Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

http://www.akcesco.com.pl/

Tu kupis zarówno plexi jak i PVC spienione , które jest IMO najlepszym podkładem pod tła naklejane . Radzę zakupić w ciemnym kolorze .

Szyby nie polecam - już lepiej kupić żywicę poliestrową ,zrobić formę w piasku i zalać ją żywicą ,a potem powciskać w to kamienie . Lub użyć innej żywicy ale poliestrowa chyba jest najtańsza .

Tło wygodniej jest zrobic z kilku kawalków ułatwia to ewentualne przebudowy i czyszczenia . Przy docinaniu warto od początku założyć miejsce i wykonać miejsce na filtr wewnętrzny -choć na filtr akurat lepsze byłyby wklejki już szklane , zamontowane na etapie projektowania i sklejenia zbiornika .

Opublikowano
...Tu kupis zarówno plexi jak i PVC spienione , które jest IMO najlepszym podkładem pod tła naklejane ...

czy takie "tło naklejane" można odkleić od szyby bez śladu ??

Opublikowano
czy takie "tło naklejane" można odkleić od szyby bez śladu ??

A może w ogóle tego nie przyklejać do wnętrza zniornika, jeśli będzie w jednym kawałku oprzeć o krawędzie wzmocnień podłużnych akwarium,a dół zaklinować o dno, ew. górę "przyczepić" o krawędź tylnej szyby jakimiś haczykami?

Opublikowano

:) ja bym na pewno nie przyklejał , oparcie tła o szybę w jednym czy w kilku kawałkach jest w/g mnie tak samo niebezpieczne, jak opieranie kamieni o szyby akwa :wink:

Jak ktoś chce robić eksperymenty - to czekam na relacje ... ale chyba i po relacjach bym tego nie uczynił :cry:


...jeśli będzie w jednym kawałku oprzeć o krawędzie wzmocnień podłużnych akwarium,a dół zaklinować o dno, ew. górę "przyczepić" o krawędź tylnej szyby jakimiś haczykami?


na to pytanie odpowiedź masz w linku jaki podałem :?

Opublikowano
czy takie "tło naklejane" można odkleić od szyby bez śladu ??

a po co je doklejać do szyby ? Zresztą da się -jezeli uzyjesz silikonu to da sie go usunąć bez sladu jezeli koniecznie chcesz mocowac tło trwale .

Opublikowano

tak robilem takie tło zobacz w galerii.


podklad pod tlo ma na celu rozlozyc nacisk jaki wywrze kamien na szybe zbiornika, moim zdnaiem to co chcesz zrobic to jest krazenei w miejscu to tak jakbys chcial przewiesc szybe i aby sie nei zbila podlozyl 2 szybe ;]


w jaki sposob szyba ma to amortyzoac skoro jest wykonana z tego samego tworzywa co zbiornik i ma mniejsza wytrzymałośc (5mm)


a spienione PCV kupujesz w kolorze czarnym i masz z głowy małe prześwity miedzy kamieniami, Takie tło naprawde troche wazy


może nei tyle co amortyzować ale przenieść nacisk jaki wywiera opierający sie kamien w jednym pkt na wieksza powierzchnie, a przyklejanie do tylniej szyby to mija sie z celem pozniej zbiornik do wywalenia.

Opublikowano

Witam po raz pierwszy na tym forum.


Ja użyłem spienionego pcv i z praktyki mogę stwierdzić , że jest bardzo wygodne w cięciu i kształtowaniu, poza tym lekkie, wytrzymałe i elastyczne. Popełniłem jednak błąd kupując w kolorze białym - powinno być czarne (wiedziałem wcześniej ale nie chciałem czekać, a w sklepie było tylko białe).


Zrobiłem też maskowanie filtra wewnętrznego (pseudo komin).

Ma on boczne otwory do lepszej cyrkulacji wody.


W związku z tym pytanie: Czy w otworach umieścić jakąś siatkę, aby ryby nie wpływały za osłonę maskującą? A może niech pływają? Jakie macie doświadczenia?

Rozważam to, bo pomyślałem, że inkubujące samice będą się tam nagminnie chowały i nie bedę ich mógł poobserwować.

Pozdrawiam.

Opublikowano

umiesc oszczedzisz sobie problemu z wlasnie wplywajacymi tam ryabmi jesli nei siateczke to pomysl nad gabka tylko naniej bedzie zbieral sie syf ale dodatkowe zloze hehe

Opublikowano

Jeśli chcesz zakładać jakiekolwiek siatki to dobrze to przemyśl. Siatka powinna spełniać swoje zadanie, a więc chronić przed dostaniem sie ryb w niepożądane miejsce. Z doświadczenia wiem, że małe rybki i tak znajdą twoją niedoróbkę i wpłyną tam gdzie nie chcesz. Będziesz miał więcej roboty z ich wydobyciem niż to wszystko warte. Ja dwa razy demontowałem dekorację i stwierdziłem, że to bez sensu. Teraz już nie mam żadnych zabezpieczeń, wręcz przeciwnie parę dodatkowych szczelin w myśl zasady: jak wpłynęła to i wypłynie. Teraz ryby pływają i przed i za dekoracją a ja nie muszę dewastować zbiornika. :)

Opublikowano
Rozważam to, bo pomyślałem, że inkubujące samice będą się tam nagminnie chowały i nie bedę ich mógł poobserwować.

To niestety muszę Cię zmartwić- samice zawsze sobie znajdą kryjówkę. Jak będą chciały się schować, to i tak się schowają. Ja bym nie kombinował z żadnymi siatkami- niech sobie mają jakieś spokojne miejsce.

Jak będzie w akwa spokój, to i tak będziesz mógł je obserwować.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.