Jump to content

Zastanawiam się nad zmiana...

Recommended Posts

Witam!

Prosze o wasze opinie.

Mam 200 litrow (100cm) akwa.

Od 4 m-c trzymalem w nim 15 sztuk saulosi. Aktualnie stosunek samic do samcow jest taki,ze jest 3 wybarwionych w 100%

Jednego wybarwiajacego oddalem juz. Dzis widze,ze kolejnych dwoch sie barwi. Czyli posiadam 5 samcow i 9 zoltych (nie wiem czy wszystkie to samice w 100%)

Pytanie co robic...

Docelowo mialo byc 3 samcow i duzo samic...

Myslalem,czy nie zrobic tak... oddac 2 samcow. Zostawic trzech i z wlasnego narybku dorobic samic...

Mam mozliwosc oddawania do sklepu rybek.

Zastanawialem sie rowniez,czy nie dodac do salosow innego gatunku. Myslalem o rdzawych. Dla odmiany dwa gatunki trzymac. Wtedy zostawilbym dwoch samcow do tego reszta samiczek i dokupil 1+3 rdzawych dla urozmaicenia. Choc sauloski sa bardzo ciekawe, ale kusi mnie drugi gatunek...

Jak bardzo chcesz, mozesz dodac drugi gatunek, ale imo lepiej z samymi saulosi w wiekszym stadzie.

Masz mlode ,niewybarwione ryby, ktore jeszcze nei pokazaly ,jakie sa. Odpusc, najwyzjej dolozysz za kilka miesiecy. Pewnie ,jak Ci podrosna Saulosi, wybarwia sie to olejesz dodawanie :) Zauwaz, ze na forum panuje tendencja redukowania liczby ryb/gatunku itp.

Samców bym nie ruszał, póki nic się nie dzieje. Nie masz wojen, pogryzionych płetw, wygryzionych łusek, to nie merdaj siatką w akwa. Co do drugiego gatunku - jeśli chcesz mieć dużo Saulosi, nie dodawaj drugiego gatunku, będzie ciasno...

Co co hodowania glonow to staram sie to robic;)

Efekt jest taki,ze mam piekny zielony dlugi glon, ale nie tam gdzie byc powinien. Czyli za tlem. Z przodu poki co marnie.. w dziale o glonach jest juz moj post z opisanym dokladniej problemem.

Co do rdzawych to chcialem jakies urozmaicenie kolorystyczne. Zostane przy saulosi.

Zastanawiam sie tylko. Skoro na taki baniak moze byc max 3 samce bo to 1 metr dlugosci. Czyli te kolejne wybarwiajace sie bede wylawial. Jezeli zrobie to teraz bo na 100% juz mam dwoch kolejnych zostanie mi 3 samcow i tylko 9 zoltych. Nie wiem co dalej. Czy z nich tez pare nie odpadnie no i pytanie od was. Bo gdzies czytalem,ze na jednego samca powinno przypadac 4-5 samic. W tym wypadku zostanie prawdopodobnie mniej niz 3 samice. Nic nie stanie sie negatywnego?

Pzdr.

Może się stać, ale nie musi. Twoim zadaniem jest baczna obserwacja. Ja dalej jestem za opcją nie odławiania teraz, już. Jeszcze bym czekał. Ale nie mówię, żeby to zostawić całkiem. Możesz myśleć o oddaniu, ale jeszcze tego nie rób.

Ja też bym poczekała, bo sama tak robię...Z saulosi mam już 4 pewne samce, a u 2 żółtych zauważyłam maleńkie atrapy...oprócz tego nie wiem ile jest tych samców w maingano. Ale czekam jeszcze, bo narazie nie jest jakoś masakrycznie, niekiedy tylko się pogonią. A jak już będę pewna ile mam tych samców to jadę wymieniać na samiczki :)

Ostro:D

ja niestety swoja jedna rybke tez stracilem. Tragedia byla. Przez swoja glupote.

Jak robilem restart baniaka wsadzilem rybki do wiadra. POdlaczylem kubel..no i nie zalozylem prefiltra na waz i jedna wessal do srodka i pach na pol przepolowiona. Straszna sprawa...naprawde;)

Generalnie jestem zapalonym wedkarzem, lowie ryby dla sportu ale czasami tez cos zjem z tego co zlowie, wiec zabita ryba to dla mnie nic nowego. No ale taki pyszczak, lezka w oku ;) hehe

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
    • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
    • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
    • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
    • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
    • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
    • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
    • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
    • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
    • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.