amac1975 Opublikowano 24 Listopada 2021 #1 Opublikowano 24 Listopada 2021 Cześć, Po długotrwałych próbach ustawień moich 5 belek z LEDami o różnej barwie światła udało mi się w końcu uzyskać efekt kolorów, które mi się podobają. Niestety belki leżą na wzmocnieniach tuż nad taflą wody co powoduje, że efekt blików praktycznie nie występuje. Czy możecie podpowiedzieć co zrobić , co dołożyć , jak ustawić żeby uzyskać efekt blików ? Akwarium jak i belki są długie a dodatkowo jest do nich zamocowana hydroponika dlatego za bardzo nie chciałbym ich ruszać.Bardziej myślę co dołożyć żeby pojawiły się bliki. Z góry dziękuję za pomoc Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ziemniak Opublikowano 24 Listopada 2021 #2 Opublikowano 24 Listopada 2021 Podłączam się pod temat. Chętnie bym u siebie zwiększył ten efekt. Trochę poczytałem. U mnie fajnie faluje światło w rogach zbiornika, gdzie jest duży ruch tafli.
BombeL Opublikowano 24 Listopada 2021 #3 Opublikowano 24 Listopada 2021 (edytowane) Hej, z tego co się orientuję to bliki nie zależą tyle od wysokości światła nad taflą, a bardziej od skupienia/rozproszenia światła. Efekt blikow będzie lepiej widoczny jeżeli mamy kilka źródeł światła plus koliminatory, a nie kilkanaście /kilkadziesiąt jak w belce. Ale więcej na pewno powie @Bartek_De Edytowane 24 Listopada 2021 przez BombeL 3
Bartek_De Opublikowano 24 Listopada 2021 #4 Opublikowano 24 Listopada 2021 (edytowane) 4 godziny temu, BombeL napisał: Efekt blikow będzie lepiej widoczny jeżeli mamy kilka źródeł światła plus koliminatory, a nie kilkanaście /kilkadziesiąt jak w belce To prawda, aczkolwiek w mojej opinii ładniejsze bliki wychodzą bez kolimatorów i jednak im lampa wyżej nad wodą tym lepiej. Generalnie, żeby uzyskać ładne bliki musimy mieć światło punktowe. Pojedyncza dioda power led robi kapitalną robotę. Poniżej przykład, moje akwarium spod lampy, którą robiłem dla @Paweł83 Eksperymentalnie w jeden kanał dałem mu tylko 3 diody 3W 10000K (w środku z lewej i prawej strony po jednej diodzie) Oczywiście u mnie efekt jest mizerny bo mam baniak 160cm i skrajne diody świeciły praktycznie po bocznych szybach. U Pawła na baniaku 245cm wygląda to zajefajnie. Może Paweł wrzuci tu filmik ze swojego baniaka. Podkreślam, że są to tylko 3 diody Power Led na cały baniak Oczywiście muszę wspomnieć, że lampą steruje sterownik od @aurban6 Bez tego sterownika całą lampę można sobie wsadzić w... buty, jeśli ktoś chce być wyższy 20211105_194440.mp4 Edytowane 24 Listopada 2021 przez Bartek_De 7
Paweł83 Opublikowano 25 Listopada 2021 #5 Opublikowano 25 Listopada 2021 Bardzo dziękuję za belkę. Jest niesamowita pod każdym względem. Ja mam słabą wodę nadal i to trochę widać. Na filmie świecą trzy diody led. Tylko trzy pojedyncze diody. 20211110_214559_1.mp4 7
Falcowski Opublikowano 25 Listopada 2021 #6 Opublikowano 25 Listopada 2021 U mnie jest 10 diód power led z kolimatorami, a belka leży bezpośrednio na wzmocnieniach i wygląda to jak poniżej. Bardzo ważnym było ustawienie odpowiednio cyrkulacji, żeby woda dobrze falowała, szczególnie po bokach, gdzie światło pada na tylną szybę. Zanim miałem tło, to ustawiałem wyloty różnie, czasem na ukos do przodu i wtedy tylne ściany były obrzydliwie płaskie. Po lewej stronie widać, że też górna część nie całkiem faluje i strumień wody zawija się, odsłaniając płaski róg. Zatem: aby mieć jak największe i najwyraźniejsze bliki, trzeba jak najmniej źródeł światła oraz wyraźny ruch tafli wody. 3
amac1975 Opublikowano 25 Listopada 2021 Autor #7 Opublikowano 25 Listopada 2021 To prawda, aczkolwiek w mojej opinii ładniejsze bliki wychodzą bez kolimatorów i jednak im lampa wyżej nad wodą tym lepiej. Generalnie, żeby uzyskać ładne bliki musimy mieć światło punktowe. Pojedyncza dioda power led robi kapitalną robotę. Poniżej przykład, moje akwarium spod lampy, którą robiłem dla [mention=5988]Paweł83[/mention] Eksperymentalnie w jeden kanał dałem mu tylko 3 diody 3W 10000K (w środku z lewej i prawej strony po jednej diodzie) Oczywiście u mnie efekt jest mizerny bo mam baniak 160cm i skrajne diody świeciły praktycznie po bocznych szybach. U Pawła na baniaku 245cm wygląda to zajefajnie. Może Paweł wrzuci tu filmik ze swojego baniaka. Podkreślam, że są to tylko 3 diody Power Led na cały baniak:e_biggrin: Oczywiście muszę wspomnieć, że lampą steruje sterownik od [mention=5871]aurban6[/mention] Bez tego sterownika całą lampę można sobie wsadzić w... buty, jeśli ktoś chce być wyższy 20211105_194440.mp4 Bartku - co Twoim zdaniem mogę zrobić? Jakie diody zastosować i jak je ustawić ? Akwa ma 360 cm. Z góry dziękujęWysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Bartek_De Opublikowano 25 Listopada 2021 #8 Opublikowano 25 Listopada 2021 @Paweł83 nie widać Twojego filmu. Zanim klikniesz "dodaj odpowiedź" musisz chwilę poczekać aż przesyłanie pliku się zakończy. Spróbuj to edytować, albo wyślij mi ten plik na PW a ja go wstawię do odpowiedzi. 50 minut temu, amac1975 napisał: Bartku - co Twoim zdaniem mogę zrobić? Jakie diody zastosować i jak je ustawić ? Akwa ma 360 cm. Z góry dziękuję Myślę, że na Twój baniak 6 diod 3W rozmieszczonych co 50cm powinno dać zadowalający efekt. I teraz nie wiem czy dobrze kombinuję, jeśli nie to proszę mnie poprawić. Diody łączysz szeregowo. Zasilacz 24V 80-100W. Pomiędzy zasilacz a diody dajesz driver 700mA. To jest najprostsze rozwiązanie, na zasadzie włącz/wyłącz, bez żadnego sterowania typu ściemnianie, wschody i zachody słońca czy inne wodotryski. Kolega @bojack coś tam ostatnio kombinował, może już skończył i coś podpowie. 3
Falcowski Opublikowano 25 Listopada 2021 #9 Opublikowano 25 Listopada 2021 (edytowane) 13 godzin temu, Bartek_De napisał: @Paweł83 nie widać Twojego filmu. Zanim klikniesz "dodaj odpowiedź" musisz chwilę poczekać aż przesyłanie pliku się zakończy. Spróbuj to edytować, albo wyślij mi ten plik na PW a ja go wstawię do odpowiedzi. Myślę, że na Twój baniak 6 diod 3W rozmieszczonych co 50cm powinno dać zadowalający efekt. I teraz nie wiem czy dobrze kombinuję, jeśli nie to proszę mnie poprawić. Diody łączysz szeregowo. Zasilacz 24V 80-100W. Pomiędzy zasilacz a diody dajesz driver 700mA. To jest najprostsze rozwiązanie, na zasadzie włącz/wyłącz, bez żadnego sterowania typu ściemnianie, wschody i zachody słońca czy inne wodotryski. Kolega @bojack coś tam ostatnio kombinował, może już skończył i coś podpowie. Zgadza się - sam też rekomenduję takie rozwiązanie - prosto, tanio, bez cudowania, bo i tak potem mało się z cudów korzysta. Dodam, że ledy White Full Spectrum dadzą najlepsze odwzorowanie barw CRI<90. Mała poprawke, jeśli tylko te 6 diód, to spokojnie zasilacz 40-50W da radę z zapasem mocy na spadki (6x3W=18, 18x2=36W zasilacz). (edit) Do tego nawet zwykły programator gniazdkowy, który na czas będzie rozłączał cały obwód. Edytowane 25 Listopada 2021 przez Falcowski 3
Bartek_De Opublikowano 25 Listopada 2021 #10 Opublikowano 25 Listopada 2021 (edytowane) 16 minut temu, Falcowski napisał: 3x6W=18, 18x2=36W zasilacz @Falcowski wiem, czepiam się powinno być 6x3W A z mocą zasilacza jak najbardziej się zgadza. Zakręciłem się i zamiast policzyć 6x3 to policzyłem 6x6 Edytowane 25 Listopada 2021 przez Bartek_De 2
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się