Diux Opublikowano 26 Grudnia 2021 #1 Opublikowano 26 Grudnia 2021 (edytowane) Dzień dobry. Mam na imię Dawid, a oto mój pierwszy zbiornik Malawi. Zbiornik stoi już 45dni Pojemność 200l, filtr Ultramax 2000. W Filtrze Gąbki 20ppi > 30ppi > 45ppi > 6l matrix + 100ml purigen. Na dniach zbuduje filtracje narurową z filtrem sznurkowym 100 mikron i puszką A520E napędzaną pompą 2000l/h. Dojdzie też falownik AQUAEL REEF CIRCULATOR 2500 Aktualne parametry wody to NO2 - 0 , NO3 - 20 , NH3 - 0. (NO3 wysokie, ale niestety taką mam wodę w kranie, stąd decyzja o zastosowaniu A520E) Obsada to: Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Pseudotropheus Elongatus Mpanga Pseudotropheus Saulosi Coral Dopiero co postawiłem 200 a już myślę o 400 Edytowane 26 Grudnia 2021 przez Diux 7
Diux Opublikowano 6 Lutego 2022 Autor #2 Opublikowano 6 Lutego 2022 Małą aktualizacja moich pysiów. Są coraz większe 2
pulpet Opublikowano 6 Lutego 2022 #3 Opublikowano 6 Lutego 2022 Masz tam auratusy i maingamo? Chyba nie do końca dobre zestawienie. 1
Diux Opublikowano 13 Marca 2022 Autor #4 Opublikowano 13 Marca 2022 (edytowane) Kolejna aktualizacja. Rybki mają się świetnie. System stałej podmiany wody działa bez zarzutów. Woda leje się w najlepsze. Jakieś 400l na tydzień System ma niestety jedną wadę, mianowicie wystudza wodę, przez co grzałka załącza się częściej. Woda zanim trafia do akwarium przechodzi przez filtr 20 mikron i filtr węglowy. Wyrzuciłem purolite z narurowca, bo okazał się zbędny i tylko obciążał pompę którą schowałem w plastikowym pojemniku i owinąłem swetrem żeby nie hałasowała . Na miejsce purolite włożyłem filtr 20 mikron. Poziom NO3 sprawdzam co weekend. Nie przekracza 15 Ryby karmione rano i wieczorem. Kupiłem kilka różnych karm. Na samym dole gratis. Mój poprzedni projekt. Ten sam zbiornik, te same skały Malawi 13.03.2022.mp4 M.mp4 Akwarium 22.05.2021.mp4 Edytowane 13 Marca 2022 przez Diux 2
Diux Opublikowano 25 Marca 2022 Autor #5 Opublikowano 25 Marca 2022 (edytowane) Otworzyłem dzisiaj kubełek i wywaliłem z niego tanią ceramike, skarpete z pa202 i purigen. Teraz mam w kuble: Gąbka 20ppi > Gąbka 30ppi > Gąbka 45ppi > 2L Matrix (dojrzały) > 2L Matrix (nowy) I nie zamierzam go otwierać przynajmniej przez rok. Kupiłem nowy purigen i wsadziłem do narurowca Jako że purolite bardzo zamulał mi pompę w mojej instalacji narurowej przez co dosyć głośno wyła to wpadłem na pomysł że zainstaluje korpus na rurce doprowadzającej wodę do akwarium. Zrobiłem to piętro niżej (w garażu) Dobrze że mam garaż piętro niżej i mogę sobie pozwolić na takie instalacje Akwarium uzbrojone jak na wojne Edytowane 25 Marca 2022 przez Diux 2
Pikczer Opublikowano 26 Marca 2022 #6 Opublikowano 26 Marca 2022 Szalone pomysły Fajnie, że to wszystko działa Z tą zimną wodą to pomyśl może nad rurą miedzianą elastyczną. Masz tam okno w garażu i jeśli tam świeci słońce to mógłby podgrzewać wodę zanim wejdzie do akwarium. Albo po prostu woda by się nagrzewała od temperatury pomieszczenia. Taka wężownica, spirala czy jak to nazwać. Mini grzejnik. 1
Diux Opublikowano 26 Marca 2022 Autor #7 Opublikowano 26 Marca 2022 (edytowane) @Pikczer Wiem że szalone, ale ja uwielbiam kombinować. Woda i tak się w zimę trochę nagrzewa, bo wężyk idzie przez kilka metrów po rurze od centralnego. Wystudzanie akwarium przez stałą podmiankę nie jest duże. Kiedyś miałem 26,0 teraz mam 25,8-26,00 Grzałka nie pracuje cały czas tylko włącza się trochę częściej. Przyjdzie lato, będzie cieplej to grzałka będzie miała lżej. Być może nawet woda wprowadzana do akwarium będzie wystudzała przegrzaną wodę w upalne dni. Mierzyłem dzisiaj profilaktycznie NO2, bo po otwarciu kubełka mogą się dziać dziwne rzeczy. Wynik 0 Przez noc NO3 spadło mi z 30 do 15. Test JBL. Myślę że jutro będzie jeszcze lepiej. Dodaje co tydzień minerały od Seachem coby rybom niczego nie zabrakło. Edytowane 26 Marca 2022 przez Diux
Diux Opublikowano 27 Marca 2022 Autor #8 Opublikowano 27 Marca 2022 (edytowane) Dzisiaj NO3 - 4 Chyba muszę zmniejszyć przepływ z 400 na 200l/tydz. Edytowane 27 Marca 2022 przez Diux
r10 Opublikowano 27 Marca 2022 #9 Opublikowano 27 Marca 2022 (edytowane) On 3/25/2022 at 9:27 PM, Diux said: Teraz mam w kuble: Gąbka 20ppi > Gąbka 30ppi > Gąbka 45ppi > 2L Matrix (dojrzały) > 2L Matrix (nowy) I nie zamierzam go otwierać przynajmniej przez rok. 45 ppi dałbym na samym końcu (za ceramiką), dla ochrony wirnika (przed jakimiś ostrymi drobinkami ceramiki). Tak czy inaczej daj znać, czy dałeś radę cały okrągły rok przy tak gęstej gąbce 45 ppi w kubełku - obstawiam że po pół roku się przytka, i to nie jakimś "brudem" lecz filmem pożytecznych bakterii, przez co strumień wody będzie szukał "lewego" przepływu. Edytowane 27 Marca 2022 przez r10
Diux Opublikowano 27 Marca 2022 Autor #10 Opublikowano 27 Marca 2022 @r10 Będę obserwował przepływ, jak zauważę że spadnie to otworze kubeł.. Gąbek nie będę mył tylko włożę nowe...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się