Jump to content

Filtracja Malawi 450 l


Amohr

Recommended Posts

Właśnie jestem na etapie założenia zbiornika 150x50x60 Malawi. Pytanie odnośnie filtra. Czy dobrze jest założyć jako filtr biologiczny Aquael ultramax 2000 z prefiltrem Hw604b a dodatkowa jako filtracja mechaniczna aquael ultra 900 plus jakiś falownik. 

A może wystarczy jeden filtr Aquael Hepermax 4500 nowość od firmy Aquael. 

Link to comment
Share on other sites

Ultramax z prefiltrem jako jeden z filtrów byłby dobry. Tego ultramax 900 w ogóle nie brałbym pod uwagę bo to mały filterek a jednocześnie drogi i niewiele wniesie do filtracji w 450l. 

Oczywiście fajnym rozwiązaniem jest filtracja za tłem, Hamburgi, kaseciaki itp. Ale jeśli pieniądze nie grają roli to możesz oczywiście i tego hypermaxa kupić. Do niego cyrkulator lub może nie i filtracja powinna być bardzo dobra. Dla punktu odniesienia ja miałem w 300l a teraz mam w 540l fluval FX6 i JBL e1502. Do obu ptefiltry z hw-603. Oczywiście nieekonomiczne jeśli chodzi o prąd ale filtracja jest porządna no i montaż był szybki a na tym mi zależało. 

Link to comment
Share on other sites

Co do nowości firmy Aquael jak i wszystkich innych nowości rynkowych. Ja bym się wstrzymał. Nowe sprzęty często są obarczone wadami, które wychodzą "w praniu"

Filtr nie jest tani i zapowiada się fajnie, ale daj go przetestować innym. Często po wprowadzeniu na rynek sprzęty są lekko modyfikowane, żeby wyeliminować wady, które ujawnia się w procesie eksploatacji. I zdarza się to naprawdę renomowanym producentom, do których bezwzględnie zaliczam Aqaela.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze Aquael Ultramax 2000 ma węże 19/25 mm.
Po drugie HW 604B to wersja z pompą 800l/h i wężami 16/22mm a w środku ma jeszcze konstrukcyjne przewężenia.

Jeżeli już chcesz wykorzystać HW to tylko i wyłącznie w wersji A - pompa w wersji B, poza tym że strasznie buczy, w niczym ci nie pomoże 🙂.
Pamiętaj, że HW z pompą czy bez ograniczy ci przepływ do jakichś 700-800 l/h.

Zamiast HW 604 proponuję użyć dwóch HW 603A połączonych równolegle za pomocą takiego typu trójników:
https://allegro.pl/oferta/lacznik-plastikowy-trojnik-y-nylon-na-waz-19-mm-9152492092

Możesz też przy okazji zrobić dwa wloty po obu stronach akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Mam takie akwa. Zaczynałem od Ultramax 2000. Gdy ryby podrosły trzeba było wzmocnić filtrację. Obecnie mam Ultramax 2000 jako bilog i FX6 jako mechanik plus falownik. Weź pod uwagę że będziesz mieć kamienie a ryby formują dno jak im pasuje zakłócając obieg. Powoli przymierzam się do filtra kasetowego. Możesz rozważyć kaseciaka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sam już nie wiem jak ma wyglądać ta filtracja. Jako biolog dam Aquael ultramax 2000 a co jako mechanik? Nie chciałbym filtra wew. Tak więc jeżeli Aquael ultra 900 za mały to może Aquael ultramax 1000 jako mechanik. Po co dawać prefiltr jak mają w sobie

Link to comment
Share on other sites

Sam pisałeś, że chcesz prefiltr:) Mechanik ma być mocny, silny z dużym przepływem. Nie słabszy jak biolog. Jeśli chcesz kubełki to nie kupuj małych, słabych bo szkoda na to wydawać kasy. Ultramax 1000 jest dla akwariów 100-300l. Podziel to jeszcze na pół. A masz akwarium 450l to co ma ten filtr osiągnąć? Ja nie jestem super najmądrzejszy, po prostu 3 lata temu miałem podobny i wiem że to było bez sensu... Jak kubeł to mocny, adekwatny do pojemności akwarium. 

 

Policz jakie masz fundusze i może wtedy coś dobierzesz. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Właśnie wykonałem już filtr narurowy do akwarium 450 oparty o 2 korpusy mechaniczne, 4 korpusy biologiczne i 2 korpusy chemiczne. Zastosowałem puszki zasypowe.

I moje pytanie brzmi co zasypać do tych czterech puszek biologicznych i 2 chemicznych. 

Czy sam matrix wystarczy czy dodać coś jeszcze - co polecacie.

Do puszek chemicznych purigen?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Purigen wyjdzie drogo, wsyp Purolite A520e, jest dużo tańsza i mniej problematyczna w regeneracji, ale to zostaw sobie na później, jak już akwarium dojrzeje. Na biologię wsyp najtańszą ceramikę, nie ma znaczenia jakiej firmy. Pewnie za raz odezwą się miłośnicy K1;) Używałem w narurowcu jako złoże statyczne i nie zaobserwowałem jakichś spektakularnych wyników w porównaniu z ceramiką, więc bez sensu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To jest odpowiedź kolegi @triamond którą wydzieliłem do innego tematu, ale akurat ta część powinna zostać w tym temacie.

14 godzin temu, triamond napisał(a):

@Amohr

Media filtracyjne w zależności od skuteczności filtracji (w testach nitryfikacji i uzyskiwania czystej wody): https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/. Wybierz świadomie :)

Przy małej pojemności na media w narurowcu, purolite a520e lub Pure Resin PA202, będzie ratowała sytuację. Żywica będzie wiązała część związków organicznych, których nie da rady rozłożyć za mała "biologia".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.