Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Proszę o pomoc! nie wiem co się stało.Postawiłem baniak ( foto na forum i w galerii) tło cr i teraz jest problem .2 partia testerów nie przeżyła nawet 1 dnia.coś poszło nie tak. wszystkie składniki użyte do budowy tła cr miasły atesty.piasek kupiony na składzie budowlanym.po 8 godzinach ryba wyglądała jak by miała pleśniawke lub jakiś biały nalot.pozatym na powierzchni wody ciągle jest osad jak by kuż czy coś

Pomocy

Opublikowano

Czy tło jest dokładnie pokryte crem? Czy gdzieś nie wystaje kawałek pianki itd? Spróbuj pofiltrować węglem, pamiętam, że komuś pomogło, Palcente zdaje się. Ale on aż takich objawów zatrucia nie miał.

edit

Wypisz wszystkie budulce jakich używałeś do budowy tła, łatwiej będzie do czegoś dojść. No i ostrzeże następnych.

Opublikowano

odkryta pianka na pewno nie jest powodem, chyba, że jest grzybobójcza i ma w sobie jakieś trujące substancje, problem raczej jest wodą, czy akwarium było stabilne?

Opublikowano
odkryta pianka na pewno nie jest powodem, chyba, że jest grzybobójcza i ma w sobie jakieś trujące substancje, problem raczej jest wodą, czy akwarium było stabilne?


O to mi właśnie chodziło. Jeśli jest odkryta w którymś miejscu to od razu mogła puścić toksyny, a pokryta crem pewnie dopiero po jakimś czasie. Tym bardziej, że akwa młode, to coś nieźle musi syfić :? Ale i tak trzeba wszystko brać pod uwagę bo nic poza silikonem nie jest czysto do celów akwarystycznych. Mogł zawinić styropian z jakimś środkiem, mógł barwnik. Parametry by tu trzeba zobaczyć.

Opublikowano
Proszę o pomoc! nie wiem co się stało.Postawiłem baniak ( foto na forum i w galerii) tło cr i teraz jest problem .2 partia testerów nie przeżyła nawet 1 dnia.coś poszło nie tak. wszystkie składniki użyte do budowy tła cr miasły atesty.piasek kupiony na składzie budowlanym.po 8 godzinach ryba wyglądała jak by miała pleśniawke lub jakiś biały nalot.pozatym na powierzchni wody ciągle jest osad jak by kuż czy coś

Pomocy


Ja tez nie wiem co sie stało - ale domyślam się czego Ty nie zrobiłeś. Nie przetestowałeś farby, która pomalowałeś tło. Chyba, że jest inaczej i ja nie doczytałem tego w twoich postach na forum. To zwracam honor - ale jeśli wierząc tylko i wyłącznie słowom handlowca pomalowałeś tło farbą, którą nikt jeszcze nie sprawdził w warunkach akwariowych - to możesz mieć pretensję tylko do samego siebie.

To, że materiał lub produkt ma atesty to nie znaczy że jest do wszystkiego. Ma zastosowanie tylko w warunkach i do celów podanych w KARCIE PRODUKTU. Czy przeczytałeś kartę produktu farby "eko-cośtam" którą pomalowałeś swoje tło? Chyba że nie malowałaś tła farbą o której wspominałeś na forum - to odpuść sobie ten post i nie czytaj go dalej.

Czy jesteś pewny, że w środowisku wodnym farba ta będzie zachowywała się tak samo jak na wolnym powietrzy. Farby służą do malowania powierzchni - fakt bezsporny - tylko w jakich warunkach ta powierzchnia będzie eksploatowana - pod wodą czy pod chmurką?

Myślę, że nie przeprowadziłeś testów kontrolnych. Wystarczyło pokryć kawałek styropianu CR65 a potem pomalować farbą i umieścić w małym baniaku. I było by wszem wiadome czy jest ok czy trzeba szukać innego rozwiązania.

Chyba - obym był złym prorokiem - tło jest 'out'.

Zanim zrobiłem tło w dużym akwa przeprowadziłem test z CR65 w małym akwa 25l. Potem testowałem barwniki. PO ROKU, kiedy byłem pewny swoich rozwiązań spróbowałem tła w dużym akwa i dopiero wtedy opisałem moje zmagania w artykule.

Nie stosuję farb do malowania CR65 tylko barwniki do których mam zaufanie. Właśnie mija 3 rok jak w moich baniakach 'siedzą' tła z CR65. Jestem zdania, że jeśli ktoś chce - nazwijmy to - "wprowadzić" nowy materiał do zastosowania w warunkach nie do końca przeznaczonych dla niego - winien zrobić to uważnie i przeprowadzić testy. Choćby po to, aby nie było takich postów jak twój.

Może trochę moralizatorskie to co napisałem. Cóż, akwarystyka nauczyła mnie cierpliwości. Ryby są wymagającymi podopiecznymi i szybko wydają 'cenzurkę'. Ale nadrabiają to będą perełkami naszych baniaków.

Opublikowano

A więc tak.... Przeczytałem wszystkie odpowiedzi i zacząłem sprawdzanie wszystkiego po koleji. Wiec jeśli chodzi o farbe to dzwoniłem do producenta rozmawiałem i zaręczony zostałem że to farba wyłącznie ze składników naturalnych( żadnych substancji szkodliwych nie wydziela ta farba ani do powietrza ani pod wpływem wody)Pozostałe składniki użyte do budowy to Ceresit CR65,pianka SUDAL, silikon najzwyczajniejszy i .....pigment( i właśnie ty bym się teraz zastanowił)

Pigmentem barwiłem 3 warstwę CR65 na czarno żeby ułatwić podkładowy kolor .....

Poza tym nic już mi do głowy nie przychodzi.

Tak czy owak dzięki za pomoc i proszę o jeszcze jedną .Czy może mi ktoś napisać czy jeśli używał pigmentu to jakiego?? to samo jeśli chodzi o piankę.Będę jeszcze testował parę rzeczy ale myślę że tak jak napisał przedmówca tło raczej OUT! Więc pomału zabiorę się do nowego projektu.

Opublikowano

Przykro, że zmarnuje się kawałek Twojego czasu oraz pracy i to niemały.

Ja dodawałem jako barwnik do cr pigmenty do farb i zapraw firmy inchem. Najprostszy, najtańszy i sprawdził się już u kilku osób. W karcie charakterystyki nic nie ma o toksynach w środowisku wodnym. Pisałem do firmy, odpisano mi, że to najprostsze składniki, brak środków toksycznych.

Tenże właśnie barwnik mieszałem z faustem. I wszystko gra :)

Hm piankę soudala też miałem pewny jesteś, że nie zawierała nic grzybobójczego?

A silikon najzwyczajniejszy to znaczy jaki? Akwarystyczny?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.