Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam koledzy i koleżanki,bloat dopadł moja mbune , parametry mierzone testami zoolek , jest wszystko ok. Akwarium dojrzałe , tak jak powinno być. Po podmianach dodaje bakterie Azoo 11:1 , bo tak zalecił mi Pan Dariusz Gaża .Teraz pytanie do rzeczy, wszystkie objawy jak przy bloacie, kiwanie się , brak pobierania pokarmu , puchlina , wytrzeszcz, ocieranie się ,apatia i na końcu zgon .Kilka lat temu gdy moje demony zachorowały, zastosowałem kurację według przepisu @Slawek-meszek czyli metro+ baktoforte s , szybko i skutecznie z tego wyszły i już nie wróciło , teraz jest problem , leki które były dostępne w zoologicznym, tj m.in baktoforte s firmy sera ,teraz są wycofane z handlu w sklepach zoologicznych. Jak i czym leczyć ? Zaopatrzylem się w metronidazol od weta i tu nie było tak łatwo , oraz bactocaps c i bactocaps f firmy zoolek , rozpocząłem kurację . Bactocapsy dałem zamiast baktoforte s,bo tylko te dwa specyfiki są dostępne. Jestem już przy podmianie i drugiej dawce ( polowa ) tak jak zalecał Sławek. Ryby ,które zauważyłem że są chore nadal nie pobierają pokarmu, ( namaczam płatki spiruliny w metro) karmię małymi porcjami, jedyny plus to taki ze puchlina się zmniejszyła albo całkowicie jej nie ma. Czy ma to szanse na powodzenie ? Czy próbować coś innego , jeśli tak to co ?. Obsada typowo roślinożerna . 

Opublikowano
41 minut temu, Andrzej Głuszyca napisał(a):

Na Allegro są w płynie. Nie wiem tylko czy skuteczność ta sama.

Na Allegro jest baktopur czyli lek na co innego...

  • Lubię to 1
Opublikowano
15 godzin temu, matejk napisał(a):

Jak i czym leczyć ?

Bloat leczysz kojarząc dwa leki o innym przeznaczeniu, metronidazol to lek na pierwotniaki i pasożyty, Baktoforte s to lek na pasożyty. Pierwszy lek działa na pasożyty beztlenowe, zamieniając drugi lek możesz uzyskać ten sam skutek. Tylko czy zooldek jest tak skuteczny jak sera.

Opublikowano
35 minut temu, piotriola napisał(a):

Bloat leczysz kojarząc dwa leki o innym przeznaczeniu, metronidazol to lek na pierwotniaki i pasożyty, Baktoforte s to lek na pasożyty. Pierwszy lek działa na pasożyty beztlenowe, zamieniając drugi lek możesz uzyskać ten sam skutek. Tylko czy zooldek jest tak skuteczny jak sera.

No właśnie... Czas pokaże, jak to nie zadziała to nie wiem już co robić :(

Opublikowano
44 minuty temu, matejk napisał(a):

No właśnie... Czas pokaże, jak to nie zadziała to nie wiem już co robić :(

Jeżeli ten problem pojawił się ponownie , coś jest nie tak z dietą. U ryb roślinożernych występuje dłuższy przewód pokarmowy, inaczej odbywa się trawienie. Zbyt duża zawartość żyta, śrut, jęczmienia może powodować zatory jelitowe. Nie wiem jak karmisz swoje ryby, to jednak przychodzi na myśl czytając Twój temat.
Zawsze jest jakieś wyjście, przemyśl czy pokarm nie jest zbyt treściwy, czy nie podajesz zbyt dużo. Może sypiesz granulat, te ryby nie wiele potrzebują aby przeżyć pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Opublikowano
3 godziny temu, piotriola napisał(a):

Jeżeli ten problem pojawił się ponownie , coś jest nie tak z dietą. U ryb roślinożernych występuje dłuższy przewód pokarmowy, inaczej odbywa się trawienie. Zbyt duża zawartość żyta, śrut, jęczmienia może powodować zatory jelitowe. Nie wiem jak karmisz swoje ryby, to jednak przychodzi na myśl czytając Twój temat.
Zawsze jest jakieś wyjście, przemyśl czy pokarm nie jest zbyt treściwy, czy nie podajesz zbyt dużo. Może sypiesz granulat, te ryby nie wiele potrzebują aby przeżyć pozdrawiam.

Karmię tylko pokarmami roślinnymi, spiruliny Osi, tetra phyll , spirulina jbl, ale fakt że zaczęło się jak dałem im granulat hikari, widać że ciężko go trawiły i tak się zaczęło, po obserwacji od razu odstawiłem ten pokarm. Obsada typowo roślinożerna , trewavasae, auratus, estherae, fainzilberi, tropheops, Acei. 

Opublikowano
22 godziny temu, matejk napisał(a):

Po podmianach dodaje bakterie Azoo 11:1 , bo tak zalecił mi Pan Dariusz Gaża . 

Może odezwij się do Pana Darka. 

Chłop zna się na rzeczy, bardziej niż nie jeden z nas . 

Napewno coś tobie doradzi na chorobę twoich ryb. 

  • Lubię to 3
Opublikowano
2 godziny temu, matejk napisał(a):

fakt że zaczęło się jak dałem im granulat hikari, widać że ciężko go trawiły i tak się zaczęło

Granulat dla ryb typowo roślinożernych to słaby pomysł, najważniejsze że znalazłeś przyczynę.

  • Lubię to 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • U mnie układ Maison Reef & Kulfon & Saulosi sprawdza się idealnie. Szeryf w swoim rewirze toleruje jedynie o dziwo pięknie wybarwiającego się samca Saulosi. Ogólnie mam wrażenie, że Saulosi są tłem dla reszty obsady, bo pływają gdzie chcą bez reakcji reszty obsady.
    • U mnie yellow już 5 lat żyje z "roślinożerną" mbuną karmione głównie spiruliną super forte 36% i żyją, mnożą się a samiec yellow wielki jak byk. Preferencje pokarmowe yellow można między bajki włożyć, jakby od karmy roślinnej miał jakiś brak to by nie urósł taki wielki. Wcześniej też miałem yellowy, już od lat 90-tych trzymane z mbuną i zawsze karmione przewagą karm roślinnych i zawsze było ok, dopiero tutaj zauważyłem jakąś manię na punkcie preferencji zywieniowych i nawet przez jakiś czas stosowałem się do tego ale zauważyłem że to jakaś bzdura która niema żadnego znaczenia. Znaczenie mogą mieć skrajności typu mbuna z rybożerną drapieżną non-mbuna, natomiast cała mbuna może być trzymana ze sobą razem i karmiona tym samym.
    • Oczywiście możesz połączyć i przy odpowiednim podejściu będzie to funkcjonować, ale czy jeśli preferencje żywieniowe tych ryb są jednak mocno odmienne, to powinno się to robić?
    • Chipokae to mięsożerca, więc zestawienie go z roślinożernym demasoni może być problematyczne. Oprócz auratusa możesz jeszcze rozważyć loriae. 
    • hej dzieki! A jaka jest obecnie filozofia laczenia np. L. caeruleus i L.trewavasae lub C.demasoni. Pamietam, ze kiedys niejako bylo "przeciwskazane" ze wzgledu na diete? Jak obecnie do tego się podchodzi? mozna je polaczyc?
    • Żółty to najlepiej yellow ( Labidochromis caeruleus ), masz zarówno samce jak i samice intensywnie żółte.
    • Cześć   Nie wiem czy połączenie M. Fainzilberi z C. Demasoni w takim zbiorniku to do końca dobry pomysł. Miałem w klasycznej 450tce M. Fainzilberi z Msobo i panowie z tych gatunków nie miały dla siebie litości. Demasoni nie hodowałem jeszcze ale wydaje mi się, że starcie na takiej linii może być jeszcze mocniejsze. Jeśli chodzi o kolor żółty to wspomniane wcześniej Msobo zdobyły moje serce, ale gdybym miał teraz poprzedni zbiornik to zamiast Msobo umieściłbym w nim Pseudotropheus Interruptus   Jeśli natomiast połączenie Fainzilberi - Demasoni jest nieuniknione to może warto rozważyć jeszcze Auratusy jako kolejnego zawadiakę? Ewentualny nadmiar agresji rozproszyłby się na większą liczbę chuliganów.  Ekstra rybą z pięknym żółtym kolorem u samic jest też M. Chipokae  Ale one w połączeniu z Fainzilberi to już chyba zbyt mocna opozycja dla Demasonów. 
    • Witamy po 15 latach. Trzymamy kciuki za powrót. Ja cały czas w klubie, więc za bardzo nie widzę przeskoku, pewnie był on płynny więc z ciekawością spytam się jaki jest Twój punkt widzenia. Co do obsady nie lubię doradzać, bo to często indywidualne podejście, jest trochę ryb całkowicie żółtych wśród samic tak jak ch. saulosi czy msobo, choć one trochę pomarańczowe tak samo jak samice M. estherae, no i yelowek.
    • Cześć po 15 latach powrót do Malawi (pewnie część starszych użytkowników może mnie pamiętać). Moj poprzednik nick Rajwus15, malawi 450l i 160l 😉 kilka lat klubowicz Widzę, ze dokonal się pewnego rodzaju przeskok w wiedzy/rozumieniu mbuna Akwarium 160x50x60h, tworzy się  - planuje: M. fainzilberi maison reef (moj ulubiony gatunek, mialem wczesniej kilka lat w 450l) L. trewavasae chilumba C. demasoni (kilka sztuk, nie do konca moj wybor, ale musza byc)   Mysle nad akcentem zoltym - propozycje?   Mozliwe ze ostatecznie zostana 3 gatunki, pierwotnie wezme uklady 1+3, badz mlode prawdopodobnie z aquahaus gaus, ale pewnie wyjdzie z czasem Dzieki i pozdrawiam
    • Po co nawozisz? Trafiłeś na forum miłośników ryb z j. Malawi, nie uświadczysz u nas bogactwa roślin. Podejrzewam, że Ty założyłeś akwarium z innym biotopem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.