Pikczer Opublikowano 25 Listopada 2021 #11 Opublikowano 25 Listopada 2021 14 godzin temu, Bartek_De napisał: To prawda, aczkolwiek w mojej opinii ładniejsze bliki wychodzą bez kolimatorów i jednak im lampa wyżej nad wodą tym lepiej. Generalnie, żeby uzyskać ładne bliki musimy mieć światło punktowe. Pojedyncza dioda power led robi kapitalną robotę. Poniżej przykład, moje akwarium spod lampy, którą robiłem dla @Paweł83 Eksperymentalnie w jeden kanał dałem mu tylko 3 diody 3W 10000K (w środku z lewej i prawej strony po jednej diodzie) Oczywiście u mnie efekt jest mizerny bo mam baniak 160cm i skrajne diody świeciły praktycznie po bocznych szybach. U Pawła na baniaku 245cm wygląda to zajefajnie. Może Paweł wrzuci tu filmik ze swojego baniaka. Podkreślam, że są to tylko 3 diody Power Led na cały baniak Oczywiście muszę wspomnieć, że lampą steruje sterownik od @aurban6 Bez tego sterownika całą lampę można sobie wsadzić w... buty, jeśli ktoś chce być wyższy 20211105_194440.mp4 67 MB · 0 pobrań Fajne masz te śledzie, ładne, mroczne światło. Po lewej "Ahli"? A na środku Protomelasy? 1
Mróz Opublikowano 25 Listopada 2021 #12 Opublikowano 25 Listopada 2021 Godzinę temu, Pikczer napisał: A na środku Protomelasy? Placidochromisy 1
Pikczer Opublikowano 25 Listopada 2021 #13 Opublikowano 25 Listopada 2021 27 minut temu, Mróz napisał: Placidochromisy Aaaa, chyba Blue otter? Wyglądają jakby wracali z koncertu z Jarocina, tak nastroszone fajnie 2
bojack Opublikowano 25 Listopada 2021 #14 Opublikowano 25 Listopada 2021 6 godzin temu, Bartek_De napisał: Kolega @bojack coś tam ostatnio kombinował, może już skończył i coś podpowie. Zgadza się. Ja robiłem na Power Led ze sterownikiem LedDimmerPro. Mam na jednym kanale 6 diod 3W, przed zestawem diod dałem sterownik 700mA lub równolegle 2x350mA - nie widać różnicy w jasności. Do tego zasilacz 24V dopasowany do zapotrzebowania na moc. W moim przypadku są 3 strefy, 50cm od lewej, potem metr pusto, strefa, metr pusto i strefa 50cm od prawej. Tyle, że ja dawałem 2 rodzaje diod na każdą strefę - 12000-15000K i WFS. Dodatkowo na każdej strefie wrzuciłem jedną diodę 4500K jako oświetlenie wieczorno-nocne Tak wygląda jedna strefa, która faktycznie podłączona jest do 3 kanałów na sterowniku. Nie wrzuciłem jeszcze belki do akwarium (w sumie nad ), bo czekam na resztę sterowników. Jak wrzucę, to się na pewno podzielę efektem Przy okazji podziękowania dla @Bartek_De i @aurban6 za podzielenie się wiedzą. Bez nich moja belka by nie powstała. 5 1
Falcowski Opublikowano 26 Listopada 2021 #15 Opublikowano 26 Listopada 2021 Jak dla mnie to trochę przekombinowałeś, ale to się okaże w akwarium. Zamiast pakietu ledów, których ciepło masz skupione w jednym miejscu, już lepiej było dać sobie 1 COB. Mniej roboty, mniej ryzyka przepalenia, równomierne jednoźródłowe światło. Ale kto co lubi CO do nocnych, wystarczyłaby jedna dioda na całe akwarium, taka jak ta płaska, nawet podłączona pod zwykłą płaską baterię 4.5V z oporniczkiem. Świeciłaby pewnie non stop przez pół roku lub dłużej. https://allegro.pl/oferta/diody-led-biale-i-kolorowe-3mm-100-sztuk-dioda-6925142654 Typ FLAT TOP 120 stopni 1. Biała zimna Temp. barwowa: 6500K Napięcie pracy: 3.2V Jasność: 4 000 MCD
bojack Opublikowano 26 Listopada 2021 #16 Opublikowano 26 Listopada 2021 Godzinę temu, Falcowski napisał: Jak dla mnie to trochę przekombinowałeś, ale to się okaże w akwarium. Zamiast pakietu ledów, których ciepło masz skupione w jednym miejscu, już lepiej było dać sobie 1 COB. Mniej roboty, mniej ryzyka przepalenia, równomierne jednoźródłowe światło. Ale kto co lubi Zobaczymy co będzie jak belka znajdzie się na miejscu. Przy tej ilości diod i wielkości radiatora temperatura nie gra roli, przy 100% mocy temperatura profilu w pobliżu diody około 30st. Połączenie całości to jeden wieczór i kilka browarów. Cena względem COB jest spora poza tym wiem jak świecą te konkretne diody w akwarium, z COB byłoby znów testowanie. Jeżeli chodzi o żywotność, to robiłem dawno temu podobny projekt na diodach Cree w trochę innym celu Diody świecą do dziś po 16h dziennie. 3
triamond Opublikowano 26 Listopada 2021 #17 Opublikowano 26 Listopada 2021 Trochę blików jest przy zwykłych modułach, gdy powierzchnia dobrze faluje: VID_20211126_104322.m4v 3
Bartek_De Opublikowano 26 Listopada 2021 #18 Opublikowano 26 Listopada 2021 17 minut temu, bojack napisał: Jeżeli chodzi o żywotność, to robiłem dawno temu podobny projekt na diodach Cree w trochę innym celu Diody świecą do dziś po 16h dziennie. Zgadzam się. Moja lampa na power ledach (Bridgelux) świeci już od 21 miesięcy, średnio 16 godzin na dobę, co łącznie daje "przebieg" około 10080 godzin. Nie zauważyłem pogorszenia jakości czy mocy światła. Podstawa to dobre odprowadzenie ciepła z diod. Pasta termo, klej termo i oczywiście profil alu, który odbierze to ciepło z diod. 4
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się