Jump to content

Dlaczego padają?


Recommended Posts

2 miesiące temu wpuściłem 50 maluchów do 600l. Mniej więcej co 3 tygodnie tracę jedną rybkę. Zawsze jest to jeden z najmniejszych i najsłabszych osobników. W akwarium pływa 1 duży zbrojnik niebieski (wpuszczony jako ryba startowa - spróbujcie go teraz wyłowić :lol:). Obsada: Iodotropheus Sprengeae, Ps. Saulosi, Pseudotropheus Acei, Melanochromis Cyaneorhabdos "Mangaino", Maylandia Estherae Red-Blue


Parametry wody: TWO=27, TWW=18, pH=8, NO2=0, NO3=20, fosforanów nie mierzyłem. Z wodociągu leci mi to samo, za wyjątkiem pH - jest 7,5. Dekoracje w akwarium z wapienia, sump 120l z gąbką, keramzytem i bioballami. Podmiana 1xtydzień ~100l. Akwarium dojrzewało ponad 2 miesiące zanim wpuściłem ryby.


Padnięte sztuki nie mają żadnych objawów chorobowych, ani żadnych oznak fizycznej przemocy (żywe też nie). Padają niezależnie od cyklu podmian. Zmian w akwa nie wprowadzam. Karmię 2xdziennie, raczej mało. Dostają Tropical Malawi mix, Spirulina, D-allio, Hikari chichild staple, Hikari chichild gold (chociaż z pływającymi kulkami średnio sobie radzą). Czy to możliwe, że większe sztuki lub zbrojnik ganiają za małymi? Te najszybciej rosnące są już 2x większe od tych najmniejszych. Często pielęgnice napadają w dzień na zbrojnika, a ten w nocy im się odpłaca...

Link to comment
Share on other sites

Mialem podobnie w podobnym litrazowo zbiorniku . Trwalo to jakies 2 miesiace poczym zgony ustaly . Do dzis nie wiem co bylo przyczyna. Moze i u Ciebie za chwile sie to zatrzyma. Swoja droga czym mierzysz NO2 ? Bo u mnie np. na pasku pokazuje 0,00 a na kropelkowym pokazywalo ( w dojrzewajacym baniku, bez ryb ) nawet 0,25 !

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co o tym myśleć. :?: :?: :?:


Padają tylko sprengi oraz red-blue. Padłe sztuki znajduję zawsze w tym samym miejscu. Wczoraj im zamieszałem trochę w akwa i france wystawiły mi sprengę. Znowu w tym samym miejscu. Tym razem nieco poszarpaną. Czy to możliwe, że 4-miesięczne ryby zajmują już terytoria? Może to stres?

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam, że to robota zbrojnika, niejednokrotnie obserwowałem u siebie jak właśnie zbrojnik atakuje już dorosłe pyśki, a co dopiero młode, od tamtego czasu już nie posiadam żadnych zbrojników czy innych stworków, poza tym zjadał moje ładne glony :D Jeszcze przyczyną może być znaczna, gwałtowna zmiana warunków chemicznych wody i te najsłabsze właśnie osobniki są mniej odporne na wszelkie zmiany i padają, dlatego właśnie ważne jest źródło pochodzenia ryb, jeśli kupisz rybki z akwarium takiego gdzie jak podniesiesz klapę to poczujesz w jakim kwasie one pływają, a następnie wpuścisz je do akwarium świeżego, gdzie panują dobre warunki to nie ma co się dziwić, ryby padają, oczywiście nie twierdzę, że w Twoim przypadku tak było, ale wiem, że często tak się dzieje.


Aha, że to robota zbrojnika może wskazywać jeszcze fakt, że znajdujesz trupki w tym samym miejscu, czyli albo Twój zbrojnik to kolekcjoner, albo prąd wody je w tamto miejsce po prostu zawiewa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.