Skocz do zawartości

Bardzo wysokie NO3- co robić???! Pomóżcie proszę...


Knedelek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zwracam sie do Was z prośbą o pomoc...

Mam bardzo wysokie stężenie NO3 cś pomędzy 80-130 :shock: a w akwarium 25 młodych pysi!!!

Rybki wpściłam 2 tyg temu pierwsza partię (15 sztuk) i jakieś 10 dni temu drugą partię (10 sztuk). Parametry były ok: pH- 8-8,5 (test sera) i NO3 - ok 30 (jeśli dobrze rozpoznałam kolory na tescie zooleku, co nie jest takie proste ;-( )

Do wczoraj wszystko było ok, rybki były radosne, szybko rosły i pieknie sie wybarwiały...

Wczoraj zauważyłam dziwne zachowanie moich pysi, ocieranie o dno i skałki i dziwne drgawki u niektórych tak jakby się otrzasały...

Zmierzyłam szybko NO3 i szok- bordowy zupełnie kolor czyli NO3 coś pomiędzy 80-130 (dokładnie nie jestem w stanie rozpoznać na teście zooleku).

Szybko podmieniłam 50% wody dodałam podwójną ilość aquatanu i nitrivec, po jakimś czasie zmierzyłam ponownie NO3 i znowu ciemny bordowy :shock: jakby nic sie nie zmieniło...

Odczekałam do dzis- podmieniłam kolejne 30% (aquatan, nitrivec) pomiar NO3 i znowu bordowo!

Juz nie wiem co robić...

czy wylać całą wodę i wlać swieżą! czy

znowu podmienić jakąś część wody (jeśli tak to ile, skoro stężenie stale jest takie wysokie...!)


Proszę o Wasze rady co bedzie lepsze w tej sytuacji ( wiem, że obydwa rozwiazania sa bardzo ryzykowne), czy uda mi się uratować moje pysie...?



Z góry dziekuję za wszystkie odpowiedzi. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oO zmierz no3 w kranie, no2, mierz wszystko co mozesz, napisz cos o filtracji jak "stary " to zbiornik.

Jakas maskara po podmiance 50% jesnak no3 powinno sie troszke rozcieńczyć..

Fatalnei, ze masz juz tam ryby, jakie parametry byly przed wp[uszczeniem ryb??

Nie jest dobrze - trzeba dzialac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze napisz jakie akwa - tzn pojemnosć + wymiary

Po drugie opisz filtrację wraz z uzywanymi wkładami

Po trzceie ile to akwa już pracuje - tzn jak długo dojrzewało bez ryb - akwa i filtr

Po czwarte to zmierz tez NO2 moze być i zoolekiem -obecność NO2 moze zakłamywac pomiary NO3 - w dodatku pytanie ile NO3 masz w kranie.

Po piate to w celach pomairu NO3 wywal zooleka bo akurat do mierzenia tego to imho on sie nie nadaje

Po szóste to jak napiszesz cos na temat pkt 1-4 to bedzie można coś więcej Ci pomóc.

jak narazie to bez paniki - nie robi sie czegoś takiego jak całkowita podmiana, obecnie to lej cały zcas nitrivec zgodnie z instrukcją i mozesz robić częściowe podmiany nawet codziennie ale małe takie z 10-15%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda ma NO3 = 0

nie znam NO2- brak testu :?

Zbiornik swieży - niecały miesiąc.

Filtr zewnętrzny kubełkowy, nie pamiętam jakiej firmy, bo akawrium jest reaktywowane po półrocznej przerwie, ale może jet za mały? (bo tylko 3 komory, w każdej ceramika), zewnętrzny kaskadowy i mały wewnetrzny.

No i podejrzewam, że niestety to wysokie NO3 to wynik przekarmienia rybek :? , karmiłam je 3-4 razy dziennie, co prawdan małymi porcjami...strasznie "żarte" są i wiecznie głodne :lol: ale pewnie to główna przczyna no i może ten filtr faktycznie za mały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem litrazu 120/50/30 to wiecej niz 120litrow :)

Co do kubla sprawdz, sprobuj ustalic chiociaz marke.

Akwa jest w miare swierze, po wpuszczeniu 25 ryb, i intensywnym karmieniu mogles zachwiac zupelnie rownowaga biologiczna.

1)Ustal jak to filtr ( przy tej wielkosci zbiorniku te 700l/h to minimum dla wyddajnego biologicznego), to ,ze ma 3 komoryu o niczym nie swiadczy, duzo bardziej pomocne bedzie, jesli powiesz ile wg Ciebie ten kubelek ma miejsca na wmedia filtracyjne 6l moze 7l?? To takie minimum dla tego litrazu.

2)Mechaniczne minimum 1000l/h ( czyli wewnetrzne ktore zbieraja syf)

3)Kup test na NO2, rob male podmiany wody, o ktorych pisal mars..

4) Nie rob duzych podmian bo woda nigdy sie nie ustabilizuje, intensywnie napowietrzaj i skarmiaj przez najblizszy czas tylko 2 razy dziennie, sprobuj odmolic dno, jesli zalegaja na nim resztki pokarmow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium oczywiście 240l nie 120 (120 długość) :)

Kubełek to chyba Aquael? albo Tropical? naprawdę nie pamiętam... hmm zielony,pojemnosć ok. 2l (więc pewnie za mały...)

Wczesniej przez 3 lata miałam w akwa pielęgnice papuzie 4 szt (wielkości dłoni) i zawsze wszystko było ok, a tu nagle takie problemy... :(

Dno odmulone dosyc dokładnie, a rybcie oprócz obcierania zachowują się normalnie tylko red-redki maja zaczerwienione skrzela, co bardzo mnie martwi bo jest chyba wynikiem zatrucia toksynami...

Obawiam sie że proponowane podminy rzędu 10-15% mogą nie wystarczyć...

Jutro kupię test No2 zobaczymy jakie stężenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panorama 120x30/40x50 to bedzie ponad 200 litrów [218 o ile pamietam bo normalny prostokat ma 240 a panorama jest mniejsza] więc coś pomyliłeś

NO2 kup może być zoolek bo akurat to to on nawet dobrze mierzy

Podaj marke i model kubła bo inaczej to nikt Ci nie odpowie czy za mały czy w sam raz i pytanie jaka ceramika jest w koszykach

Co do działń to tak jak pisałem powyżej czyli nitivec lej codzinnie przez najblizsze dni + małe czeste podmiany, co do karmienia to tak jak sabotage pisał to bardzo ogranicz a i nawt mimo z eto mąłe ryby jak im zrobisz jednodniową głodówke co pare dni to tez im nic nie bedzie a wodzie pomoże i oczywiscie dnaj o higiene baniaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... hmm zielony,pojemnosć ok. 2l (więc pewnie za mały......

że zielony to mi nic nie mówi ale 2 l poj to faktycznie za mało do takiego akwa to min taki fluval 305 a np ciut tańszy a zdecydowanie lepszy byłby np JBL 500 lub Tetra 1200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

podmieniłam 20 % wody, ryby głodne i nadal bordowo... to musi być filtr... Zdecydowałam sie na zakup JBL Cristal e900, jutro odbieram - mam nadzieję, że wystarczy i że zdołam na czas uratować moje pysie.. :cry:

Co sądzicie o tym filtrze, wystarczy?

No i chyba znowu jutro przy okazji zmiany filtra wymienię 40% wody?

Mam jeszcze jedno pytanko: Jaką ceamikę mam do niego kupić?

Co sądzicie o biokulkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.