Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam z tej strony Kuba :) Moje 300l (120x50x50) z Red redami, rdzawymi, yellowami oraz elongatusami mphanga wszystkie po x10. Filtrują dwa kubełki jbl902e oraz ultramax 2000 dla testu również cyrkulator.

6bd80c6b-0934-41de-816b-19bfe2401997.jpg

b4ead6f0-c852-4d83-b55f-c0e2daab6558_1.jpg

Opublikowano (edytowane)

Witaj Kuba👋

Szkoda, że nie pochwaliłes się aranżacją "na sucho" bo miałbyś trochę łatwiej naprawić co zmajstrowaleś😉 niestety kamienie oraz groty które użyłeś niestety nie pasują do biotopu Malawi. Chyba są to pozostałość z morszczyzny ponadto posiadają ostre krawędzie o które ryby mogą się skaleczyć. Będzie Ci z nich również ciężko coś ułożyć aby stworzyć niezbędne dla mbuny kryjówki bo jak ja razie to jest strasznie płasko. Ryby są jeszcze młode ale wkrótce dorosną i pojawią się problemy z brakiem kryjówek. Zerknij sobie na galerie jak powinna wyglądać aranżacja zbiornika dla biotopu Malawi. 

Głowa do góry. Nie bierz tego do siebie, potraktuj jako konstruktywną krytykę😉

Trzymam kciuki👍

Edytowane przez lukBB
.
  • Lubię to 2
Opublikowano

Muszę przyznać szczerze, że faktycznie w porównaniu ze szkiełkami z forum wygląda to dość mizernie. Co do kryjówek to przy redukcji za parę miesięcy miałem zamiar dołożyć kamieni tworząc dużo, dużo więcej kryjówek jednak tego samego rodzaju kamieniami, nawet nie przyszło mi do głowy, że ryby mogłyby się  o nie pokaleczyć. Myślisz, że problem jest na tyle duży aby reagować już teraz czy dołożyć ich trochę dla "słabszych" i remont za parę miesięcy? 

Dzięki z góry za poświęcony czas i cenne porady :)

Opublikowano

Ja bym zmieniał już teraz póki ryby małe i hierarchia nie ustalona. Serpentynit albo w Twoim przypadku poszedł bym w "garaże" z łupka. Normalnie tego nie zalecam ale w Twoim przypadku musi być dużo kryjówek. Akwarium masz niewielkie a obsada łobuzerska i mocno przywiązana do skał.

  • Lubię to 2
Opublikowano

A przy okazji ..grzałkę można położyć poziomo na dnie i ukryć za kamieniami  o ile będzie potrzebna bo podejrzewam , że nie będzie. Ale to sam sprawdzisz.  Gąbkę po prawej bym podniósł bo i tak z dna niczego nie zaciągnie a z krążącej wody.

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Oprócz tego co koledzy napisali przyjrzałbym się też kierunkowi wylotów, bo chyba nie są do końca optymalne. 

Najlepiej kiedy woda krąży w prawo, tj. po coriolosowemu (siły natury w służbie człowieka ;)) ja bym wylot z lewej skierował równolegle na tylną ścianę, przeniósł falownik na prawą stronę i razem z wylotem z prawej skierował je na środek przedniej szyby, najlepiej falownik w stronę dnia żeby zmiatał kupsztale.  

No i obsada mocno ryzykowna na takie szkło i minimalistyczny aranż. Z pyszczakami jest jak w małżeństwie, póki młode to gra muzyka, kiedy dojrzewają to zaczynają się schody i bez odpowiednich warunków kończy się dramatem. 

Edytowane przez hilux
Opublikowano

Prowadziło się kiedyś szkło z pyszczakami ale sporo uciekło z głowy a może i się pozmieniało :) Na dniach postaram się ogarnąć temat i wrzucę fotkę, może nawet nowej aranżacji na sucho 

  • Lubię to 3
Opublikowano
17 godzin temu, hilux napisał(a):

[] Z pyszczakami jest jak w małżeństwie, póki młode to gra muzyka, kiedy dojrzewają to zaczynają się schody i bez odpowiednich warunków kończy się dramatem. 

Dobrze powiedziane.

Opublikowano (edytowane)

Co o tym sądzicie panowie? Wysokie na 25 cm - połowa akwarium +  sporo kryjówek. Myślałem ewentualnie żeby tego wielkiego grzmota na samym środku, który leży pod skosem, spróbować ustawić jakoś w pionie ale w tej konfiguracji chyba tworzy więcej zakamarków..

391f8213-a210-4e89-b590-58904c5a8b6c.jpg

af0c6ce8-4165-4cf7-be34-f0ba41b6fd84.jpg

462544346_1324390768727054_4555956120935377489_n.png

Edytowane przez kubola502
Opublikowano

Nim zrobisz wyższą aranżacje tym lepiej. Dla ryb i dla Ciebie. Wygląda super jak część kamieni sięga tak na wysokość 3/4 tafli wody. Jeżeli zmieścisz jakieś 2-3 większe kamienie to uwierz mi o wiele naturalniej będzie całość się prezentowała. Plus dla Ciebie za zmianę kamyków👍

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.