Skocz do zawartości

Sump bez komina, filtracja do 500ki


JoHnY_D

Rekomendowane odpowiedzi

czy zamknięty to bardziej bezpieczny ... polemizował bym .. jak pęknie rurka to jeszcze skuteczniej wupompuje akwa niż sump. Ja mam sumpa z kominem 2,5 roku, i juz rzóne rzeczy były, i wyłączenia prądu, i denitrator mi się rozszczelnił .. i inne códa .. ale mój system jest zaprojektowany tak, że nie ma bata .. nie zaleje cię.... może ci zatykac odpływy, przelewy, może wysiadac pompa ... ale i tak woda pozostanie tam gdzie ma pozostawac.


Kot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rurka w dumpie też pęknąć może


czyli tak zwana żyłka pierdząca :D:D


Ale na powaznie, to pewnie że może pęknąć, ale chodzi o to, że czy to jest sump, czy układ zamknięty, to zagroenia sa podobne. W każdym razie taka filtracja jest na pewno bezpieczniejsza od kubła, bo tam te rureczki wtykane, albo karbowane cienkościenne (jak we Fluvalach) to jakos nie bydza mojego zaufania.


Nawiązyjąc do opowieści o czujnikach i elektrozaworach w sumpie, to nawet coś takiego zrobiłem, wykorzystując wyłącznik krańcowy i pływak. Działało podobnie jak zawór w spłuczce, tyle że zamiast zamykać zawór wyłączało prąd wyłacznikiem krańcowym. Zrobiłem całość, włącznie z mocowaniem do krawędzi sumpa ... ale nigdy nie podlączyłem, bo nie ma potrzeby ... a było by to kolejne miejsce gdzie coś się może popsuć. Celem tego wyłącznika było ratowanie pompy. Miał ją wyłaczać jesli poziom wody w sumpie spadał tak nisko że mogła by się zapowietrzyć i spalić.


wylacznik.th.jpg



Kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JoHnY_D odwiedziłem kolegę i oto efekt

metoda zgrzewana metoda klejona

3/4" 1" 3/4" 1"

kolano90 0,40 0,60 1,33 2,5

trójnik 0,60 0,90 1,94 3,25

zawór

kulowy 15 15 18,70 25,40

kranik 13 8

śrubunek

1/2" 9

zawór

zwrotny 9 15,60

śrubunek 6 18,50

jako że miałem chwile czasu a sklep zajmuje montażem instalacji wodnych to podpytałem się która metoda jest lepsza bo jeśli chodzi o cenę to różnica jest widoczna doradzono mi żeby użyć metody zgrzewanej z jednej prostej przyczyny jest bezpieczniejsza klejonka potrafi się czasami rozszczelnić lub wypaść gdy jest wciskana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze liczę to koszt samej instalacji to ok 100zł + koszt korpusów n x 30zł + pompa za ok 100 zł czyli max 250 zł i filtracja jak trzeba :D Martwi mnie tylko to co napisał Misyo że po kilku tygodniach na pompie CO znacznie spadł przepływ :? Może zastosować jakąś inną? Co polecacie? Ile korpusów trzeba by założyć do takiego baniaka jak mój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przetestować, chętnie się dowiem czy działałoby lepiej :) Ale IMO bardzo możliwe zawsze to jednak jakieś ciśnienie pcha wodę przez filtry i może by się tak nie zapychały...zresztą nie wiem nie znam się na fizyce. Niech wypowie się ktoś bardziej kompetentny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie to wszystko kombinowane,


zrob otwory w dnie pod sumpa albo kup 2 kubly 1 na biolog drugi na mechanik.


Takie eksperymenty z pol srodkami skoncza sie woda na twojej podlodze ( jak to powiedzial makok )


No chyba ze piszemy tu jakas prace doktorska na metodami rozwiazania problemu.


Znane sa sprawdzone metody - poprostuj zastosuj ktoras do siebie i tyle,

nie szukaj nowej drogi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.