Radmil Opublikowano 27 Grudnia 2021 #1 Opublikowano 27 Grudnia 2021 Witam wszystkich Forumowiczów! Pomysł posiadania akwarium towarzyszył mi od wielu lat i w końcu nadszedł ten czas. Wiedziałem, że jeśli akwarium pojawi się w moim mieszkaniu to będzie to z pewnością biotop Malawi. Optiset 240 Ultramax 1500 Platinum Heater 200 W Oświetlenie 2x17 W (3 tryby) Akwarium zalane 22.12, z dodatkiem środków od Tropical'a. Dzień później dodane bakterie. Od tamtej pory nie robione nic poza tym. Czekam na akcesoria do pielęgnacji i czyszczenia. W ww akwarium planuje obsadę mbuna, myślę że docelowo 3 gatunkowe choć to jeszcze będzie dyskutowane. Ma być "kolorowo" bo przecież ryby są najpiękniejsze:) Moi drodzy, proszę o rzetelną opinię i słowa wsparcia na początku mojej drogi:) mam pomysł dotyczący delikatnej zmiany aranżacji lecz czekam na Wasze zdanie. Z pozdrowieniami Radmil
Radmil Opublikowano 27 Grudnia 2021 Autor #2 Opublikowano 27 Grudnia 2021 Ciąg dalszy: Tło - ostatecznie padło na czarny brystol ( przez te smugi daje szarość ale po myciu powinno być ok) Podłoże piasek kwarcowy Kreisel 099 0,5-1,4 mm 25 kg, wielokrotnie płukany Kamień gnejs (kora kamienna) ze składu ogrodniczego, ok 48 kg, wyszorowany i sparzony wrzątkiem
Andrzej Głuszyca Opublikowano 27 Grudnia 2021 #3 Opublikowano 27 Grudnia 2021 Witam na naszym forum! 46 minut temu, Radmil napisał: Tło - ostatecznie padło na czarny brystol ( przez te smugi daje szarość ale po myciu powinno być ok) Czy to oznacza , że przykleiłeś czarny brystol z akwarium? 47 minut temu, Radmil napisał: Kamień gnejs Fajne efekty daje , gdy obrośnie okrzemkami i pod światłem 6500K. Wejdź do galerii i znajdziesz tam aranżacje z gnejsem. Jeżeli chodzi o ułożenie kamieni to ja osobiście bym lewą stronę bardziej podniósł i zrobił lekko "szpiczastą" . Ale to już subiektywne odczucie.
Radmil Opublikowano 27 Grudnia 2021 Autor #4 Opublikowano 27 Grudnia 2021 Tło miało stanowić czarna okleina ale klej dał bardzo nieestetyczne smugi które nie zanikały z czasem. Tak, czarny brystol po zewnętrznej stronie. Ładnie wszedł pod obudowę akwarium i wg mnie wygląda ok. Tak, kamienie niech trochę wystrzelą z lewej (akwarium stoi przy lewej ścianie stąd ten gradient). Muszę tylko bacznie obserwować czy wieża się nie zawali... A czy jest sens bardziej maskować wlot filtra? Czy nie zakłóci się cyrkulacja? Czarne tło, czarny wlot chyba nie jest bardzo źle. Dzięki za odpowiedź
triamond Opublikowano 27 Grudnia 2021 #5 Opublikowano 27 Grudnia 2021 Gratulacje! Trzeba zacząć dojrzewanie filtra. Woda amoniakalna + trochę jedzenia do wody.
Andrzej Głuszyca Opublikowano 27 Grudnia 2021 #6 Opublikowano 27 Grudnia 2021 (edytowane) 1 godzinę temu, Radmil napisał: Tło miało stanowić czarna okleina ale klej dał bardzo nieestetyczne smugi które nie zanikały z czasem. Pewnie dałeś okleinę na klej. Czyli osobno tapeta i osobno klej. Wtedy niestety często jest tak , że są widoczne smugi czy też bąble nie wspominając o tym , że taka tapeta nie trzyma się solidnie szkła. Jeżeli już to warto dać folię samoprzylepną . Czyli klejoną tak jak naklejki np. na samochód. Zrywasz papier ochronny , zraszasz okleinę od strony kleju , zraszasz szybę i przyklejasz. Nadmiar wody wyciskasz np. kartą do bankomatu lub ręcznikiem. Na początku mogą wystąpić bąble ale po kilku dniach znikają. Niektórzy dodają też kroplę płynu do mycia naczyń ale jest to zbędne. Okleina trzyma bardzo mocno , nic pod nią nie wejdzie ( woda z akwa). Warto z każdej strony oprócz dołu przyciąć po około 1/2 cm mniej jak rozmiar szyby, gdyż po namoczeniu i przyklejeniu, folia ta lekko się rozciąga. Kupisz ją w każdym(?) akwarystycznym sklepie. Tu masz link opisujący taka folię i można ją kupić na Allegro za niewielkie pieniądze. Link jest wybrany na zasadzie " pierwszy lepszy" i po pewnym czasie zniknie. Czy kupisz matową czy z połyskiem to i tak nie będzie miało znaczenia bo będzie wyglądać jak mat.: https://allegro.pl/oferta/arkusz-a4-folia-samoprzylepna-rozne-kolory-7724318276 1 godzinę temu, Radmil napisał: Ładnie wszedł pod obudowę akwarium i wg mnie wygląda ok. Nie obawiasz się , że jednak jakieś krople wody tam się dostaną? Stąd też moja powyższa wypowiedź na temat folii samoprzylepnej. Można ostatecznie jako tło użyc czarnego spienioego PCV. Ma swoje wady ale też ma zalety. 1 godzinę temu, Radmil napisał: A czy jest sens bardziej maskować wlot filtra? Czy nie zakłóci się cyrkulacja? Czarne tło, czarny wlot chyba nie jest bardzo źle. Na to pytanie nie odpowiem Tobie jednoznacznie. Czasami wpływ na cyrkulację ma nawet minimalne przestawienie kamieni. Ale do tego dojdziesz metodą prób i błędów. Niemniej warto wziąć to pod uwagę. Edytowane 27 Grudnia 2021 przez Andrzej Głuszyca
Nath_147 Opublikowano 27 Grudnia 2021 #7 Opublikowano 27 Grudnia 2021 Z tą folia to nie pierwsza lepsza robię sobie maly kotnik i na początek kupiłem tania okleinę w sklepie i mimo iż po kilku dniach smugi od wody zniknęły, to z bliska pod światło było widać inne, pewnie tak samo jak u ciebie, takie lekkie jakby przebarwienia, teraz będę testował markowa folie od oracal.
Radmil Opublikowano 28 Grudnia 2021 Autor #8 Opublikowano 28 Grudnia 2021 W dniu 27.12.2021 o 10:26, Andrzej Głuszyca napisał: Witam na naszym forum! Czy to oznacza , że przykleiłeś czarny brystol z akwarium? Fajne efekty daje , gdy obrośnie okrzemkami i pod światłem 6500K. Wejdź do galerii i znajdziesz tam aranżacje z gnejsem. Jeżeli chodzi o ułożenie kamieni to ja osobiście bym lewą stronę bardziej podniósł i zrobił lekko "szpiczastą" . Ale to już subiektywne odczucie. Wczoraj trochę poprzestawiałem głazy i póki co wygląda to tak. Będę wdzięczny za opinię, wszystko jeszcze można poprawić:) pozdrawiam
anutemix Opublikowano 28 Grudnia 2021 #9 Opublikowano 28 Grudnia 2021 (edytowane) 2 godziny temu, Radmil napisał: Wczoraj trochę poprzestawiałem głazy i póki co wygląda to tak. Będę wdzięczny za opinię, wszystko jeszcze można poprawić:) pozdrawiam Hej czyli teraz kamienie leżą na piasku? Trochę ryzykowne. Kamienie ustawiamy na podłożu najlepiej jakaś płyta lub styropian na to piasek. Aranżacja ma się Tobie podobać. Powodzenia z przygodą Malawi. Z lewej strony nie jest za blisko szyby? Edytowane 28 Grudnia 2021 przez anutemix Korekta 1
Radmil Opublikowano 28 Grudnia 2021 Autor #10 Opublikowano 28 Grudnia 2021 9 minut temu, anutemix napisał: Hej czyli teraz kamienie leżą na piasku? Trochę ryzykowne. Kamienie ustawiamy na podłożu najlepiej jakaś płyta lub styropian na to piasek. Aranżacja ma się Tobie podobać. Powodzenia z przygodą Malawi. Z lewej strony nie jest za blisko szyby? Hej, nie nie. Oczywiście, na całym dnie jest styropian a ja tylko delikatnie zmieniłem kamienie które leżą na "fundamencie" z kamienia styropian, kamienie, piasek, tak mam:) a z tą lewa stroną że za blisko to problem dla ryb, cyrkulacji czy względu bezpieczeństwa?
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się