Skocz do zawartości

Lato - chłodzenie pyskow :-)


smithpl

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie,


zauważyłem u siebie sytuacje , iz przy nowej pokrywie i dodanej mocniejszej jarzeniówce

woda w akwa od polowy dnia ma 27 stopni.


Jak znam życie w lato wzrośnie do 30 :-)


I teraz tak sobie dywaguje...


Mam 2 opcje do wyboru:


1. Kupilem lodowke turystyczna na 12V , zastanawiam sie jakich uzyc rurek ( zamiast plastikowych )

aby w srodku stworzyc duza powierzchnie styku .... miedziane odpadaja,

jakie polecacie?

Wtedy zrobie obieg wody na 1 pompie ktory bedzie wymuszal ruch wody z akwa do lodowki i z powrotem do akwa :-)


2. Mam w mieszkaniu klimatyzacje na 2 splity, oba splity sa tuz nad akwarium aktualnym i nad przyszlym.

jaki macie pomysl , jak wykorzystac ich mozliwosci ? Dodac drugi radiator i wbudowac w split a nastepnie przepuszczac

przez to wode z akwa?

a moze lepiej zrobic kanal z zimnym powietrzem i jakos wtaczac go do akwa?


Czekam na pomysly...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że jak masz klime to już bardzo dużo.

Ja na lato podłączam dwa wentylatory, wlot - wylot i ew. napowietrzam. Nie powiem że w zupełności to starcza ale dużo daje.


Odnośnie tych lodówek to Kot ma coś takiego na balkonie chyba jeśli mnie pamięć nie myli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smith, ja Ci nie pomogę, bo się nie znam na tych sprawach, ale czy przy posiadaniu klimy w domu musisz schładzać wodę? ja schładzałem wentylatorem ustawionym przed akwa, co oczywiście jest wielką prowizorą, ale trochę pomagało. Później miałem zastosować zamrożoną wodę w butelce plastikowej, ale w obecnym mieszkaniu nawet w lecie jest chłodno i nie miałem takiej potrzeby. Przy klimie w domu raczej temp. nie będzie powyżej 30 stopni :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj kolejny plus to sump do którego można wrzucać zamrożoną butelkę plastikową i nie pływa ona po akwarium.

Z kolei nie widzę sensu łączenia klimy z akwarium, bo nie mogę za bardzo sobie tego wyobrazić technicznie, ale trzeba by było włączać klimę aby chłodzić akwarium, samo schłodzenie pomieszczenia spowoduje schłodzenie wody, chłodzenie akwarium przez dodatkowy system i powodowanie dużych rżnic temperatury nie wpływa raczej pozytywnie na ryby.

Więc jeżeli w mieszkaniu chłodzisz klimą to i woda w akwarium nie będzie więcej niż w pokoju, zamontuj najwyzej w obudowie wentylatorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był duży watek na ten temat na akwarystyka pl, w którym uczestniczyłem. Jednym z pomysłów było zamknięcie filtra bubełkowego wewnątrz lodówki turystycznej i tym podobne. jednak wazne jest to, że wydajność lodówki turystycznej jest znikoma. Ogniwa peltiera sa bardzo mało wydajne, i schłodzenie nimi wody w akwarium, gdzie z drugiej strony cały czas ogrzewamy je powietrzem z pokoju i świetlówkami jest niemalże niemożliwe.


O .. znalazłem wątek z przed 2 lat na akwarystyka.com.pl który chyba wyczerpuje temat.


http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=27311


Dodatkowo pamiętam że Mars tu od nas z Klubu ma chłodzenie akwa oparte na chłodziarce do piwa (takiej wkładanej do keg'a) i pomimo zamknietej pokrywy i HQI nie ma problemów z temperaturą.


Kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek z akwarystyka.com.pl przeczytam potem ale tak się zastanawiam czy podmiana wody na chłodniejsza nie załatwi sprawy na jakis czas ? I czy pyski nie będa w szoku termicznym jak im w ciągu 30 minut zafunduję ochłodzenie z 29 do 26-27*C wymieniając np. 150L wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedewszystkim będa w szoku jak im będziesz codziennie taka podmianę robił, bo wyjałowisz akwarium i pozbędziesz się całej flory bakteryjnej, zdestabilizujesz parametry wody i td. Akwarium po kilku dnich będzie nidojżałe. Codzienne podmainy na zimna wode to nie jest rozwiązanie.


kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? 
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
    • Witam, zdecydowanie lepiej pójść w jeden mocniejszy filtr. A jak się nie da jeden to dwa. Ale nie żałuj mocy.  Tak na oko wersja 1000 jest do akwarium 100-300l. Realnie bliżej mu do akwarium 100-150l.  Wersja 2000 od 400l akwaria obsłuży i tak bym traktował, że da radę w 400l.  Lepiej zakładać dużo bardziej pesymistyczną wersję niż później żałować i narzekać na filtrację. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.