Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium Malawi 240


Radmil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów! Pomysł posiadania akwarium towarzyszył mi od wielu lat i w końcu nadszedł ten czas. Wiedziałem, że jeśli akwarium pojawi się w moim mieszkaniu to będzie to z pewnością biotop Malawi.

Optiset 240

Ultramax 1500

Platinum Heater 200 W

Oświetlenie 2x17 W (3 tryby)

 

Akwarium zalane 22.12, z dodatkiem środków od Tropical'a. Dzień później dodane bakterie. Od tamtej pory nie robione nic poza tym. Czekam na akcesoria do pielęgnacji i czyszczenia.

W ww akwarium planuje obsadę mbuna, myślę że docelowo 3 gatunkowe choć to jeszcze będzie dyskutowane. Ma być "kolorowo" bo przecież ryby są najpiękniejsze:) 

Moi drodzy, proszę o rzetelną opinię i słowa wsparcia na początku mojej drogi:) mam pomysł dotyczący delikatnej zmiany aranżacji lecz czekam na Wasze zdanie.

Z pozdrowieniami

Radmil

 

 

 

 

 

IMG_20211224_081850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy:

Tło - ostatecznie padło na czarny brystol ( przez te smugi daje szarość ale po myciu powinno być ok)

Podłoże piasek kwarcowy Kreisel 099 0,5-1,4 mm 25 kg, wielokrotnie płukany

Kamień gnejs (kora kamienna) ze składu ogrodniczego, ok 48 kg, wyszorowany i sparzony wrzątkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na naszym forum!

46 minut temu, Radmil napisał:

Tło - ostatecznie padło na czarny brystol ( przez te smugi daje szarość ale po myciu powinno być ok)

Czy to oznacza , że przykleiłeś czarny brystol z akwarium?

47 minut temu, Radmil napisał:

Kamień gnejs

Fajne efekty daje , gdy obrośnie okrzemkami i pod światłem 6500K. Wejdź do galerii i znajdziesz tam aranżacje z gnejsem. Jeżeli chodzi o ułożenie kamieni to ja osobiście bym lewą stronę bardziej podniósł i zrobił lekko "szpiczastą" .  Ale to już subiektywne odczucie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło miało stanowić czarna okleina ale klej dał bardzo nieestetyczne smugi które nie zanikały z czasem. Tak, czarny brystol po zewnętrznej stronie. Ładnie wszedł pod obudowę akwarium i wg mnie wygląda ok.

Tak, kamienie niech trochę wystrzelą z lewej (akwarium stoi przy lewej ścianie stąd ten gradient). Muszę tylko bacznie obserwować czy wieża się nie zawali... A czy jest sens bardziej maskować wlot filtra? Czy nie zakłóci się cyrkulacja? Czarne tło, czarny wlot chyba nie jest bardzo źle. 

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Radmil napisał:

Tło miało stanowić czarna okleina ale klej dał bardzo nieestetyczne smugi które nie zanikały z czasem.

Pewnie dałeś okleinę na klej. Czyli osobno tapeta i osobno klej. Wtedy niestety często jest tak , że są widoczne smugi czy też bąble nie wspominając o tym , że taka tapeta nie trzyma się solidnie szkła. Jeżeli już to warto  dać folię  samoprzylepną . Czyli klejoną tak jak naklejki np. na samochód. Zrywasz  papier ochronny , zraszasz okleinę od strony kleju , zraszasz szybę i przyklejasz. Nadmiar wody wyciskasz np. kartą do bankomatu lub ręcznikiem. Na początku mogą wystąpić bąble ale po kilku dniach znikają. Niektórzy dodają też kroplę płynu do mycia naczyń ale jest to zbędne. Okleina trzyma bardzo mocno , nic pod nią nie wejdzie ( woda z akwa). Warto z każdej strony oprócz dołu przyciąć po około 1/2 cm mniej jak rozmiar szyby, gdyż po namoczeniu i przyklejeniu, folia ta lekko się rozciąga. Kupisz ją w każdym(?) akwarystycznym sklepie. Tu masz link opisujący taka folię i można ją kupić na Allegro za niewielkie pieniądze. Link jest wybrany na zasadzie " pierwszy lepszy" i po pewnym czasie zniknie. Czy kupisz matową czy z połyskiem to i tak nie będzie miało znaczenia bo będzie wyglądać jak mat.:

https://allegro.pl/oferta/arkusz-a4-folia-samoprzylepna-rozne-kolory-7724318276

1 godzinę temu, Radmil napisał:

Ładnie wszedł pod obudowę akwarium i wg mnie wygląda ok.

Nie obawiasz się , że jednak jakieś krople wody tam się dostaną? Stąd  też moja powyższa wypowiedź na temat folii samoprzylepnej. Można ostatecznie jako tło użyc czarnego spienioego PCV. Ma swoje wady ale też ma zalety.

1 godzinę temu, Radmil napisał:

A czy jest sens bardziej maskować wlot filtra? Czy nie zakłóci się cyrkulacja? Czarne tło, czarny wlot chyba nie jest bardzo źle. 

Na to pytanie nie odpowiem Tobie jednoznacznie. Czasami wpływ na cyrkulację ma nawet minimalne przestawienie kamieni. Ale do tego dojdziesz metodą prób i błędów. Niemniej warto wziąć to pod uwagę.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą folia to nie pierwsza lepsza ;) robię sobie maly kotnik i na początek kupiłem tania okleinę w sklepie i mimo iż po kilku dniach smugi od wody zniknęły, to z bliska pod światło było widać inne, pewnie tak samo jak u ciebie, takie lekkie jakby przebarwienia, teraz będę testował markowa folie od oracal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2021 o 10:26, Andrzej Głuszyca napisał:

Witam na naszym forum!

Czy to oznacza , że przykleiłeś czarny brystol z akwarium?

Fajne efekty daje , gdy obrośnie okrzemkami i pod światłem 6500K. Wejdź do galerii i znajdziesz tam aranżacje z gnejsem. Jeżeli chodzi o ułożenie kamieni to ja osobiście bym lewą stronę bardziej podniósł i zrobił lekko "szpiczastą" .  Ale to już subiektywne odczucie. 

Wczoraj trochę poprzestawiałem głazy i póki co wygląda to tak. Będę wdzięczny za opinię, wszystko jeszcze można poprawić:) pozdrawiam

IMG_20211227_215734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Radmil napisał:

Wczoraj trochę poprzestawiałem głazy i póki co wygląda to tak. Będę wdzięczny za opinię, wszystko jeszcze można poprawić:) pozdrawiam

IMG_20211227_215734.jpg

Hej czyli teraz kamienie leżą na piasku? Trochę ryzykowne. Kamienie ustawiamy na podłożu najlepiej jakaś płyta lub styropian na to piasek. Aranżacja ma się Tobie podobać. Powodzenia z przygodą Malawi. Z lewej strony nie jest za blisko szyby?  😀😀

Edytowane przez anutemix
Korekta
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, anutemix napisał:

Hej czyli teraz kamienie leżą na piasku? Trochę ryzykowne. Kamienie ustawiamy na podłożu najlepiej jakaś płyta lub styropian na to piasek. Aranżacja ma się Tobie podobać. Powodzenia z przygodą Malawi. Z lewej strony nie jest za blisko szyby?  😀😀

Hej, nie nie. Oczywiście, na całym dnie jest styropian a ja tylko delikatnie zmieniłem kamienie które leżą na "fundamencie" z kamienia :) styropian, kamienie, piasek, tak mam:) a z tą lewa stroną że za blisko to problem dla ryb, cyrkulacji czy względu bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.