Andrzej Głuszyca Opublikowano 6 Maja 2022 #11 Opublikowano 6 Maja 2022 (edytowane) 35 minut temu, Vrzechu napisał: a czy nie masz inwazji jaj ślimaków helmet? Nie obawiaj się inwazji bo nawet jeden Helmet Ci się nie wylęgnie. 35 minut temu, Vrzechu napisał: iedyś miałem kilka sztuk w akwarium i po niedługim czasie zaczęły mi się pojawiać na kamieniach, korzeniach jaja tych ślimorów i nie mogłem tego niczym wyczyścić. Są bardzo skuteczne ale też w pewnym sensie problematyczne jeżeli chodzi właśnie o jaja. Tak jak napisał @Pikczer one z czasem odpadają. Ale niestety ślad po nich zostaje jeżeli masz np. tło z zaprawy np. jakiejś CX czy innej cementowej i pomalowanej akrylem, wtedy ślady po jajach są widoczne. Do zdjęć to nie problem bo usuniesz je programem. Mało tego ..ja miałem tło ze styropianu , powleczone jakąś zaprawą cementową i pomalowane czarnym akrylem. po latach ( przynajmniej 10 lub więcej z tym biotopem ) tło zrobiło mi się koloru takiego jak zaprawa czyli jakiś tam brąz. Wszystko za sprawą grasujących Helmetów. Brzmi to dziwnie ale innej przyczyny nie widzę. 35 minut temu, Vrzechu napisał: czy jeśli z czasem nie pojawią się glony zielone to okrzemki zanikną? Jest to bardzo wysoce prawdopodobne. Tyle , że koledzy tutaj aby mieć zielne po okrzemkach "kombinowali " ze światłem osiągając super efekty i szybko. Ale jest też część kolegów, że po okrzemkach mieli zielone. U jednego będą po okrzemkach u innego nie. Nie jest to zasadą. Nie każdy się zastanawia czemu ma lub nie ma po okrzemkach. Ale jedno jest pewne...przy odpowiednim świetle będą. Ja nigdy nie miałem zielonych i nie walczyłem o nie. Helmety owszem były , oświetlenie miałem Hagena Power Glo a przy takim oświetleniu zielone nie wyrosną. Zdjęcie pokazuje jakie ślady potrafi zostawić Helmet. Z szyby usuniesz jaja czy ich ślady bez problemu. Problemem jest to co napisałem wyżej. Edytowane 6 Maja 2022 przez Andrzej Głuszyca 1
Vrzechu Opublikowano 6 Maja 2022 Autor #12 Opublikowano 6 Maja 2022 Dzięki @Andrzej Głuszyca @Pikczer chyba pomyślę nad tymi helmetami. U mnie teraz świecą dwie świetlówki. Jedna to Fluval Power Spectrum 54W 18000K a druga to JBL Solar Natur 54W 9000K. Co prawda przez ich "waty" w najbliższym czasie planowałem zmienić je na moduły LED ale nie wiem kiedy to nastąpi.
pkiinbanww Opublikowano 6 Maja 2022 #13 Opublikowano 6 Maja 2022 4 godziny temu, Vrzechu napisał: @Pikczer a czy nie masz inwazji jaj ślimaków helmet? Kiedyś miałem kilka sztuk w akwarium i po niedługim czasie zaczęły mi się pojawiać na kamieniach, korzeniach jaja tych ślimorów i nie mogłem tego niczym wyczyścić. @Andrzej Głuszycaczy jeśli z czasem nie pojawią się glony zielone to okrzemki zanikną? Zwykle w akwarium po jakimś czasie mi ginęły ale chyba ze względu na konkurencję z roślinami? Są zwolennicy jak i przeciwnicy Helmetów. Ja należę do tych drugich, te ich białe jaja pojawiające się wszędzie wyglądają koszmarnie a poza tym to azjatycki ślimak i nie pasuje mi do Malawi. U mnie glon zielony porósł miejsca gdzie były okrzemki ale tylko te dobrze oświetlone. W ''cieniu'' dalej rosną sobie okrzemki. 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się