Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

czy lawa ( rozdrobnione kawałki) może być wykorzystana do filtracji biologicznej jako uzupełnienie ceramiki, ostatnio mi zasugerowano że tak. ma ktoś doświadczenie w tej materii

Opublikowano

Obawiałbym się wypłukiwania z lawy popiołów i innego świństwa do wody.

Kiedyś dawno miałem lawę , ale przez kilka dni w czasie gdy się odgazowywała , z bomblami powietrza wychodził właśnie popiół:(

Nie łatwiej , taniej i IHMO skuteczniej zastosować dobry, tzn, dobrze wypalony , lekki , keramzyt?

Opublikowano

Moze i latwiej, tylko keramzyt dosyc szybko sie sciera. Mialem i mam u siebie w sumpie lawe, ktora jest uzywana w filtrach do oczek wodnych i nie widze zadnych ubocznych efektow.

Opublikowano

gadałem raz z gościem, który ma 1000l z pyszczakami postawione na 120l sumpie wypełnionym właśnie lawą i nic nie wspominał o problemach z takim wypełnieniem.

Opublikowano

ja również miałem kiedyś lawę ale w środku akwarium, wyrzuciłem nie dlatego że wydobywał się z nij popiół ale dlatego ze była za ostra. W sumpie jeżeli nie będzie dawała od siebie popiołu to pewnie spełni po części swoje zadanie, jednak ważną rzeczą jest czy ta lawa będzie obojętna dla środowiska wodnego - w końcu tworzenie się lawy to nie taki "czysty chemicznie" proces - dużo siarki itp itd.

Opublikowano
bazalt i obsydian są typowymi skałami wulkanicznymi i siarki nie zawierają


Lawa - ciekły produkt działalności wulkanicznej, składający się głównie ze stopionych tlenków krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych metali. Ma podobny skład jak magma.



Magma – gorąca, stopiona masa krzemianów i glinokrzemianów z domieszkami tlenków i siarczków, z dużą ilością wody i gazów, znajdująca się w głębi skorupy ziemskiej.


Ale my tu piszemy o lawie, granit również jest skałą wulkaniczną, ale nie taki był temat postu.

Opublikowano
no dobrze czyli z tego co napisałeś w lawie siarki niet



Siarczek - sól kwasu siarkowodorowego.


Jeden lub kilka atomów metalu wiąże się z jednym lub paroma atomami siarki.


Siarczki rozkładają się i reagują pod wpływem wód powierzchniowych i atmosfery, przechodząc w barwne tlenki, wodorotlenki, węglany, siarczany i fosforany.


Minerały siarczków występują głównie w złożach kruszców związanych z działalnością magmową oraz w meteorytach. Tworzą najistotniejsze gospodarczo złoża: wydobywano z nich kruszce srebra, miedzi, rtęci, cynku, ołowiu oraz piryt.



Wystarczy uruchomić wikipedię aby przeczytać coś niecoś na ten temat, tak jak mówiłem jedna lawa może nie będzie szkodzić - szczególnie ta kupowana w akwarystycznych sklepach, bo pewnie ktoś ją jakoś badał (chyba), ale kupowana na kilogramy czort wie gdzie nie wiadomo co zawiera a z przedstawionej regułki wynika że moze być w niej wiele świństwa.

Opublikowano

Głównie chodziło mi czy ktoś stosował, widzę że tak, i to mnie uspokoiło.

Lawę nabyłem w hurtowni akwarystycznej, rzeczywiście jest trochę płukania, ale pod cieśnieniem węża ogrodowego nieczystości wszelakie i pył wypłynęły.

8 litrów lawy ponad dwa razy taniej od najtańszej ceramiki.

Dodaje do działającej już ceramiki 10l, docelowo jeszcze około 25l do uzupełnienia sumpa.


Co do wszelakich siarczków w lawie, to myślę że muszą mieć jakiś zapach, wąchałem suchą lawę jak i po kilkudniowym moczeniu, żadnych zapachów.

No chyba że są jakieś testy na nosicielstwo w lawie ...


Dzięki za pomoc

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.