Skocz do zawartości

Filtr hamburski również jako skimmer?


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, darianus napisał(a):

Wątpię żeby to zadziało, ponieważ przepływ przez te nacięcia będzie zbyt mały

Jeśli będzie mała różnica poziomów wody po obu stronach gąbki, to faktycznie pewnie nie zadziała.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, hamburg jako dodatkowy filtr ok👍 ale jako skimmer to nie zadziała niestety. Aby skimmer spełniał swoją rolę, musiałby być w środku niższy poziom wody. W tym przypadku gąbka przepuści wodę do środka i poziomy będą równe. No chyba, że po kilku/kilkunastu miesiącach pracy, gąbka nazbiera już dużo nieczystości i przepływ przez nią spadnie na tyle, że poziom wewnątrz hamburga będzie niższy. Ja widzę to tak. Nie klej ramki tylko sklej sobie taką skrzynkę ala kaseciak tyle, że bez żadnego wlotu na dole (musi być zamknięta). I teraz (na wzór kominów do sumpa) dwie narożne ścianki, które będą dotykać szyby robisz wyższe, a dwie narożne od strony wody niższe i wklejasz tam grzebień. Jak nie chcesz się bawić w różne wysokości ścianek i wklejanie grzebienia to wszystkie ścianki zrób takie same, a te od strony wody wystarczy naciąć. Na spód wrzucasz małą pompkę (około 1000l/h powinna wystarczyć) wylot wyprowadzasz do góry przez grzebień, zasypujesz pociętą gąbką i gotowe, masz dodatkową filtrację biologiczną plus skimmer w jednym. Pozostaje tylko w jakiś sposób to umocować, najłatwiej chyba na magnes. Można wykorzystać nieużywany uchwyt od falownika, stary niepotrzebny czyścik magnetyczny, albo kupić magnesy. Niestety w tym przypadku nie wykorzystasz falownika, pompa musi być na samym spodzie, aby woda przeszła przez całą warstwę gąbki.

image.thumb.jpeg.174cff2be7460d641d2290da16f988a8.jpeg

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Bartek_De napisał(a):

Piotrze, hamburg jako dodatkowy filtr ok👍 ale jako skimmer to nie zadziała niestety. Aby skimmer spełniał swoją rolę, musiałby być w środku niższy poziom wody......

 

Mam jeszcze inny pomysł. Aby zrobić filtrację "modułową"  ale nie w module a w narożnym zamkniętym "kaseciaku" z pvc

Czyli wlot na dole i nacięcie u góry. Całość zapchana gąbeczkami jak w module. Coś ala filtr bioflow Juvela

Nie wiem tylko czy uda się to napędzić falownikiem...

Zrobię takie coś na próbę. Jak się nie uda to wytnę przód wg mojego pierwszego projektu i zrobię hamburga :)

 

Pomysł z zabudową PVC jest też z powodu tła które właśnie z PVC mam.  Powinno być to wszystko mniej widoczne zwłaszcza jak porośnie glonem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bojar napisał(a):

Mam jeszcze inny pomysł. Aby zrobić filtrację "modułową"  ale nie w module a w narożnym zamkniętym "kaseciaku" z pvc

Czyli wlot na dole i nacięcie u góry. Całość zapchana gąbeczkami jak w module. Coś ala filtr bioflow Juvela

Nie wiem tylko czy uda się to napędzić falownikiem...

Powinno się udać, bo dlaczego nie? Sam myślę o zastąpieniu pompy którymś falownikiem z serii JVP - mają kielich wylotowy, na którym można osadzić rurkę do wyprowadzenia wody górą. Na pewno mniej prądu weźmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bojar napisał(a):

@darianus teraz tak się zastanawiam czy mocna filtracja biologiczna w takim filtrze nie rozwiązuje problemu biofilmu niwelując po prostu jego powstawanie.  Na to wskazywałyby Twoje doświadczenia.

U mnie tak wyglądają wyloty wody. Bąbelki skutecznie zapobiegają powstawaniu biofilmu

 

20240321_113408.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, TomekT napisał(a):

Powinno się udać, bo dlaczego nie? Sam myślę o zastąpieniu pompy którymś falownikiem z serii JVP - mają kielich wylotowy, na którym można osadzić rurkę do wyprowadzenia wody górą. Na pewno mniej prądu weźmie.

Wyrzucenie poprzez falownik wody góra chyba się nie uda. Wymyśliłem, że zrobię trochę większy otwór i wkleję od środka gąbkę aby w niej umieścić falownik - będzie trochę taka hybryda. Moduł napędzany kaseciakiem

Zamawiam formatki, gąbki i będę tworzył. Pochwale się efektem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bojar napisał(a):

Mam jeszcze inny pomysł. Aby zrobić filtrację "modułową"  ale nie w module a w narożnym zamkniętym "kaseciaku" z pvc

Czyli wlot na dole i nacięcie u góry. Całość zapchana gąbeczkami jak w module. Coś ala filtr bioflow Juvela

Nie wiem tylko czy uda się to napędzić falownikiem...

Zrobię takie coś na próbę. Jak się nie uda to wytnę przód wg mojego pierwszego projektu i zrobię hamburga :)

 

Pomysł z zabudową PVC jest też z powodu tła które właśnie z PVC mam.  Powinno być to wszystko mniej widoczne zwłaszcza jak porośnie glonem

 

Mam tak zrobione u siebie na falowniku. Dopiero dwa miesiące tak chodzi ale normalnie zasysa dołem i gorą. Ja u siebie falownik położyłem na gąbkach tak żeby opierały się tylko boki falownika (dół ma dwa centymetry przerwę do gąbki. Na górę dałem kratkę z plastiku tak żeby gąbki nie stykały się z falownikiem. Zabieg taki ma na celu nie ogranicza przepływu wody, ponieważ w drugim akwarium w hamburgu na falowniku gąbki dotykając go bezpośrednio zapychają go z czasem 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.