Skocz do zawartości

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W pończochach. Po jednym litrze na nogawkę. Po wypuszczenia powietrza z pończoch leżą rozpłaszczone na gąbce. Wcześniej wisiały w komorze fluidyzatora zaczepione węzłem o grzebień.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, ziemniak napisał(a):

Wiesz dlaczego pytam? Czytałem opinie, że żywice nie działają przy luźnym przepływie wody.

Były przypadki tutaj na forum , że żywice zbyt ciasno ułożone w skarpecie czy pończosze  były bardzo mało skuteczne . Ułożone w filtrze kubełkowym. Dopiero ktoś wpadł na pomysł aby żywicę układać w taki sposób aby jej grubość w skarpecie miała mniej więcej grubość 1 cm i tak była zabezpieczona aby nie zrolowała się skarpeta powodując zbrylenie. I tak właśnie działało.   Jak pisze @triamond muszą być maksymalnie " rozpłaszczone".

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 1
Opublikowano

Dałem gąbkę w rogu akwa i za nią wlot do FX6 i Ultramax 2000 po 10 miesiącach różnica w poziomie ok 1/3. Wizualnie gąbka nie wygląda na brudną, odchody na dnie nie widoczne, woda kryształ. Przepłukałem gąbki - czyli wytrzymały ok 10 miesięcy.

Opublikowano

@Andrzej Głuszyca Zgadza się. Coś może być na rzeczy.  https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#comment-394430

1l żywicy w a502ps w 2 krótkich i grubych (60 den) skarpetkach (jedna na drugiej) nie odbarwił wody w 12h.  Może to opór przez skarpetki, może przez brak formowania wstępnego, może też mały przepływ wody przez złoże, przy zbyt dużym oporze. 

@Rafał80 Jakie wymiary gąbki i ppi ? Ile i jakich mediów filtracyjnych ? U mnie przy takiej ilości mediów powinien być efekt samoczyszczenia... chyba że zarośnie pierwsza gąbka. Trzeba poczekać i zobaczyć :) 10 mc byłoby ok :)

Opublikowano

Zrobiłem testy:
  azotany 2 ppm,
  fosforany 0,1 ppm.
W postach od #121 i dalej pisałem że regenerowana żywica (sól + ług sodowy) zbijała do ok. 5ppm… 
teraz 2ppm. Być może problemem był przepływ – ustawienie żywicy w filtrze. Jeszcze inna możliwość to temperatura. Część żywicy była regenerowana na ciepło. W koszu na śmieci butelka po wodzie 5l z odciętym dnem i dziurką przy zakrętce. Żywice w butelce, na to sól w tabletkach. Dolewanie co jakiś czas gorącej wody + dodatek NaOH. Później to samo, tylko woda podawana kroplownikiem 1 l/h (zimna). 
Oczekiwane wartości przy karmieniu 2,6g (futura ex)  i podmianie wody 7,7 l/h to 6 ppm azotanów i 0,6 ppm fosforanów.
W jednym z artykułów czytałem, że warto regularnie usuwać przy regeneracji związki organiczne; być może raz zapchane żywice są trudne do oczyszczenia. 
Planuję nowe żywice regenerować 10% roztworem soli z dodatkiem 0,5% NaOH w garnku w temp. 80 stopni przez dłuższy czas.  O ile się nie znudzę i znowu będzie tylko na podmianie ;)
Integracja pompy z HA przestała działać ;) Coś po stronie serwera. Pewnie przez to, że zrobiłem stopniowe zwiększanie mocy i ilość poleceń zablokowała czasowo usera ;) Dzisiaj znowu działa. Ale teraz już sterowanie ustawione na poziomie aplikacji… bezpieczniej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zdecydowanie krócej światło.  Możesz starać się przysłonić czymś świetlówki led albo jedną wyłączyć. I tak jak pisał @darianus zadbaj o czystość wody - w akwarium masz sinice co źle świadczy o parametrach/fitlracji
    • Widzę, że zrobiłem sobie bardzo pod górę w ocenie krystaliczności wody Mam ledy 11000K w korytkach pomalowanych czarną farbą. Dają bardzo skupione i odcięte na krawędziach światło. Od strony filtra mam czarny lacobel. Jeśli świeci tylko rgb (bez korytka) to jest prawie kryształ przez 2,8m Przy białym - widać stożki światła, które wydobywają najmniejsze niedoskonałości wody - na czarnym tle (nawet przy filtracji na wkładzie sznurkowym 1 mikron!). Jeśli w pokoju jest jasno i rozproszone światło rozchodzi się od frontu w zbiorniku - stożki są mało widoczne/znikają. Światło i tło robią różnicę!
    • Zrobiłem testy:   azotany 2 ppm,   fosforany 0,1 ppm. W postach od #121 i dalej pisałem że regenerowana żywica (sól + ług sodowy) zbijała do ok. 5ppm…  teraz 2ppm. Być może problemem był przepływ – ustawienie żywicy w filtrze. Jeszcze inna możliwość to temperatura. Część żywicy była regenerowana na ciepło. W koszu na śmieci butelka po wodzie 5l z odciętym dnem i dziurką przy zakrętce. Żywice w butelce, na to sól w tabletkach. Dolewanie co jakiś czas gorącej wody + dodatek NaOH. Później to samo, tylko woda podawana kroplownikiem 1 l/h (zimna).  Oczekiwane wartości przy karmieniu 2,6g (futura ex)  i podmianie wody 7,7 l/h to 6 ppm azotanów i 0,6 ppm fosforanów. W jednym z artykułów czytałem, że warto regularnie usuwać przy regeneracji związki organiczne; być może raz zapchane żywice są trudne do oczyszczenia.  Planuję nowe żywice regenerować 10% roztworem soli z dodatkiem 0,5% NaOH w garnku w temp. 80 stopni przez dłuższy czas.  O ile się nie znudzę i znowu będzie tylko na podmianie Integracja pompy z HA przestała działać Coś po stronie serwera. Pewnie przez to, że zrobiłem stopniowe zwiększanie mocy i ilość poleceń zablokowała czasowo usera Dzisiaj znowu działa. Ale teraz już sterowanie ustawione na poziomie aplikacji… bezpieczniej.
    • Zacznij od zwiększenia ilości podmian. Jeśli to nie pomoże trzeba będzie pomyśleć o zmniejszeniu oświetlenia. 
    • Mam ogólnie zestaw Juwel Rio 180 i wszystko co w standardzie w tym juwelu + Fluval 307, ostatnio z podmianami słabo było przez brak czasu totalny, jedynie samo karmienie raz dziennie, świecę około 10h. Obsada to Maingano, ale były ze mną od małego, dopiero teraz większe są. W tym juwelu nie ma regulacji światła także są dwie Ledowe lampy i obie świecą, jedna pod rośliny, druga zwykła.
    • Jaką masz obsadę? Mbuniaki powinny taki glon roznieść w pył. Kiepskie foto i nie chce krakać, ale glony nitkowate to mniejszy problem. Te wykwity przy szybie i na kamieniach wyglądają mi na sinice. To nie glony tylko bakterie. Poczytaj jak je dokładnie zidentyfikować i z tym walczyć. Google pomogą. Ogólnie zbiornik wygląda na mocno prześwietlony. To przy zbyt rzadkich podmianach, niewłaściwym karmieniu, niedostatecznej filtracji i cyrkulacji  daje takie efekty. Nie pomaga brak roślin, Nie ma komu konsumować pierwiastków gromadzących się w wodzie. I pojawia się niechciane życie. 
    • Jakie masz oświetlenie?
    • Witam, mam akwarium malawi już z 6miesięcy mniej więcej, glony rosną w nim jak szalone, co zrobić lub co wlać aby zredukować te glony, zbyt dobrze się rozwijają. Ostatnio żadnych testów nie robiłem jakby co, może jakiś prosty sposób ktoś ma ?:) Ogólnie gdyby glony był tylko na kamieniach to spoko ale szybę też atakują.
    • A no tak, pores per inch. 
    • Wszystko się zgadza, tylko gąbki im większe ppi tym drobniejsza. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.