Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Dzień dobry. Mam na imię Dawid, a oto mój pierwszy zbiornik Malawi.

Zbiornik stoi już 45dni

Pojemność 200l, filtr Ultramax 2000. W Filtrze Gąbki 20ppi > 30ppi > 45ppi > 6l matrix + 100ml purigen.

Na dniach zbuduje filtracje narurową z filtrem sznurkowym 100 mikron i puszką A520E napędzaną pompą 2000l/h. 

Dojdzie też falownik AQUAEL REEF CIRCULATOR 2500

Aktualne parametry wody to NO2 - 0 , NO3 - 20 , NH3 - 0. (NO3 wysokie, ale niestety taką mam wodę w kranie, stąd decyzja o zastosowaniu A520E)

Obsada to:

Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano

Pseudotropheus Elongatus Mpanga

Pseudotropheus Saulosi Coral

Dopiero co postawiłem 200 a już myślę o 400 :)

Edytowane przez Diux
  • Lubię to 7
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)

Kolejna aktualizacja. Rybki mają się świetnie.

System stałej podmiany wody działa bez zarzutów. Woda leje się w najlepsze. :) Jakieś 400l na tydzień :) System ma niestety jedną wadę, mianowicie wystudza wodę, przez co grzałka załącza się częściej. Woda zanim trafia do akwarium przechodzi przez filtr 20 mikron i filtr węglowy.

Wyrzuciłem purolite z narurowca, bo okazał się zbędny i tylko obciążał pompę którą schowałem w plastikowym pojemniku i owinąłem swetrem żeby nie hałasowała 😅. Na miejsce purolite włożyłem filtr 20 mikron.

Poziom NO3 sprawdzam co weekend. Nie przekracza 15 :)

Ryby karmione rano i wieczorem. Kupiłem kilka różnych karm. :)

Na samym dole gratis. Mój poprzedni projekt. Ten sam zbiornik, te same skały :)

 

DSC_0151.JPG

 

Edytowane przez Diux
  • Lubię to 2
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Otworzyłem dzisiaj kubełek i wywaliłem z niego tanią ceramike, skarpete z pa202 i purigen. 

Teraz mam w kuble:

Gąbka 20ppi > Gąbka 30ppi > Gąbka 45ppi > 2L Matrix (dojrzały) > 2L Matrix (nowy)

I nie zamierzam go otwierać przynajmniej przez rok.

Kupiłem nowy purigen i wsadziłem do narurowca :)

Jako że purolite bardzo zamulał mi pompę w mojej instalacji narurowej przez co dosyć głośno wyła to wpadłem na pomysł że zainstaluje korpus na rurce doprowadzającej wodę do akwarium. Zrobiłem to piętro niżej (w garażu) :) Dobrze że mam garaż piętro niżej i mogę sobie pozwolić na takie instalacje :) 

Akwarium uzbrojone jak na wojne :)

 

 

DSC_0156.JPG

DSC_0157.JPG

394312.jpg

Edytowane przez Diux
  • Lubię to 2
Opublikowano

Szalone pomysły :) Fajnie, że to wszystko działa :)

Z tą zimną wodą to pomyśl może nad rurą miedzianą elastyczną. Masz tam okno  w garażu i jeśli tam świeci słońce to mógłby podgrzewać wodę zanim wejdzie do akwarium. Albo po prostu woda by się nagrzewała od temperatury pomieszczenia. Taka wężownica, spirala czy jak to nazwać. Mini grzejnik. 

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

@Pikczer Wiem że szalone, ale ja uwielbiam kombinować. :)

Woda i tak się w zimę trochę nagrzewa, bo wężyk idzie przez kilka metrów po rurze od centralnego. :) Wystudzanie akwarium przez stałą podmiankę nie jest duże. Kiedyś miałem 26,0 teraz mam 25,8-26,00 ;) Grzałka nie pracuje cały czas tylko włącza się trochę częściej.

Przyjdzie lato, będzie cieplej to grzałka będzie miała lżej. Być może nawet woda wprowadzana do akwarium będzie wystudzała przegrzaną wodę w upalne dni. :)

Mierzyłem dzisiaj profilaktycznie NO2, bo po otwarciu kubełka mogą się dziać dziwne rzeczy. Wynik 0 :)

Przez noc NO3 spadło mi z 30 do 15. Test JBL. Myślę że jutro będzie jeszcze lepiej. 

Dodaje co tydzień minerały od Seachem coby rybom niczego nie zabrakło.

pobrane.jpg

Edytowane przez Diux
Opublikowano (edytowane)

Dzisiaj NO3 - 4 😮

Chyba muszę zmniejszyć przepływ z 400 na 200l/tydz.

Edytowane przez Diux
Opublikowano (edytowane)
On 3/25/2022 at 9:27 PM, Diux said:

Teraz mam w kuble:
Gąbka 20ppi > Gąbka 30ppi > Gąbka 45ppi > 2L Matrix (dojrzały) > 2L Matrix (nowy)
I nie zamierzam go otwierać przynajmniej przez rok.

45 ppi dałbym na samym końcu (za ceramiką), dla ochrony wirnika (przed jakimiś ostrymi drobinkami ceramiki). Tak czy inaczej daj znać, czy dałeś radę cały okrągły rok przy tak gęstej gąbce 45 ppi w kubełku - obstawiam że po pół roku się przytka, i to nie jakimś "brudem" lecz filmem pożytecznych bakterii, przez co strumień wody będzie szukał "lewego" przepływu.

Edytowane przez r10

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.