Jump to content

Lawa - dodanie do ceramiki

barian

Recommended Posts

czy lawa ( rozdrobnione kawałki) może być wykorzystana do filtracji biologicznej jako uzupełnienie ceramiki, ostatnio mi zasugerowano że tak. ma ktoś doświadczenie w tej materii

Obawiałbym się wypłukiwania z lawy popiołów i innego świństwa do wody.

Kiedyś dawno miałem lawę , ale przez kilka dni w czasie gdy się odgazowywała , z bomblami powietrza wychodził właśnie popiół:(

Nie łatwiej , taniej i IHMO skuteczniej zastosować dobry, tzn, dobrze wypalony , lekki , keramzyt?

Guest pfpp

Moze i latwiej, tylko keramzyt dosyc szybko sie sciera. Mialem i mam u siebie w sumpie lawe, ktora jest uzywana w filtrach do oczek wodnych i nie widze zadnych ubocznych efektow.

ja również miałem kiedyś lawę ale w środku akwarium, wyrzuciłem nie dlatego że wydobywał się z nij popiół ale dlatego ze była za ostra. W sumpie jeżeli nie będzie dawała od siebie popiołu to pewnie spełni po części swoje zadanie, jednak ważną rzeczą jest czy ta lawa będzie obojętna dla środowiska wodnego - w końcu tworzenie się lawy to nie taki "czysty chemicznie" proces - dużo siarki itp itd.

bazalt i obsydian są typowymi skałami wulkanicznymi i siarki nie zawierają

Lawa - ciekły produkt działalności wulkanicznej, składający się głównie ze stopionych tlenków krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych metali. Ma podobny skład jak magma.

Magma – gorąca, stopiona masa krzemianów i glinokrzemianów z domieszkami tlenków i siarczków, z dużą ilością wody i gazów, znajdująca się w głębi skorupy ziemskiej.

Ale my tu piszemy o lawie, granit również jest skałą wulkaniczną, ale nie taki był temat postu.

no dobrze czyli z tego co napisałeś w lawie siarki niet

Siarczek - sól kwasu siarkowodorowego.

Jeden lub kilka atomów metalu wiąże się z jednym lub paroma atomami siarki.

Siarczki rozkładają się i reagują pod wpływem wód powierzchniowych i atmosfery, przechodząc w barwne tlenki, wodorotlenki, węglany, siarczany i fosforany.

Minerały siarczków występują głównie w złożach kruszców związanych z działalnością magmową oraz w meteorytach. Tworzą najistotniejsze gospodarczo złoża: wydobywano z nich kruszce srebra, miedzi, rtęci, cynku, ołowiu oraz piryt.

Wystarczy uruchomić wikipedię aby przeczytać coś niecoś na ten temat, tak jak mówiłem jedna lawa może nie będzie szkodzić - szczególnie ta kupowana w akwarystycznych sklepach, bo pewnie ktoś ją jakoś badał (chyba), ale kupowana na kilogramy czort wie gdzie nie wiadomo co zawiera a z przedstawionej regułki wynika że moze być w niej wiele świństwa.

Głównie chodziło mi czy ktoś stosował, widzę że tak, i to mnie uspokoiło.

Lawę nabyłem w hurtowni akwarystycznej, rzeczywiście jest trochę płukania, ale pod cieśnieniem węża ogrodowego nieczystości wszelakie i pył wypłynęły.

8 litrów lawy ponad dwa razy taniej od najtańszej ceramiki.

Dodaje do działającej już ceramiki 10l, docelowo jeszcze około 25l do uzupełnienia sumpa.

Co do wszelakich siarczków w lawie, to myślę że muszą mieć jakiś zapach, wąchałem suchą lawę jak i po kilkudniowym moczeniu, żadnych zapachów.

No chyba że są jakieś testy na nosicielstwo w lawie ...

Dzięki za pomoc