to przez pół roku nie dorosną do takich rozmiarów żeby się w tym akwarium nie zmieścić.

Opublikowano

niestety tak jest w internecie że często gęsto informacje gdzieś znalezione sa potem bezmyślnie i bezwiednie kopiowane

mimo ze to wikipedia i strona akwarystyczna należąca notabene do aktywnego członka naszego klubu sa to informacje błędne. Na serwisie akwarium.info byc moze tez parametry te były wpisywane na zasadzie kopiuj wklej, bo przy róznych gatunkach są podane rózne parametry - tymczasem jezioro Malawi jest jednym zbiornikiem i nie ma w nim az tak dużych wachań parametrów w zalezności od położenia geograficznego danego akwenu


Tak ze paramety jakie opisałeś przy Labidochromisie czyli 7,6 -8,8 są zdecydowanie bardziej prawidłowe, i co ponownie podkreślam praktycznie jednakowe dla wszystkich pyszczaków.


Do administratora akwarium.info wysłałem już informację o tym fakcie

Opublikowano

Już kiedyś o tym pisałem, żywienie saulosi też jest źle opisane:

POKARM:

Pyszczak o dość nieszablonowej preferencji pokarmowej. Jako główny pokarm powinien stanowić pokarm zwierzęcy. Należy karmić larwami owadów, skorupiaki i suche pokarmy na bazie białka zwierzęcego. Do przysmaków saulosi należą ślimaki.

Opublikowano

Na wikipedię z założenia może pisać każdy i niestety zdarza się, że korzystają z tego uprawnienia Ci, którzy nie mają pojęcia o tym, o czym piszą, bądź wprowadzają celowo ludzi w błąd. Dlatego osobiście byłbym dość ostrożny opierając się tylko na wiedzy z wikipedii.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Trzy książki w twardej oprawie: Malawi Cichlids in natural habitat cz1 Malawi Cichlids in natural habitat cz3 Malawi Cichlids in natural habitat cz5 Książki w idealnym stanie. Cena 700zl za komplet.
    • Wyjdzie w praniu , ale nie zakładam większych problemów 😉 . Po latach moczenia łapek to jest mój 1 filtr takiej konstrukcji . Wszystko przemyślane pod nowy zbiornik .Przemek z Akwarium Szczecin robi mi wzmocnienia pod ten kaseciak tak abym gąbkę wyciągał bez odchylania i tym podobnych problemów . Zobaczymy 😉  
    • Dzięki @jaras za wskazówki 🙂 Może jeszcze spróbuję z tym pokarmem. U mnie Aristo mam wrażenie że się męczy żerując na nim bo wygląda jakby próbował się najeść powietrzem 😅
    • Na 30 ryb wielkości od 12 do 25cm daję 2 łyżeczki czubate od herbaty raz  dziennie - pokarm aller Aqua Futura pomieszany z Malawi chips oraz spiruliną granulowaną. Proporcje w miarę równe. Dodatkowo, jak mi się przypomni, to daję kryła mrożonego,nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 7 kostek. Od czasy do czasu jakąś rybę morską , jak akurat mam na obiad - morszczuk, dorsz. Oczywiście bez obróbki termicznej. Czasami sporadycznie jeszcze płatki dla paletek d-50i to jest wszystko . Ale ja mogę mieć słabe doświadczenie w pielęgnacji ryb 40lat😃
    • @jarasa mógłbyś mi powiedzieć ile sztuk ryb masz u siebie i ile im sypiesz Futury? Tak myślę że może ja po prostu za mało im tego żarcia dawałem. Byłbym wdzięczny jakbyś podał ile wynosi jednodniowa porcja u Ciebie (o ile nie w gramach to chociaż w łyżeczkach) 🙂
    • Ja nie mam małych ryb. Nic złego nie zauważyłem stosując future. Ale od jakiegoś czasu mieszam z innymi tak jak wyżej pisałem.
    • Moim rybom podobnie jak u Ciebie nie podszedł ten pokarm. Niby z apetytem się na niego rzucały, jednak po wzięciu do pyska po chwili wypluwały. I tak kilkakrotnie, w końcu rezygnując i pozostawiając granulki. Dodatkowo od tego pobierania i wypluwania powstawało duże zmętnienie wody. Próbowałem podawania na sucho i po namoczeniu - w zasadzie efekt ten sam. U mnie jedynie fryeri połykał ten pokarm bez zastanawiania się. Reszta obsady - tak jak opisałem powyżej. Dlatego ja zostaję przy Futurze. Tym bardziej, że mam mniejsze ryby od Twoich i póki co ten rozmiar pokarmu (1,3 - 2 mm) jest dla nich odpowiedni. 
    • @jaras z tego co czytałem to na najszybszy wzrost nastawiona jest właśnie Futura. Nie mniej ten Bronze kompletnie nie pasuje tym moim bydlakom. A nie zauważasz u siebie problemu z małym rozmiarem Futury? U mnie np. zauważyłem że ryby zaczęły mieć takie dziwne kupy (jakby przerywane bąblami gazu lub bardzo cienkie) i czytałem gdzieś że ryby takich rozmiarów powinny dostawać już większe "kawały" jedzenia. Nie wiem ile w tym prawdy ale jak kilka dni pod rząd karmię mrożoną stynką to problem znika. 
    • Po namyśle, ja  nie będę kombinował i zostanę przy aller aqua futura. U siebie mam właśnie ten, pomieszany z chipsami Malawi tropical oraz spiruliną. Z tymi innymi pokarmami aller aqua trzeba uważać, bo są to pasze, nastawione na szybki przyrost masy ciała ryb w krótkim czasie. Dlatego ha nie będę ryzykował innych pokarmów z tej serii. 
    • Fajny kaseciak, czekamy na recenzję po uruchomieniu.
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.