Skocz do zawartości

Sump czy narurowiec? Dylematy nowicjusza.


Marcin P.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak.

Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby.


Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat...
Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować?

Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co?
Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety.

Zalety narurowca:

Jak wspomniałeś kompletna cisza.

Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności.

Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji.

Łatwość obsługi (wymiany wkładów)

Wady narurowca:

Wysoki koszt wykonania takiej instalacji.

Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji.

Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o.

Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty.

Zalety sumpa:

Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania.

Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund.

Bardzo duża powierzchnia biologiczna.

Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego.

Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności.

Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz.

Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać.

Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa.

Wady sumpa:

Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce.

Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.

 

Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią... 

 

A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu

Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów.

W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny.

Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze

Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów.

Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin P. napisał(a):

oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią... 

Jeśli źle zaprojektujesz sumpa to oczywiście jest taka możliwość. Dlatego trzeba to dobrze przemyśleć i policzyć, wziąć pod uwagę ile wody zleci z akwarium (pojemność komina plus spiętrzenie nad grzebieniem) w razie braku prądu i ile wypompuje pompa do akwarium w przypadku zatkania zrzutu, musi to być policzone z zapasem. Nie jest to trudne. Myślę, że do Twojego akwa wystarczy sump około 100l. U mnie 580l obrabia sumpik zrobiony z akwarium 64l i daje radę.

9 godzin temu, Marcin P. napisał(a):

Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy)

Mogłoby to zdać egzamin. W takim układzie i dla Twojej pojemności sugerowałbym tą najmocniejszą pompę 25/80. Pytanie tylko czy na szerokości 60cm zmieścisz 4 korpusy równolegle, może być ciasno🤔

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sump zapewne byłby ze standardowego 112/126L akwarium bo gdybym miał robić na zamówienie coś większego, dopasowanego do szafki to koszty będą bezsensownie duże. Tutaj jeszcze muszę poczytać i wszystko policzyć od szkła zaczynając na pompie kończąc 😉

 

Co do korpusów to były by odwrócone i całość zamontowana po długości nie szerokości. Więc tak na prawdę było by mnóstwo miejsca 😄

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w taki sposób?

111.thumb.jpg.031d547985261f442e4c3b5b92c84a16.jpg

Dobry pomysł👍 Jak się zdecydujesz jednak na narurowca i jak będziesz potrzebował to pomogę Ci to dalej zaprojektować. Ale teraz, na powyższym przykładzie zacznij liczyć sobie koszty. Na same korpusy wydasz około 400zł, dołożysz stówę i masz taką pompę do sumpa https://allegro.pl/oferta/jebao-dcp-6500-z-kontrolerem-max-6500l-h-13837618410 Te pompy są bezgłośne, sam używam dokładnie takiej i polecam. A to dopiero początek. Pompa c. o. to kolejne ~400zł, a gdzie jeszcze rury, kolanka, trójniki, przejściówki, mufy, redukcje, zawory... Jak nic wyjdzie ponad 1,5 tysia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.