Jump to content

pierwsze malawi- kilka pytań.

pawelll

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum.

Chciałbym założyć swoje pierwsze malawi. Sporo na ten temat czytałem ale mam jeszcze pare pytań. Ma to być akw. profilowane 240l z pokrywa standart 2x30w. W akwarium będą pływać najprawdopodobniej: Pseudotropheus saulosi(2 + 5) i Labidochromis caeruleus "yellow"(2 + 8, filtr najprawdopodobniej eheim 2226.

Moje pytania są następujące:

-czy oświetlenie jest na początek wystarczające?

-czy ten filtr sobie poradzi z całym akwa?

-jakie tło strukturalne kupić? (bo są takie drogie po 200 i takie po 60 ktore bedzie ladniejsze?)

-jaki zastosować wkład do niego filtra? (ceramike?)

-jakie wybrać podłożę?(piasek kwarcowy czy dolomit?)

-a jakie najlepiej skały?

-może ktoś poleci jeszcze jakieś inne zestawienie pyszczakow?

-czy z tymi pyszczakami można chodować jakac pojedyncza krewetke filtrującą np. Atya Gobonensis

-albo moze raka marmurkowego?

Z góry dzięki

- eheim wystarczy. z tego co pamietam ma 9 litrow pojemnosci wiec spoko (a gdzie mech.?)

- swietlowki - tobie sie ma podobac, rybom i nam to obojetne, dobierz swietlowki ktore tobie odpowiadaja

-tlo strukturalne - jak wyzej

-uzyj zwyklej najtanszej ceramiki

-podloze - piasek aczkolwiek maglujemy tez teraz temat zwirku w poscie obok :evil:

-skaly - jakie chcesz - to zalezy od tla, barwy podloza

-obsada- nie znam sie :lol:

-krewetke mozesz dac nastepnie wlaczyc stoper i podac czas na forum :D

-rak w malawi ?

Moim zdaniem jedna świetlówka z odbłyśnikiem wystarczy, nie potrzeba dwóch.

Kubełek myślę, że wystarczy. Wypełnij go ceramiką i będzie dobrze. Ale to i tak nie zwalnia Ciebie z kupna filtra wew, bez tego nie da rady.

Tła strukturalne kupne mi się nie podobają, no chyba że BTN, ale one nie są ani za 200, a tym bardziej zza 60zł :mrgreen: dlatego albo robiłbym sam, albo dał brystol czarny.

Jako podłoże dałbym piasek, ale zwykły, budowlany, może być np z castoramy.

Skały jakie chcesz, jest tego trochę do wyboru - wapień, serpentynit, piaskowiec o różnych kolorach, łupek itd.

Żadnych raków, krewetek i innych takich bym nie dawał, było otym na forum, użyj opcji "szukaj" :wink:

Obsada średnio mi się podoba, raczej poszedłbym albop w stronę Caeruleusa, albo Saulosi (dietowo). Do Caeruleusa jakąś Afrę, może Chisumulae, a do Saulosi dałbym pewnie Rdzawe :D

Wielkie dzieki za tak szybka odp.

-A jakis konkretny filtr wewnetrzny polecicie?(mam taki aqua szut junior 500 ale chyba za slaby)

-a zamiast yellow dal bym do saulosi rdzawe to ile ich najlepiej?

-i gdzie mozna dostac takie fajne skaly? (jaki kolor do piachu)?

skaly mozesz dostac w skladach ogrodniczych badz w firmach gdzie robia zielence... za 4 piwa masz u nich pol auta :)

rdzawe i saulosi = piekne polaczenie, daj po 10 mlodziezy i czekaj co wyrosnie.a pozniej bedziemy redukowac :wink:

a szucik zdecydowanie za maly..szukaj cos ok 1000 l/h...

Filtr wew musi mieć minimum 1000l/h przepływu. Może to być fluval 4+ po tuningu, może to być pompa AquaMdica PF1000, może któryś z modeli Weipro.

Jajk dasz Saulosi i Rdzawe, to po max 8 sztuk. A skały wszędzie - sam wykop :mrgreen: może być też centrum ogrodnicze, żwirownia itd.

ja nie dawałbym rdzawych (mam od ponad dwóch lat, uważam je za wyjątkowo mało efektowne, a próbowałem wielu opcji oświetlenia) ani yellow (bedzie za zółto w opcji z saulosi); co do tła - zwróć uwagę wyłącznie na strukturę (i oczywiście na materiały z jakich jest wykonane), kolor przestanie się liczyć jak tło zarośnie glonem; pozdr 8)

ja nie dawałbym rdzawych (mam od ponad dwóch lat, uważam je za wyjątkowo mało efektowne, a próbowałem wielu opcji oświetlenia)
Czytałem na innym forum ze ktos właśnie miał rdzawe i sie kiepsko prezentowaly i kupil swietlowki Narva oceanic nature i prezentowaly sie kapitalnie. A czemu profilowane akwa zaczynaja denerwowac? mialem 3 lata 180l profil ogólne i nie bylo tak zle

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.