Vrzechu Opublikowano 6 Maja 2022 #1 Opublikowano 6 Maja 2022 Witam wszystkich! Przed weekendem majowym zaobserwowałem u siebie na kamieniach takie punktowe, okrągłe wykwity. Pomyślałem, że to okrzemki. Po 4 dniach nieobecności punktowce zmieniły się już w regularny nalot na kamieniach, korzeniu i w mniejszej skali na piasku. Jedna osoba sugerowała mi, że to nie okrzemki a brunatnice. Z tym, że wszystkie zdjęcia i opisy brunatnic sugerują że wyglądają one jak takie kłębki a u mnie jest to po prostu nalot. Akwarium 450l oświetlają dwie świetlówki T5 o łącznej mocy 108W. Akwarium ma około dwóch miesięcy, ryby wpuszczone po 4 tygodniach. Dodam, że ryby bardzo chętnie podskubują ten nalot. Parametry wody jakie mam w zbiorniku to: pH około 7,6-7,7 KH 10*d GH 19*d NO2 0mg/l NO3 5mg/l Czy jest jakiś powód do zmartwienia? Jeśli chodzi o estetykę to wiadomo, że każdy ma swój gust. Ja najchętniej widziałbym inwazję zielonych glonów, ale taki nalot też mi się podoba bo jakoś naturalniej to wygląda niż sterylne skały. Poniżej kilka zdjęć do tematu. Pozdrawiam,
TOMEKSIEDLCE Opublikowano 6 Maja 2022 #2 Opublikowano 6 Maja 2022 45 minut temu, Vrzechu napisał: Czy jest jakiś powód do zmartwienia? Jeśli chodzi o estetykę to wiadomo, że każdy ma swój gust. Ja najchętniej widziałbym inwazję zielonych glonów, ale taki nalot też mi się podoba bo jakoś naturalniej to wygląda niż sterylne skały. Nie ma co się martwic nasze ryby tym się odżywiają . 2
Vrzechu Opublikowano 6 Maja 2022 Autor #3 Opublikowano 6 Maja 2022 @TOMEKSIEDLCE dzięki to że nasze ryby to wcinają to wiem, ale chodziło mi o to czy może się to zmienić w jakiś niekontrolowany armagedon w stylu - ze zbiornika Malawi zrobiło się bagno? Do tej pory we wszystkich zbiornikach walczyłem z każdą formą glonów. Zastanawiam się czy przy oświetleniu jakim dysponuję jest szansa, że ten nalot zmieni się w zielony glon?
TOMEKSIEDLCE Opublikowano 6 Maja 2022 #4 Opublikowano 6 Maja 2022 4 minuty temu, Vrzechu napisał: Zastanawiam się czy przy oświetleniu jakim dysponuję jest szansa, że ten nalot zmieni się w zielony glon? Z oświetleniem możesz trochę ściemnić ,powinien glon tak nie startować . U każdego jest inny efekt glonów ,parametry wody , okna światło dzienne itd... 2
Vrzechu Opublikowano 6 Maja 2022 Autor #5 Opublikowano 6 Maja 2022 @TOMEKSIEDLCE ściemnić nie dam rady bo to świetlówki T5. Mógłbym skrócić czas świecenia. Świecę 12 godzin w tym momencie. Od 11 do 23.
TOMEKSIEDLCE Opublikowano 6 Maja 2022 #6 Opublikowano 6 Maja 2022 10 minut temu, Vrzechu napisał: ściemnić nie dam rady bo to świetlówki T5. Mógłbym skrócić czas świecenia. Świecę 12 godzin w tym momencie. Od 11 do 23. Ja zrobiłem ze folią aluminiowo spożywczo owinąłem świetlówki i ściemniłem trochę ,stara technika a sprawdza się .. 2
Pikczer Opublikowano 6 Maja 2022 #7 Opublikowano 6 Maja 2022 Jeśli jeszcze nie masz to wpuść z 10 sztuk ślimaków Military Helmet. Będą szczęśliwe mając tyle glonów. U mnie zostało aktualnie 11 sztuk, dość dużych. Trzymają wszystko pod kontrolą. A jak któryś odwiedzi taki brązowy kamień np nocą to fajnie rano wygląda jak "nowy" Ryby rosną ale od około pół roku nie zjadły mi ani jednego. 1
Andrzej Głuszyca Opublikowano 6 Maja 2022 #8 Opublikowano 6 Maja 2022 1 godzinę temu, Vrzechu napisał: Czy jest jakiś powód do zmartwienia? Żaden . Masz okrzemki. Jeżeli chodzi o zielone to teraz musisz czekać . Albo będą albo nie. Jak nie będzie o możesz spowodować żeby były. Ale jeszcze nie teraz. Teraz obserwuj i ciesz oko. 3
Vrzechu Opublikowano 6 Maja 2022 Autor #9 Opublikowano 6 Maja 2022 @Pikczer a czy nie masz inwazji jaj ślimaków helmet? Kiedyś miałem kilka sztuk w akwarium i po niedługim czasie zaczęły mi się pojawiać na kamieniach, korzeniach jaja tych ślimorów i nie mogłem tego niczym wyczyścić. @Andrzej Głuszycaczy jeśli z czasem nie pojawią się glony zielone to okrzemki zanikną? Zwykle w akwarium po jakimś czasie mi ginęły ale chyba ze względu na konkurencję z roślinami?
Pikczer Opublikowano 6 Maja 2022 #10 Opublikowano 6 Maja 2022 2 minuty temu, Vrzechu napisał: @Pikczer a czy nie masz inwazji jaj ślimaków helmet? Kiedyś miałem kilka sztuk w akwarium i po niedługim czasie zaczęły mi się pojawiać na kamieniach, korzeniach jaja tych ślimorów i nie mogłem tego niczym wyczyścić. @Andrzej Głuszycaczy jeśli z czasem nie pojawią się glony zielone to okrzemki zanikną? Zwykle w akwarium po jakimś czasie mi ginęły ale chyba ze względu na konkurencję z roślinami? Oczywiście, że jaja składają, ale z czasem odpadają same, ale też moje ryby skubią sobie te jajka. Nie jest to jakieś straszne. Sama natura. Albo glony bez kontroli albo pod pewną kontrolą plus trochę dekoracji. Czasami ślimaki mają też na sobie jajka, bo wzajemnie na sobie składają i wyglądają nawet ciekawie Jak takie ludowe dekoracje 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się