lukastorun Opublikowano 25 Stycznia 2023 #1 Opublikowano 25 Stycznia 2023 (edytowane) Nowy dom, nowe akwa. Żona początkowa pozwoliła mi na 720 litrów, ale w trakcie budowy, gdy stwierdziłem, że przenoszę akwarium do salonu (początkowo miało stać w korytarzu), dostałem pozwolenie jedynie na 500 litrów. Jednak wcześniej w mieszkaniu posiadałem przez lata 240 litrów, więc nadal perspektywa się mi podobała. Niestety w mieszkaniu po urodzeniu drugiego dziecka akwarium musiałem oddać w dobre ręce. Na szczęście miły człowiek przyjął je w komplecie, więc miałem miłe uczucie, że się nic nie marnuje. Byłem nawet u niego na kawie jakiś czas później, kopiuj wklej ode mnie haha. Rybki zdrowe, rozmnażają się, super. Wracając do mnie, pasją do akwarystyki zaraziła mnie mama gdy byłem na początku podstawówki 30 lat temu, oraz kolega z klasy Mikołaj jak również jeden z moich najlepszych przyjaciół Mateusz, choć już w szkole średniej. Baniaków miałem w życiu kilka, za każdym razem większy Startowałem z gupikami i mieczykami, potem były brzanki sumatrzańskie a obecnie pyszczaki. Przedstawiam moje akwarium. Start październik 2021. Obsada pojawiła się w grudniu 2021. 20 młodych pyszczaków saulosi. Okazuje się, ze będzie z 5 samców, więc w sumie spoko. Szafkę zbudowałem samodzielnie, reszta kupna. Filtr zewnętrzny Tetra EX 1200 z większą gąbką na wejściu, na wyjściu załamujący taflę wody zwykły wylot. W środku filtra grys koralowy, wszystkie 4 wkłady. Dwa cyrkulatory Sunsun jvp-110, 24h/dobę Grzałka przepływowa sunsun 300W , ustawione 27C Skimmer eheim 350 (odpalany na kilka godzin rano) Piasek kwarcowy 30kg + skały dragone stone 40kg + trochę woodopornego styropianu. Filtr wewnętrzny tetra jet 900 służący jako dodatkowa filtracja ale głównie jako napowietrzacz. Fluval UVC In-Line Clarifier, włączana na 8h od rana. Pokrywa kupna z 4 świetlówkami, z przodu białe z tyłu niebieskie. Oj nie pamiętam z głowy dokładnych kolorów w kelwinach ani mocy. Ale półtora roku i działają bez zarzutu. Obecnie parametry wody (17 stycznia), 2 tygodnie po ostatniej podmianie 30% wody: temperatura 27C ph: 7,8-8,0 GH: 18 kH: 9 NH4: <0,05 niewykrywalne N02: <0,01 niewykrywalne NO3: <0,5 niewykrywalne Z racji małej obsady (poza 20 rybkami mam około 20 ślimaków helmetów), N03 nawet po miesiącu jest niewykrywalne, czasami sprawdzam testy i działają poprawnie, lecz woda wolno się brudzi. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie !!! Łukasz Edytowane 25 Stycznia 2023 przez lukastorun 6
novi Opublikowano 25 Stycznia 2023 #2 Opublikowano 25 Stycznia 2023 tak na szybko - może ukryj te mechanizmy za jakimś tłem lub płaskimi skałami /jak u mnie. Reszta podoba mi się i nie wiem czy nie lepsza od mojego zagracenia?
Bojar Opublikowano 25 Stycznia 2023 #3 Opublikowano 25 Stycznia 2023 Będę pierwszy. Dolej wody A tak na serio to warto dołożyć ciemne lub niebieskie tło. Słabo wyglądają zwłaszcza kable zwisające za akwarium. Akwarium z potencjałem. 1
Pikczer Opublikowano 25 Stycznia 2023 #4 Opublikowano 25 Stycznia 2023 Ciekawie się zapowiada. Wstaw nawet za akwarium na szybko jakiekolwiek tło jeśli nie masz wizji a będzie całość lepiej wyglądała. Ja też z tłami trochę błądziłem i nadal błądzę:)
lukastorun Opublikowano 25 Stycznia 2023 Autor #5 Opublikowano 25 Stycznia 2023 Dzięki za sugestie, teraz niestety nie odsunę akwa bo za ciężkie, nawet jak wyleję połowę wody więc nie mam jak tła wkleić. Wody nie dolewam, bo niestety ta pokrywa jest tak mało wysoka, że dolanie wody powoduje zasłanianie tafli wody wzmocnieniami akwarium i skimmer nie działa poprawnie Ale mi tak wyglądająca tafla wody nie przeszkadza. Przynajmniej działa ok. Zasłonięcie mechanizmów by było spoko ALE to mi zniszczy cyrkulację Podsumowując: postaram się kiedyś wylać większość wody i odsunąć akwa i nakleić jakieś fajne tło, zasłoni to kable. Ale sprzęt musi być odsłonięty by było czysto. Nie mam takich kamieni co go zasłonią.
marcin73m Opublikowano 25 Stycznia 2023 #6 Opublikowano 25 Stycznia 2023 6 minut temu, lukastorun napisał(a): nie odsunę akwa bo za ciężkie, nawet jak wyleję połowę wody więc nie mam jak tła wkleić można wewnątrz zainstalować czarne 3 mm spienione PCV jako tło, to dosyć rozpowszechniona praktyka 3
Bojar Opublikowano 25 Stycznia 2023 #7 Opublikowano 25 Stycznia 2023 18 minut temu, marcin73m napisał(a): można wewnątrz zainstalować czarne 3 mm spienione PCV jako tło, to dosyć rozpowszechniona praktyka I dodam, że sprawdza się bardzo dobrze 3
Andrzej Głuszyca Opublikowano 25 Stycznia 2023 #8 Opublikowano 25 Stycznia 2023 4 godziny temu, lukastorun napisał(a): czasami sprawdzam testy i działają poprawnie, lecz woda wolno się brudzi. Na 2 metrowe dno masz zbyt słabą filtrację. Tetra Ex 1200 ma teoretycznie 1300l/h. W praktyce będzie przynajmniej1/3 mniej . Do tego jak masz podłączoną grzałkę przepływową to wydajność filtra spada do około 50 %. Filtr Jet 900 jest zbyt słaby aby pracował jako mechanik . W jego miejsce dałbym pomp AC2000 z gąbką i sprawę będziesz miał załatwioną. 4 godziny temu, lukastorun napisał(a): Skimmer eheim 350 (odpalany na kilka godzin rano) Niech pracuje cały czas. U mnie pracuje non stop. Odniosłem się tylko do Twojego stwierdzenia , że woda się wolno brudzi. 1
lukastorun Opublikowano 25 Stycznia 2023 Autor #9 Opublikowano 25 Stycznia 2023 Ale jak mam słabą filtrację? Woda kryształ, parametry idealne, na piasku zero brudów, a jak się pojawią to z czasem trafią na filtr bo woda się rusza. Jak przysłonię palcem wylot z filtra to sika jak z węża ogrodowego, obstawiam że filtracja jest ok. W środku nie mam tak na serio mechanika, bo ta tetra 900 robi za napowietrzać, bo cicho pracuje nie jak napowietrzacz zewnętrzny, cholerstwo mi hałasowało. A dałem małą gąbkę bo łatwo się ją czyści i zawsze wspomaga filtrację. Dużą gąbkę na wlocie od kubełka zewnętrznego czyszczę co miesiąc przy podmianie i jest brudna ale nie widać tego brudu na niej, więc dla mnie ok. Proszę pamiętać że mam małą obsadę, więc wolno się brudzi woda. Co do tego tła, to ktoś może podesłać linka do tego spienionego PCV wklejanego od środka?
Bartek_De Opublikowano 25 Stycznia 2023 #10 Opublikowano 25 Stycznia 2023 18 minut temu, lukastorun napisał(a): Co do tego tła, to ktoś może podesłać linka do tego spienionego PCV wklejanego od środka? https://fabermedia.pl/plyty-pvc-spienione/plyta-pvc-spienione-czarna#/1452-grubość-3mm Dotną Ci na wymiar jaki potrzebujesz. @Andrzej Głuszyca Andrzeju, woda jest czyściutka, parametry wzorowe więc filtracja daje radę. Teoretycznie, oczywiście jest za słaba. W tym przypadku dobrze ustawione dwa cyrkulatory, które spychają nieczystości idealnie pod zasys, robią tu robotę. Takie jest moje zdanie, bo nie mam innego pomysłu i również jestem w szoku, że ten filtr to ogarnia. 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się