Skocz do zawartości

Dlaczego padają?


Rekomendowane odpowiedzi

2 miesiące temu wpuściłem 50 maluchów do 600l. Mniej więcej co 3 tygodnie tracę jedną rybkę. Zawsze jest to jeden z najmniejszych i najsłabszych osobników. W akwarium pływa 1 duży zbrojnik niebieski (wpuszczony jako ryba startowa - spróbujcie go teraz wyłowić :lol:). Obsada: Iodotropheus Sprengeae, Ps. Saulosi, Pseudotropheus Acei, Melanochromis Cyaneorhabdos "Mangaino", Maylandia Estherae Red-Blue


Parametry wody: TWO=27, TWW=18, pH=8, NO2=0, NO3=20, fosforanów nie mierzyłem. Z wodociągu leci mi to samo, za wyjątkiem pH - jest 7,5. Dekoracje w akwarium z wapienia, sump 120l z gąbką, keramzytem i bioballami. Podmiana 1xtydzień ~100l. Akwarium dojrzewało ponad 2 miesiące zanim wpuściłem ryby.


Padnięte sztuki nie mają żadnych objawów chorobowych, ani żadnych oznak fizycznej przemocy (żywe też nie). Padają niezależnie od cyklu podmian. Zmian w akwa nie wprowadzam. Karmię 2xdziennie, raczej mało. Dostają Tropical Malawi mix, Spirulina, D-allio, Hikari chichild staple, Hikari chichild gold (chociaż z pływającymi kulkami średnio sobie radzą). Czy to możliwe, że większe sztuki lub zbrojnik ganiają za małymi? Te najszybciej rosnące są już 2x większe od tych najmniejszych. Często pielęgnice napadają w dzień na zbrojnika, a ten w nocy im się odpłaca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobnie w podobnym litrazowo zbiorniku . Trwalo to jakies 2 miesiace poczym zgony ustaly . Do dzis nie wiem co bylo przyczyna. Moze i u Ciebie za chwile sie to zatrzyma. Swoja droga czym mierzysz NO2 ? Bo u mnie np. na pasku pokazuje 0,00 a na kropelkowym pokazywalo ( w dojrzewajacym baniku, bez ryb ) nawet 0,25 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co o tym myśleć. :?: :?: :?:


Padają tylko sprengi oraz red-blue. Padłe sztuki znajduję zawsze w tym samym miejscu. Wczoraj im zamieszałem trochę w akwa i france wystawiły mi sprengę. Znowu w tym samym miejscu. Tym razem nieco poszarpaną. Czy to możliwe, że 4-miesięczne ryby zajmują już terytoria? Może to stres?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że to robota zbrojnika, niejednokrotnie obserwowałem u siebie jak właśnie zbrojnik atakuje już dorosłe pyśki, a co dopiero młode, od tamtego czasu już nie posiadam żadnych zbrojników czy innych stworków, poza tym zjadał moje ładne glony :D Jeszcze przyczyną może być znaczna, gwałtowna zmiana warunków chemicznych wody i te najsłabsze właśnie osobniki są mniej odporne na wszelkie zmiany i padają, dlatego właśnie ważne jest źródło pochodzenia ryb, jeśli kupisz rybki z akwarium takiego gdzie jak podniesiesz klapę to poczujesz w jakim kwasie one pływają, a następnie wpuścisz je do akwarium świeżego, gdzie panują dobre warunki to nie ma co się dziwić, ryby padają, oczywiście nie twierdzę, że w Twoim przypadku tak było, ale wiem, że często tak się dzieje.


Aha, że to robota zbrojnika może wskazywać jeszcze fakt, że znajdujesz trupki w tym samym miejscu, czyli albo Twój zbrojnik to kolekcjoner, albo prąd wody je w tamto miejsce po prostu zawiewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
    • Niestety ale biotop Malawi wymaga dużych zbiorników i jest do duża przeszkoda w dobie szukania oszczędności na prądzie. Dla nas 200L dla saulosi to takie minimum i to niezbyt atrakcyjne, ponieważ mamy tylko jeden gatunek, dla wielu to bariera nie do przejścia. Dlatego pewnie gatunki ryb wymagające dużych szkieł jak pyszczaki, dyskowce czy inne duże pielęgnice są w odwrocie a powraca moda na małe ryby oraz akwaria w stylu low-tech.  
    • Jeszcze o tym bardzo nie myślałem. Na pewno będzie mix i na pewno zbiornik nie będzie na początku przerybiony. Co będzie po kilku latach, to się okaże jak uda się kontrolować narybek. Na pewno chcę mieć predatory + mbuna w dużych ławicach - taki wstępny plan. @yaro nie mam tutaj miejsca na pomyłki. Jak dam za mało rur na spływ do sumpa, to poprawienie tego będzie karkołomne. Jeżeli dam za dużo, to nie będzie problemem. Więc wolę dmuchać na zimne. Wiem na pewno, że wolny przepływ przez biologię, to mit akwarystyczny. Pytanie tylko gdzie jest złoty środek, bo przelać 30000L/h przez sumpa, a potem wypompować to na 2m, to dość trudny case, ale nie jest niewykonalny. Być może złotym środkiem będzie podwójna filtracja, czyli sump + filtr w dużym module/kominie. Po rozmowę z hydraulikiem i człowiekiem od wylewek wiem już, że mogę dać pod akwa zamiast styropianu 15cm, dobry xps 5cm + 5cm wylewka. To daje mi 66cm pod zbiornikiem więc sump mógłby mieć 40cm wysokości. 16cm na sumpem wystarczy? Czy lepiej dać niższy sump?
    • 10000 litrów robi wrażenie 👍 Ile ryb będziesz chciał mieć docelowo? Przy przykładowym przeliczniku 50 litrów na rybę daję aż 200 sztuk. 
    • Hm… moje akwarium produkuje ok. 9 ppm azotanów tygodniowo. Odpowiada to godzinowej produkcji 0,015 ppm NH3. Przyjmując że ryby wydalają  NH3 ze stałą prędkością, to stężenie obserwowane w testach to 0,015ppm/krotność przepływu przez filtr. Nawet jeśli miałbym całkowitą krotność filtracji na poziomie 0,4 (jak twierdzisz, że masz) to i tak obserwowany wynik 0,0375 ppm jest na granicy oznaczalności testów. Ale z tego co pamiętam, to masz filtry po 2 stronach i znając życie gąbka będąca kilka razy lepszym od ceramiki filtrem biologicznym, została zaliczona do „mechanika”. Do tego nitryfikacja jest bardzo łatwa… dla mojego zbiornika wystarczy 0,6l gąbki 20ppi, by nie było problemu. Aby woda była czysta trzeba znacznie więcej. Pojęcie czystości jest bardzo względne… No ale inaczej definiujemy pewne pojęcia. Jestem pewien, że Cię nie przekonam W każdym razie rekomendacja, żeby robić przepływ przez sump na poziomie 0,4 jest dosyć oryginalna. Zazwyczaj poleca się 3-5x, w morskich x10. 
    • W całym procesie myślowym jest jedna niedoskonałość, mam w swoim akwarium tyle ryb, że nie są w stanie zanieczyścić mi wody do poziomu by filtracja nie wyrabiała. Potwierdzają to testy, a nie wzory których nie znam i nie umiem z nich korzystać. Abyś nie myślał, że to jakiś osobisty atak. Po prostu uważam , że w wielkich baniakach utrzymujemy relatywnie mniejsze zarybienie niż w mniejszych akwariach.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.