Jump to content

Jaka pompa obiegowa?

perez

Recommended Posts

Próbuję dobrać pompę obiegową do akwa 600l + sump. Różnica poziomów około 1,5m. Wstawiłem pompę eheim compact 1002 o wydajności max 1000l i wys tłoczenia 2m. Efekt to około 300l/h, co wydaje się nieco za mało. Nie jestem zwolennikiem wirów w akwarium słodkowodnym, ale chciałbym osiągnąć 600l/h. Jaką pompę polecilibyście w rozsądnej cenie, ktorej wydajność nie spada tak drastycznie wraz z wysokością?

Z drugiej strony czy alternatywą w takim przypadku jest wstawienie dobrej pompy cyrkulacyjnej wewnątrz akwarium? W końcu im mniejszy przepływ w złożu bio, tym skuteczniej działają bakterie.

wewnętrzna z gąbką >1400l/h jako mechaniczny...

większa cyrkulacja u góry, nie ma nic wspólnego z lepszym przepływem przez złoże bio na dole i powinna być traktowana oddzielnie...

przepływy przez sumpa na tym forum oceniam na >1000L/h - z tego co czytałem gdy zakładałem swojego :wink:

sam w sumpie miałem grundfosa od CO, który na 1,5m osiągał około 1400L/h i dla mnie nie była to jakaś super wirówka - imho w sam raz...

zastanów się nad Aquabee UP3000 lub Aquabee UP2000/1

ja mam w akwarium pompe Grundfosa 25W-40 bodajże. Wydajnosc teoretyczna 1000-2000-3000, chodzi u mnie na 3-cim biegu, kiedys sprawdzalem wydajnosc praktyczna i chyba (skleroza galopuje) wyszlo mi jakies 1200. Jedyne minusy jakie ma, to fakt, ze nie jest zanurzalna oraz musi sie znajdowac ponizej poziomu wody w sumpie. Im nizej, tym lepiej.

Co do plusów: regulowana wydajnosc bez koniecznosci dławienia, cicha, bezobslugowa, poniewaz jest poza sumpem, wiec nie grzeje dodatkowo wody - choc to moze byc czasem minus, jesli ktos chce zaoszczedzic na ogrzewaniu :D

W zbiorniku o podobnej wielkości mam Ocean Runnera 3500, podnosi na wysokość 1m. Wylot pompy w dwóch miejscach baniaka, mierzona przepływomierzem wydajność 2.100l/h (1.200 w jednym wylocie i prawie 1000 w drugim). Jako ciekawostka mierzona wydajność przy samym wylocie pompy 3.600l/h)

dodam że nasze grundfosy chodzą bezszmerowo, do tego stopnia że słychać komara nad głową podczas leżenia przed akwarium :P

rzeczywiście są 3 biegi i dodatkowo oszczędność energii (3bieg 45W) przy tych realnych 1400L/h

większa cyrkulacja u góry, nie ma nic wspólnego z lepszym przepływem przez złoże bio na dole i powinna być traktowana oddzielnie...

Niejasno się wyraziłem. Im wolniejszy przepływ przez złoże bio, tym lepsze oczyszczanie wody przez bakterie (oczywiście do pewnego momentu). Jeżeli wewnętrznymi pompami będę mieszał wodę w akwa tak, żeby nie było "martwych" stref, to być może nie trzeba aż tak dużych przepływów przez sump.

PS. zamówiłem aquabee 2000-1. Ma niewielki spadek wydajności przy wzroście wysokości (przynajmniej na wykresie od producenta.

gdzie ją zamówiłeś?? i za ile? podaj linka jak możesz?

ja właśnie chciałbym kupić tutaj:

http://www.morskie.com/product_info.php?products_id=472

UP3000 - niby jest za 195zł i w dodatku dostępna, ale coś mi sklep podpada... nigdzie recenzji, żadnego "stałego powiązania z ziemią" :roll:

nie można inaczej niż z przedpłatą... napisałem że chciałbym jednak za pobraniem kurierem, zobaczymy co odpowiedzą... :?

w odp...

wyraziłeś się wystarczająco jasno, jednak imho realny przepływ przez sump nie powinien być niższy niż marginalne 1000l/h - złoże sobie zawsze poradzi z takim przepływem, a szybciej zbierzesz całą wodę (zanieczyszczenia) z góry...

zamówiłem na http://colisa.com.pl/. zazwyczaj drożej niż w innych sklepach, ale towar mam w domu po kilku dniach. korzystam jeszcze z http://www.um-um.pl, ale ostatnio srogo się zawiodłem czekając prawie miesiąc na przesyłkę (a zawsze płacę z góry). Zastanawiałem się nad http://morskie.com/, ale zrezygnowałem po przygodzie z um-um.