Skocz do zawartości

Okrzemki czy brunatnice? Zwalczać czy nie zwalczać?


Vrzechu

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Vrzechu napisał:

a czy nie masz inwazji jaj ślimaków helmet?

Nie obawiaj się inwazji bo nawet jeden Helmet Ci się  nie wylęgnie.

35 minut temu, Vrzechu napisał:

iedyś miałem kilka sztuk w akwarium i po niedługim czasie zaczęły mi się pojawiać na kamieniach, korzeniach jaja tych ślimorów i nie mogłem tego niczym wyczyścić.

Są bardzo skuteczne ale też w pewnym sensie problematyczne jeżeli chodzi właśnie o jaja.  Tak jak napisał @Pikczer one z czasem odpadają. Ale niestety ślad po nich zostaje jeżeli masz np. tło z zaprawy np. jakiejś CX czy innej cementowej i pomalowanej akrylem, wtedy ślady po jajach są widoczne. Do zdjęć to nie problem bo usuniesz je programem.  Mało tego ..ja miałem tło ze styropianu , powleczone jakąś zaprawą cementową i pomalowane czarnym akrylem. po latach ( przynajmniej 10 lub więcej z tym biotopem ) tło zrobiło mi się koloru takiego jak zaprawa czyli jakiś tam brąz. Wszystko za sprawą grasujących Helmetów. Brzmi to dziwnie  ale innej przyczyny nie widzę.

35 minut temu, Vrzechu napisał:

czy jeśli z czasem nie pojawią się glony zielone to okrzemki zanikną?

Jest to bardzo wysoce prawdopodobne. Tyle , że koledzy tutaj aby mieć zielne po okrzemkach  "kombinowali " ze światłem osiągając super efekty i szybko. Ale jest też część kolegów, że po okrzemkach mieli zielone. U jednego będą po okrzemkach u innego nie. Nie jest to zasadą.  Nie każdy się zastanawia czemu ma lub nie ma po okrzemkach. Ale jedno jest pewne...przy odpowiednim świetle będą.  Ja nigdy nie miałem zielonych i nie walczyłem o nie. Helmety owszem były , oświetlenie miałem Hagena Power Glo a przy takim oświetleniu zielone nie wyrosną.

Zdjęcie pokazuje jakie ślady potrafi zostawić Helmet. Z szyby usuniesz jaja czy ich ślady bez problemu. Problemem jest to co napisałem wyżej.

 

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Andrzej Głuszyca :)  @Pikczer chyba pomyślę nad tymi helmetami. 

U mnie teraz świecą dwie świetlówki. Jedna to Fluval Power Spectrum 54W 18000K a druga to JBL Solar Natur 54W 9000K. Co prawda przez ich "waty" w najbliższym czasie planowałem zmienić je na moduły LED ale nie wiem kiedy to nastąpi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Vrzechu napisał:

@Pikczer a czy nie masz inwazji jaj ślimaków helmet? Kiedyś miałem kilka sztuk w akwarium i po niedługim czasie zaczęły mi się pojawiać na kamieniach, korzeniach jaja tych ślimorów i nie mogłem tego niczym wyczyścić.

@Andrzej Głuszycaczy jeśli z czasem nie pojawią się glony zielone to okrzemki zanikną? Zwykle w akwarium po jakimś czasie mi ginęły ale chyba ze względu na konkurencję z roślinami? 

Są zwolennicy jak i przeciwnicy Helmetów. Ja należę do tych drugich, te ich białe jaja pojawiające się wszędzie wyglądają koszmarnie a poza tym to azjatycki ślimak i nie pasuje mi do Malawi.

U mnie glon zielony porósł miejsca gdzie były okrzemki ale tylko te dobrze oświetlone. W ''cieniu'' dalej rosną sobie okrzemki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.