Ta odpowiedź cieszy się zainteresowaniem. Przemysław Woźniak Opublikowano 1 Stycznia 2025 Ta odpowiedź cieszy się zainteresowaniem. #1 Opublikowano 1 Stycznia 2025 (edytowane) Witam wszystkich serdecznie Od pewnego czasu przeglądam to forum poszerzając swoją wiedzę na temat nowego dla mnie działu akwarystyki, aż w końcu stałem się pełnoprawnym Malawitą (malawitą? malawistą? - "malawita" bardziej mi się podoba) Nadszedł czas, żeby się przedstawić. Moje wymiary na górze to 240x50x60 cm, czyli nominalnie 720 l. Wrodzona skromność nie pozwala mi się chwalić moimi wymiarami na dole, wspomnę tylko oględnie, że są wystarczające, by pomieścić włókninę ,gąbki, ceramikę i 25 l kształtek K1 micro. Łączność między dołem a górą zapewnia pompa Jebao DCP 10000 l/h. Za słońce nad Malawi robi lampa Skylight Entri F6XL 150. Afrykańskie księżycowe noce zapewnia mi chiński wynalazek w postaci 2 jednowatowych reflektorków sterowanych ze smartfona. Oczywiście lampę Skylighta można ustawić na światło nocne, ale nawet skręcona na 1% świeci dość mocno, a poza tym po co mam wypalać po nocach ledy za 1400 zł, jak mogę dużo tańsze. Jestem Poznaniakiem, a to zobowiązuje. Dekoracje wykonałem sam, korzystając z wiedzy nabytej na tym forum. Nie jestem osobą zbyt kreatywną, raczej odtwórczą, nie poważyłem się zatem na stworzenie artystycznej impresji Kozich Wierchów lub Gór Alleluja z filmu Avatar. Walnąłem do akwarium parę otoczaków tłumacząc się przed samym sobą oportunistycznie, że piękno tkwi w prostocie. Wyszło to tak: Ta aranżacja nie jest ostateczna, może coś tam jeszcze dołożę pośrodku, żeby podnieść jeszcze trochę to rumowisko. Zrezygnowałem z tła strukturalnego, bo to zamyka przestrzeń, a mnie zależało na wrażeniu, że od przedniej szyby do końca akwenu jest nie 50 cm, a 650 km. Piasek pokrywa połowę szerokości dna, z tyłu jest kratka trawnikowa wypełniona lawą, przykrytą kamykami granitowymi. Podnosi to i stabilizuje aranżację i uniemożliwia podkopywanie kamieni. Tu jeszcze zbiornik z nieco innej perspektywy: Kamienie powoli obrastają jakimś paskudztwem, które sprawia, że co raz trudniej odróżnić prawdziwe od sztucznych, a przy okazji smakuje rybom. Trochę się przy tych kamieniach narobiłem (napiszę o tym parę słów w dziale DIY), więc postanowiłem wpuścić tu ekipę, która moją pracę doceni, czyli mbuna: 1. Metriaclima estherae , Red Red 2. Chindongo socolofi 3. Iodotropheus sprengerae 4. Labidochromis caeruleus 5. Chindongo saulosi coral 6. Melanochromis cyaneorhabdos Na razie to przedszkolaki, więc kwitnie przyjaźń i wspólne pływanie w ławicy, co będzie za jakiś czas - zobaczymy. Ryb jest 52. Wydaje mi się trochę dużo, jak podrosną, ale tak mi doradził pan Jacek Stuś (tzn. radził 60-70, ale to już mi się wydało za dużo). To tyle w kwestii przedstawienia swojego akwarium. Jeżeli nasuwają Wam się jakieś uwagi krytyczne - przyjmę je z pokorą, jeżeli pochwały - zgodzę się z nimi w całej rozciągłości Edytowane 1 Stycznia 2025 przez Przemysław Woźniak 17
Bartek_De Opublikowano 1 Stycznia 2025 #2 Opublikowano 1 Stycznia 2025 Witaj na forum. Widac, że lekcje odrobiłeś na 5 z plusemNa prawdę nie ma się do czego przyczepić, no może poza piaskiem. W mojej opinii masz go nieco za dużo. Generalnie akwarium bardzo mi się podoba, sprawia wrażenie jakby każdy z kamieni/"kamieni" leżał dokładnie na swoim miejscu. Widać, że wszystko dobrze przemyślałeś. Tło rewelacjaświetnie się to komponuje. Trochę się narobisz przy czyszczeniu tylnej szyby, żeby to zawsze dobrze wyglądało, ale coś za coś Jeszcze raz BRAWO i mam nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej. 1
Bastian Opublikowano 1 Stycznia 2025 #3 Opublikowano 1 Stycznia 2025 Witam i od razu powiem że wyszło świetnie
Andrzej Głuszyca Opublikowano 1 Stycznia 2025 #4 Opublikowano 1 Stycznia 2025 9 godzin temu, Przemysław Woźniak napisał(a): 5. Chindongo saulosi coral Super i robi wrażenie. A dlaczego zdecydowałeś w zaznaczonym przypadku na ryby nie będące z jeziora Malawi?
yaro Opublikowano 1 Stycznia 2025 #5 Opublikowano 1 Stycznia 2025 Akwarium godne reklamy, pozwoliłem sobie zamieścić na klubowym Fb link do tego tematu. https://www.facebook.com/share/p/19zLc936Mj/
darianus Opublikowano 1 Stycznia 2025 #6 Opublikowano 1 Stycznia 2025 Piękne akwarium . Nie bądź taki skromny, pochwal się sumpem. Na forum jest wielu użytkowników, dla których filtracja i techniczne rozwiązania to bardzo interesujący temat 2
Przemysław Woźniak Opublikowano 1 Stycznia 2025 Autor #7 Opublikowano 1 Stycznia 2025 Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Postaram się odpowiedzieć łącznie: 6 godzin temu, Bartek_De napisał(a): ... nie ma się do czego przyczepić, no może poza piaskiem. W mojej opinii masz go nieco za dużo... piasku było nasypane na wysokość kratki trawnikowej, czyli na 4 cm. Trochę się podniosło, bo te małe kamienie nieco się zagłębiły i go wypchnęły, ale przede wszystkim panowie kopią te swoje dołki i wyrzucają piasek na szybę. Jak zrobię porządek to się wyrówna, na jakiś czas. 6 godzin temu, Bartek_De napisał(a): Trochę się narobisz przy czyszczeniu tylnej szyby, żeby to zawsze dobrze wyglądało, ale coś za coś. Ten brązowy nalot łatwo się czyści, więc nie będzie problemu. No chyba, że się pojawi coś jeszcze, np krasnorosty. Ale od tego mam mbuna. 4 godziny temu, Andrzej Głuszyca napisał(a): A dlaczego zdecydowałeś w zaznaczonym przypadku na ryby nie będące z jeziora Malawi? Rozumiem, że chodzi o to, że jest to odmiana sztucznie wyselekcjonowana. Cóż, nikt nie jest doskonały, rezewuję sobie prawo do popełniania drobnych błędów. Chodziło mi o zachowanie równowagi kolorystycznej - nie chciałem mieć za dużo żółtego (to mam za dużo pomarańczowego) 4 godziny temu, yaro napisał(a): Akwarium godne reklamy, pozwoliłem sobie zamieścić na klubowym Fb link do tego tematu. Dziękuję. 3 godziny temu, darianus napisał(a): Piękne akwarium . Nie bądź taki skromny, pochwal się sumpem. Na forum jest wielu użytkowników, dla których filtracja i techniczne rozwiązania to bardzo interesujący temat W projektowaniu sumpa inspirowałem się filmem pana Przemka Wieczorka na YT (Janusze akwarystyki) - pusta komora zrzutu, wolna przestrzeń pod mediami. Napiszę o tym i wstawię zdjęcia w stosownym dziale. 2
Vrzechu Opublikowano 1 Stycznia 2025 #8 Opublikowano 1 Stycznia 2025 Cześć Bardzo ładnie prezentuje się ten zbiorniczek. Ciekaw jestem tematu dotyczącego modułów w dziale DIY Pozdrawiam
pulpet Opublikowano 1 Stycznia 2025 #9 Opublikowano 1 Stycznia 2025 Cześć! Co do walorów estetycznych, wszystko zostało już napisane i optycznie faktycznie petarda. Oko cieszy aż miło. Ale mam taką naturę, że się przyczepie. Kombinujesz w dobrym kierunku. Podnieś to rumowisko, i popracuj nad środkiem. Jak ryby podrosną to będzie mało enklaw i zacznie się agresywnie robić. Potnij środek, żeby ryby miały swoje miejsca. Taki układ jak teraz będzie wypychał obsadę do przodu i na środek. Tam za bardzo nie ma się gdzie schować i wraz ze wzrostem poszczególnych osobników zaczną się przepychanki o te bardziej odosobnione miejsca. Słabsze ryby ucierpią. Połączenie Rdzawych z Estherae u mnie wyszło blado. Spora różnica temperamentów i z Rdzawych zrezygnowałem, bo cierpiały mocno. Za to Esterki świetnie funkcjonują z Mainganono u mnie. Ryby podrosną, poobserwujesz, pokombinujesz, coś tam pozmieniasz i będzie super. Powodzenia 1
Bojar Opublikowano 2 Stycznia 2025 #10 Opublikowano 2 Stycznia 2025 Naprawdę ładne "malawi" Z biegiem czasu jak obrośnie glonem będzie jeszcze ładniejsze. Co do połączenia Rdzawych z Esterkami to może być różnie. U mnie takie połączenie funkcjonowało bez zarzutu.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się