Skocz do zawartości

makok - filtracja szyta na miarę... FBF+DSB/plenum


makok

Rekomendowane odpowiedzi

sprytnie to sobie obmyśliłeś o tej trzeciej, jednak wadą takiego rozwiązania byłoby za słabe ciśnienie do poruszania złoża w FBF...

no i to przed czym bronię się najbardziej, czyli cokolwiek pod akwarium :wink:

jedyne co w moim projekcie będzie schodzić za akwarium po ścianie, będzie głównym kablem zasilającym instalacje w pokrywie (grzałki/światło/pompa/filtry/silnik do rolety)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprytnie to sobie obmyśliłeś o tej trzeciej, jednak wadą takiego rozwiązania byłoby za słabe ciśnienie do poruszania złoża w FBF...

(grzałki/światło/pompa/filtry/silnik do rolety)



Nie może być za słabe ciśnienie , jeśli różnicy poziomów między kubłem zasilającym , a FBF nie będzie:)

To raczej w Twoim rozwiązaniu będzie słabsze ciśnienie gdyż pompa będzie musiała pokonać wysokość do FBF nad baniakiem.

http://www.malawicichlidhomepage.com/mc ... olish.html

Zapewne to czytałeś więc powinno Cię to przekonać:)


A z tym stawi9aniem wszystkiego nad Akwa to jakaś moda? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytałem, ale to już jest wogóle przeniesieniem wszystkiego na dół... dla mnie niepraktyczne

moja pompa będzie jeszcze z zapasem na tych 110cm...


wszystko u góry to nie jest moda... (wogóle to kto tak ma? :P )

tylko chłodna kalkulacja, w oparciu o podstawowy fakt, jak to że większość osób (w tym ja) mają "za małe mieszkanie" do takiego baniaka...


argumentami przeciw filtrom pod akwa są:

- nad akwarium nie umieścisz żadnego nieakwarystycznego staffu typu ubrania, książki, pierdoły... bez budowy pawlaczy i zrobienia przytłaczającej konstrukcji

- całe obciążenie wody/zbiorników itp jest na podłogę

- konieczność dostępu "do wody" determinuje zabudowę "nad", nie pozostawiając miejsca na kompromisy

- chęć zastosowania np lamp hqi jeszcze bardziej utrudnia

- w zamkniętej od góry konstrukcji następuje skraplanie wody i spada żywotność konstrukcji

- kable i rury trzeba wyprowadzić na dół (większość filtrów i grzałek jakie macałem miały za krótkie kable zasilające)

- jeśli rury i kable za akwarium, to nie może być blisko ściany i zbiera się tam kurz i brud (no bo jak często odsuwacie akwa, żeby tam gruntownie posprzątać?)


natomiast za przemawia:

- całkowicie wolna "lekka" przestrzeń pod zbiornikiem - szafka - stelaż stalowy i obudowa z boków i przodu (umówmy się że skarpetki nic nie ważą :P )

- część obciążenia przeniesiona bezpośrednio na ścianę (filtry, światło, listwy zasilające, słowem cała pokrywa)

- wygoda w obsłudze (podnosisz roletę i masz na ścianie filtry, przed nimi światła, z boku klosz hqi - pełen dostęp do wody - wszystkie kable zwinięte, guziki wyłączające poszczególne urządzenia)

- w razie awarii cała woda spływa do zbiornika

- można zrobić otwartą górę, żeby się woda nie skraplała, zamontować wentylatorki na lato

- miejsce na narurowy filtr węglowy z szybkozłączką do dolewania świeżej wody z węża, przy podmianie...


IMHO pokrywa Cezarix'a, a w niej poukładane wszystko poprostu rządzi... :wink:

tyle tytułem zamknięcia OT :wink::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście tamten serwis znam cały (projekty DIY) :P


miałem hydroponikę i powiem Wam, że spisywała się nieźle, jednak po porządnym ukorzenieniu się roślin i zasysaniu z wody dosłownie wszystkiego zaczęło brakować mikro i makroelementów (rośliny stymulowane słońcem hqi 12h/dobę)... to powodowało zniekształcenie liści, a w baniaku IMHO wzrost sinic...

fakt że filtr działał wyśmienicie, ale jednak nie był do końca bezobsługowy...


no i Smith: już miałem, żadna frajda z budowy drugiego :P


a obrazkowo to:

1. konsekwencją mojego filtra hydroponicznego:

IMG_4134.JPG


2. ...była likwidacja sumpa i powiększeniu złoża nad akwa o jedną donicę, poprawą zraszaczy, do obecnej postaci:

IMG_4629.jpg


także szukam nowych wyzwań :P:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

cześć cześć


wracam do akwarystyki... :lol:


nowe akwarium już zamówione :mrgreen:

ale tym razem bez fajerwerków... wszystko podporządkowane tzw. "czasowemu econo", jako że nadal jestem w delegacji i mam czas tylko w weekendy... pozostaje czekać na nowe szkło...


więcej szczegółów narazie nie podam... :twisted:


Norbitek - postaram się tak tego nie zbudować, jak w Twoim przykładzie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.