Jump to content

Jaka pompa obiegowa?


perez

Recommended Posts

Próbuję dobrać pompę obiegową do akwa 600l + sump. Różnica poziomów około 1,5m. Wstawiłem pompę eheim compact 1002 o wydajności max 1000l i wys tłoczenia 2m. Efekt to około 300l/h, co wydaje się nieco za mało. Nie jestem zwolennikiem wirów w akwarium słodkowodnym, ale chciałbym osiągnąć 600l/h. Jaką pompę polecilibyście w rozsądnej cenie, ktorej wydajność nie spada tak drastycznie wraz z wysokością?


Z drugiej strony czy alternatywą w takim przypadku jest wstawienie dobrej pompy cyrkulacyjnej wewnątrz akwarium? W końcu im mniejszy przepływ w złożu bio, tym skuteczniej działają bakterie.

Link to comment
Share on other sites

wewnętrzna z gąbką >1400l/h jako mechaniczny...

większa cyrkulacja u góry, nie ma nic wspólnego z lepszym przepływem przez złoże bio na dole i powinna być traktowana oddzielnie...

przepływy przez sumpa na tym forum oceniam na >1000L/h - z tego co czytałem gdy zakładałem swojego :wink:


sam w sumpie miałem grundfosa od CO, który na 1,5m osiągał około 1400L/h i dla mnie nie była to jakaś super wirówka - imho w sam raz...


zastanów się nad Aquabee UP3000 lub Aquabee UP2000/1

Link to comment
Share on other sites

ja mam w akwarium pompe Grundfosa 25W-40 bodajże. Wydajnosc teoretyczna 1000-2000-3000, chodzi u mnie na 3-cim biegu, kiedys sprawdzalem wydajnosc praktyczna i chyba (skleroza galopuje) wyszlo mi jakies 1200. Jedyne minusy jakie ma, to fakt, ze nie jest zanurzalna oraz musi sie znajdowac ponizej poziomu wody w sumpie. Im nizej, tym lepiej.

Co do plusów: regulowana wydajnosc bez koniecznosci dławienia, cicha, bezobslugowa, poniewaz jest poza sumpem, wiec nie grzeje dodatkowo wody - choc to moze byc czasem minus, jesli ktos chce zaoszczedzic na ogrzewaniu :D

Link to comment
Share on other sites

W zbiorniku o podobnej wielkości mam Ocean Runnera 3500, podnosi na wysokość 1m. Wylot pompy w dwóch miejscach baniaka, mierzona przepływomierzem wydajność 2.100l/h (1.200 w jednym wylocie i prawie 1000 w drugim). Jako ciekawostka mierzona wydajność przy samym wylocie pompy 3.600l/h)

Link to comment
Share on other sites

dodam że nasze grundfosy chodzą bezszmerowo, do tego stopnia że słychać komara nad głową podczas leżenia przed akwarium :P

rzeczywiście są 3 biegi i dodatkowo oszczędność energii (3bieg 45W) przy tych realnych 1400L/h

Link to comment
Share on other sites

większa cyrkulacja u góry, nie ma nic wspólnego z lepszym przepływem przez złoże bio na dole i powinna być traktowana oddzielnie...


Niejasno się wyraziłem. Im wolniejszy przepływ przez złoże bio, tym lepsze oczyszczanie wody przez bakterie (oczywiście do pewnego momentu). Jeżeli wewnętrznymi pompami będę mieszał wodę w akwa tak, żeby nie było "martwych" stref, to być może nie trzeba aż tak dużych przepływów przez sump.


PS. zamówiłem aquabee 2000-1. Ma niewielki spadek wydajności przy wzroście wysokości (przynajmniej na wykresie od producenta.

Link to comment
Share on other sites

gdzie ją zamówiłeś?? i za ile? podaj linka jak możesz?


ja właśnie chciałbym kupić tutaj:

http://www.morskie.com/product_info.php?products_id=472

UP3000 - niby jest za 195zł i w dodatku dostępna, ale coś mi sklep podpada... nigdzie recenzji, żadnego "stałego powiązania z ziemią" :roll:


nie można inaczej niż z przedpłatą... napisałem że chciałbym jednak za pobraniem kurierem, zobaczymy co odpowiedzą... :?


w odp...

wyraziłeś się wystarczająco jasno, jednak imho realny przepływ przez sump nie powinien być niższy niż marginalne 1000l/h - złoże sobie zawsze poradzi z takim przepływem, a szybciej zbierzesz całą wodę (zanieczyszczenia) z góry...

Link to comment
Share on other sites

zamówiłem na http://colisa.com.pl/. zazwyczaj drożej niż w innych sklepach, ale towar mam w domu po kilku dniach. korzystam jeszcze z http://www.um-um.pl, ale ostatnio srogo się zawiodłem czekając prawie miesiąc na przesyłkę (a zawsze płacę z góry). Zastanawiałem się nad http://morskie.com/, ale zrezygnowałem po przygodzie z um-um.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.