Skocz do zawartości

375 non mbuna


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule 150x50x50cm

Z racji, że przerzucam się z Tangi na Malawi szukam ciekawej obsady do w/w baniaka.

Z ryb, które mi się podobają 

 

Placidochromis mdoka white lips

Otopharynx tetrastigma

Otopharynx lithobates

Aulonocara (tutaj nie wiem jaką doradzicie, bo ponoć są mniej i bardziej agresywne)

Ew jescze widzi mi się copadochromis trewavasae

 

Nie ukrywam, że rybą top jest dla mnie placidochromis i otopharynx (oba gatunki samców piękne, aczkolwiek inne)

 

Jak to połączyć żeby zagralo ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbiornik 150x50x50 dla dorosłych Placidochromis phenochilus Mdoka jest absolutnym minimum.

Moje podejście do sprawy z ostatniego postu wątku o wyborze obsady w akwa 150cm:

" 3/ Dla Placidochromisów (A3 i A4) – też obsada tylko dwugatunkowa bo wynika to z konieczności zwiększenia liczebności grupy – co z kolei wynika to z kompleksowej ankiety opublikowanej 12.03.2016 w poście nr 171 w wątku o Placidochromisach (agresja jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości zbiornika i liczebności grupy)"

"A3 (Placidochromis phenochilus Mdoka) lub A4 (Placidochromis sp.„phenochilus Gissel”) można połączyć dwugatunkowo z :
        - B1 Sciaenochromis fryeri 
        - B3 Otopharynx lithobates Zimbawe Rock 
        - B4 Copadichromis trewavasae – u mnie się nie sprawdziło
        - B5 Copadichromis azureus 
        - C1 Labidochromis caeruleus – kolorystycznie super

        - C4 Protomelas sp.”johnstoni solo”"

W akwa 150x50x50 nie łączyłbym P. phenochilus z O. tetrastigma. Dla B1 Twój zbiornik też moim zdaniem jest minimalny.

Niezależnie od decyzji - powodzenia w hodowli 🙂

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tom77 napisał(a):

W akwa 150x50x50 nie łączyłbym P. phenochilus z O. tetrastigma. Dla B1 Twój zbiornik też moim zdaniem jest minimalny.

Jeśli mogę się odnieść do tego wątku. Dlaczego tetrastigma odpada a np. lithobates pasuje ? Jest to podyktowane wielkością do jakich dorastają te ryby ? Czy np. partiami jakie zajmują w zbiorniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dbst13 napisał(a):

Dlaczego tetrastigma odpada a np. lithobates pasuje ?

Po dość długim czasie trzymania non-mbuny i interesowania się tymi rybami u innych, wydaje mi się że mam już jakiegoś "czuja". Wszystko to oczywiście prawdopodobieństwo a nie pewność - bo ryby to stworzenia żywe i zmiennych jest bardzo dużo (wymiary i dekoracja zbiornika, żywienie, wielkość, liczebność i cechy osobnicze ryb, itp itd). Połączenie mdok z tetrastigmami nie sprawdziło się u Poznera.

14 godzin temu, dbst13 napisał(a):

Czy np. partiami jakie zajmują w zbiorniku

To jest bardzo obszerny temat. Mało kto urozmaica karmienie, a głód jest silniejszy od naturalnych zachowań zwłaszcza przy głębokości wody mniejszej niż 60cm. Ale my nie o tym. Jeśli jednak byś wpuścił mdoki z tetrastigmami, to te drugie na starcie z wielu względów powinny być większe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

1 i 3 gatunek potrafi rosnąć nieco duży. Za to nr 2 będzie mniejszy ale wg mnie to trochę inna grupa. 1i3 jak się nie mylę to non-Mbuna a nr 2 Mbuna, zatem lubią inne dekoracje w akwarium. U mnie nr 3 ma jakieś 13-15 cm po dwóch latach. Mimo iż nr 3 ma temperament to uważam, że może być trochę słabszy niż ryby z nr 2. A nr 1 będzie z nich wszystkich zdecydowanie najspokojniejszy. 

Ja bym nr 2 nie łączył z pozostałymi. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pikczer napisał(a):

Ja bym nr 2 nie łączył z pozostałymi.

Spokojnie mozna je łączyć. Yellow idealnie nadaje się do łączenia z non mbuną, jest nieterytorialny i nie przejawia agresji w stosunku do innych gatunków. Należy jednak zapewnić mu kryjówki (to jednak mbuna) @dbst13 Co do frejka to odezwij się do mnie na priv🙂

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym nie tylko te wymienione ale i więcej gatunków, tak z 5 minimum.

Bo te

12 godzin temu, dbst13 napisał(a):

A mam jescze 1 pytanie. Akwarium ostatecznie będzie miało 165cm długości 50szer 50wys.

Czy możnaby się pokusić w takim akwarium o obsadę:

Copadichromis trewavasae

Labidochromis careleus

Sciaenochromis fryeri

??

to niby docelowo w jakich proporcjach płci mają być? 1+3 lub więcej samic?

Jeśli po 4 sztuki to jest 12 sztuk wszystkiego, to mało, może być za duża agresja, u non-mbuny jest taka sama zasada jak u mbuny, im mniej ryb tym większa agresja, gatunek silniejszy zdominuje słabszy, te co są na równi będą się ciągle żarły.

Jeśli będzie więcej ryb w każdym z trzech gatunków, np; po 7 sztuk to na pewno będzie więcej niż po 1 samcu w gatunku, a jeśli tak to co to za różnica czy jest 6 samców po 2 samce w każdym gatunku czy 6 samców po jednym z sześciu gatunków.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.