Skocz do zawartości

Bardzo wysokie NO3- co robić???! Pomóżcie proszę...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Powiem tak co piszesz jest bardzo ciekawe i jest niezłą zagwózdką ponieważ jak dotąd nikt w malawi ( a każdy normalny malawista ma piach w akwarium) nie zauważył znacznego wpływu podłoża na redukcję no3.

Opublikowano

Myślę że macie po prostu za duże obsady, aby poczynić takie obserwacje. Wydaje mi się ze 7 dorosłych skalarów matabolizuje mniej więcej tak samo jak 7 średnich dorosłych pyszczaków, czyli "produkują" tyle samo NO3. Ile średnich pyszczaków polecilibyście do 300l? pomijając kwestię agresywności, teoretycznie.


Zdziwiło mnie natomiast że taktujecie Matrixa jako zwykła medium bio bez możliwości redukcji NO3, bo wydaje mi się że wyczytałem o tym właśnie na tym forum.

Opublikowano

Matrix juz pisałem jest jak najbardziej odpowiednim medium do likwidacji no3 ( beztelnowość) ale trza zrobić odpowiednie warunki ( przepływność). Do 300l jakieś 15 ryb ( +/-)

Opublikowano
Powiem tak co piszesz jest bardzo ciekawe i jest niezłą zagwózdką ponieważ jak dotąd nikt w malawi ( a każdy normalny malawista ma piach w akwarium) nie zauważył znacznego wpływu podłoża na redukcję no3.

też tak sądzę ale,

kolego Christo przyszedłeś z innego biotopu i nie wszystko co tam się sprawdza musi w Malawi.

Nasze pyski to kopary więc przez jedną noc potrafią tak przekopać piach że rano nie poznajesz baniaka. Nigdy więc u nas piach nie będzie złożem denitryfikacyjnym nawet jak go dasz 50% pojemności baniaka. Tak nawiasem co jest w twojej 240 oprócz 120 litrów wody?? przecież toto drugie 50%?.


IMHO ten jednakowy metabolizm skalarów i pyszczaków też wątpliwy.

Oczywiście ważna jest masa ryby, ale nigdy nie ważyłem skalara ( z 40 lat temu miałem) ani pyska, ale metabolizm na pewno mają różny bo skalary to książęta a pyski to strusie pędziwiatry i na dodatek straszne świnki, więc nawet przy tej samej masie ich metabolizmy są różne a wydalane ilości mocznika tym bardziej. Fakt że często przerybiamy co potęguje ilości azotanów.

Dlatego u nas nie tylko Matrix nie radzi sobie z NO3 - o czym wiemy, ale i Purigen działa tak jakoś słabo, dopiero hydroponika, pełny denitryfikator lub Purolite A520E sobie radzi i rzadko aż na 0.

Twoje spostrzeżenia są jednak cenne i dają do myślenia. Ten Azoo glass mnie zainteresował - muszę poszperać.

-- dołączony post:

już wiem

Azoo Bio-Glass

To ceramika rurkowa, wygląda bardzo porowata ale zapaliła mi śię czerwona lampka jak wyczytałem że wykonana z naturalnych krzemianów.

Bez tego mamy krzemionki i okrzemek pod dostatkiem.

Trzeba by namoczyć je w wodzie RO/DI i najpierw sprawdzić emisję tej krzemionki do wody.

Zaprzestaję dociekań.

Opublikowano
kolego Christo przyszedłeś z innego biotopu i nie wszystko co tam się sprawdza musi w Malawi.

Oczywiście że tak. Już to napisałem...


Oczywiście przy prowadzeniu bańki na zasadzie przerybienia niekoniecznie to, co tu napisałem pomoże, bo problem jest gdzie indziej


Z drugiej strony macie wodę zasadową i twardą bardziej sprzyjającą denitryfikacji niż moja.


Tak nawiasem co jest w twojej 240 oprócz 120 litrów wody?? przecież toto drugie 50%?.

Powiedzmy że to riparium.


IMHO ten jednakowy metabolizm skalarów i pyszczaków też wątpliwy.

Pisałem o "mniej więcej" takim samym, nie jednakowym. Masa to jedno, dieta drugie. To że ryba szybciej matebolizuje nie znaczy że trzeba ją karmić większą ilością pokarmu. Moje skalary z dostojeństwem (także podczas żerowanie) nie mają nic wspólnego.



To że nie jesteście w stanie czegoś zaobserwować nie znaczy że tego nie ma. Co do podłoża to jestem 100% pewien, zresztą potwierdzają to osoby na innych forach. Miałem kiedyś Malawi (co prawda tylko jeden gatunek pysia) i nie ryły do szyby chyba że do tarła, ale to z kolei lokalnie. Znam przypadek malawisty, który twierdzi że takze prawie nie pomienia, tylko że on oparł się na kombinacji Matrixa i Purigenu. Moim zdaniem wszystko jest kwestią dobrania odpowiednich proporcji. W przypadku przerybienia zbiornika może cudów nie będzie, ale mieć NO3 40-80, a mieć 25 to też różnica.


W sumie dobrze że się tu zarejestrowałem, bo wpadłem na pomysł jak przetestować Azoo. I tak będę modyfikował filtrację, więc wyjmę te dojrzałe pół litra i umieszczę w gołym akwarium. Niech pochodzi kilka dni na moim kranowicie (NO3 20 - więcej nie mam skąd wziąć) i zobaczymy czy je zje.


Trzeba by namoczyć je w wodzie RO/DI i najpierw sprawdzić emisję tej krzemionki do wody.

To już Wasza sprawa, jeśli oczywiście będziecie nim zainteresowani. Ja nawet nie mam takiego testu.



edit:

Zrobiłem pomiary w starym 200l zbiorniku, w którym wcześniej były skalary. NO3 wyszło 20-40 (z koloru powiedzmy ok 30). Od ok 1,5 miesiąca nie ma tam ryb. Tylko raz sypnałem trochę pokarmu aby utrzymać złoże kubła które chciałem wykorzystać. W 300l które już opisałem, obecnie NO3 wynosi 1 może 2, a tu przecież cały czas karmię ryby, więc Matrix musi działać. Oba zbiornik poza wielkością nie różnią się niczym istotnym. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Matrixa także przetestuję czy będzie działał po oddzieleniu od systemu akwarium, może nawet od niego zacznę.


edit2:

Na pierwszy ogień jednak poszedł Matrix.

http://forum.klub-malawi.pl/media-filtracyjne-redukujace-no3-t23665.html?p=289378#post289378

Opublikowano

Czekam na dostawę Azoo ph plus i do tego sól. I teraz pytanie bo w sobotę podmieniam wodę najpierw wlać Ph plus i mierzyć wzrost a na sam koniec jak już podniosę do danej wartości wtedy sypnąć soli czy jak. Dawkowanie chyba tak jak na opakowaniu i zastanawiam się jeszcze, czy rybom nic nie będzie i o ile można jednorazowo podnieść PH. góry dzięki za wszelkie info. Pozdrawiam.

Opublikowano
Czekam na dostawę Azoo ph plus i do tego sól. I teraz pytanie bo w sobotę podmieniam wodę najpierw wlać Ph plus i mierzyć wzrost a na sam koniec jak już podniosę do danej wartości wtedy sypnąć soli czy jak. Dawkowanie chyba tak jak na opakowaniu i zastanawiam się jeszcze, czy rybom nic nie będzie i o ile można jednorazowo podnieść PH. góry dzięki za wszelkie info. Pozdrawiam.


pytanie zupełnie nie na temat - poczytaj podobne albo załóż nowy

Opublikowano
Drobnoziarniste podłoże na 100% redukuje NO3. Na jakiej zasadzie nie wiem, interesują mnie wyniki. Co do Matrixa to napisałem "prawdopodobnie", bo aby mieć pewność musiałbym go przetestować w akwarium bez podłoża właśnie. Po prostu jakiś czas po dodaniu go do kubła zauważyłem lepsze wyniki, ale tak jak pisałem pewności nie mam.

Coś jest na rzeczy z tym piachem :D



http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Faqua-reef.pl%2Ftopic%2F1415-pare-s%25C5%2582%25C3%25B3w-o-plenum%2F&ei=UhnKU-jeM8fnywPm8ICQAw&usg=AFQjCNHwHeTHJHL2si5B-uNZ6kRt-fRAUw

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.