Skocz do zawartości

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.


triamond

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
W dniu 29.09.2023 o 08:47, triamond napisał(a):

Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. .

@triamond a powiedz mi taką rzecz, bo informacje są sprzeczne, w opisie żywicy Purolite a520e jest informacja, że azotany usuwa. Jesteś pewny że fosforany też? Bo ja ciągle z tyłu głowy mam, inwazję sinic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ensa@BojarProste pytanie zawierające wiele niewypowiedzianych, nieprawdziwych założeń i złożona odpowiedź;)

  1. @decorativo zastosował żywice w akwarium (po raz pierwszy? ) i przy okazji rozpropagował trochę mitów. Żywice pracują w obecności siarczanów (w stężeniach występujących w wodzie tylko nieznacznie tracą pojemność), pracują "bez ciśnienia" ( cokolwiek to miało znaczyć pracować pod ciśnieniem)... i mogą pracować w pełnym przepływie... wrzucone gdzieś do filtra/ akwarium.
  2. Wiążą wszystkie aniony, ale z różnym powinowactwem. Słabo chlorki, mocniej SO42-, HCO3-, fosforany (w formie zależnej od pH), NO3-, związki organiczne. Nowa żywica, z dobrym przepływem w odpowiedniej ilości wiąże wszystko. W ujęciu statystycznym związane jony zastępowane są przez te z coraz większym powinowactwem do miejsc wiążących.
  3. Stopniowo związki organiczne zapychają miejsca walencyjne w sposób mniej lub bardziej trwały. Po regeneracji tylko część jest odzyskana (zależy od sposobu regeneracji). Dodatkowo żywica wiąże też pewnie związki fosfoorganiczne. Czyli część fosforanów znika z sytemu tą drogą. Nie wiem w jakim stopniu związki organiczne związane z żywicą mogą być rozkładane np. przez zewnątrzkomórkowe enzymy bakteryjne. Wtedy część fosforu (i azotu) wraca z magazynu (żywica) do systemu (woda).
  4. Z moich doświadczeń wynika, że PA202 "wiąże fosforany", ale trzeba wtedy często regenerować/więcej żywicy stosować.
  5. Teraz mam w filtrze wrzucony 1-2l l (?) od 4 miesięcy. Sprawdzam kiedy przestanie wiązać subtelne żółtawe zabarwienie pochodzące z karmy. Bakterie nie rozkładają szybko wszystkich barwników. Azotanami i fosforanami się nie przejmuję.
  6. To co potocznie rozumiemy przez "glony", "zielenice" czy sinice w akwarium to kombinacja wielu gatunków glonów/bakterii (w tym sinic) z tysięcy występujących. Każdy gatunek w specyficznych dla siebie warunkach (np. zmiana stężeń DOC, długość dnia świetlnego itd) przechodzi z trybu uśpienia do trybu rozmnażania się. Glony żyją w symbiozie z bakteriami wymieniając się np. żelazem czy związkami organicznymi. Nie wszystkie sinice przyswajają azot rozpuszczony  w wodzie. Bardzo niewielkie stężenia azotanów czy fosforanów (ppb) wystarczą do wzrostu "glonów" więc ograniczanie w ten sposób w akwarium nie będzie skutecznie działać. Działa wydajna filtracja biologiczna (mało DOC dla bakterii), ograniczenie światła (poniżej 50 lux), żelaza. Trochę więcej  na temat w książce D. Walstad Ecology of the planted aquarium ( .pdf dostępny w necie).
  7. Redfield 1934 zmierzył stosunek C:N:P w planktonie morskim. W akwarium znacznie wyższe stężenia C,N, P. Glony nie są tutaj ograniczane. Proporcje nie mają istotnego znaczenia. Prognozowanie na podstawie stężeń N:P co wyrośnie, równie skuteczne jak rzucanie kostką.
  8. O żywicach trochę pisałem na forum, jak zagłębiałem się w temat. Podawałem linki do publikacji... trzeba odszukać. Wiedza ucieka stopniowo z pamięci ;)
  • Dziękuję 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, triamond napisał(a):

@Ensa@Bojar

  1. O żywicach trochę pisałem na forum, jak zagłębiałem się w temat. Podawałem linki do publikacji... trzeba odszukać. Wiedza ucieka stopniowo z pamięci ;)

Super wyczerpująca odpowiedź, zaraz dokopię się do linków. @Bojara masz tę samą żywicę? Bo może nie każda w takim samym stopniu usuwa? Gdzieś mi mignęła też żywica na krzemiany. Ale czy tak jest? Brakuje w opisie żywic szczegółowych info. Teraz taki purigen, działa identycznie, czy nie. Reklamują się że są zdecydowanie lepsi od konkurencji, ale konkretów brak😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krzemiany zacząłem stosować AQUAFOREST AF Anti Phosphate Fresh 500ml.

Trochę w ciemno przyznaję. Testów nie używam bo nie lubię ;)

Mam problem z twardym osadem tworzącym się na szybach i w korpusach narurowych. Borykam się z tym od kilku lat aczkolwiek poza nielicznymi podobnymi przypadkami w necie nikt nie wie z czego się to bierze. I nie, nie jest to stricte osad wapienny. Po ostatnich dyskusjach w Pokrzywnej pomyślałem, że to może być to - nadmiar fosforanów. Mając 2 korpusy na "chemię" usunąłem z jednej z nich żywice i zapodałem APF

Pewne efekty po 2 miesiącach są. Osad jest zdecydowanie mniejszy i po części daje się wreszcie usunąć z szyb. Ścianki w korpusach nie kaleczą rąk przy myciu :) Mankamentem jest redukcja istniejących w akwarium glonów

@triamond po zastanowieniu się nad Twoim wpisem może rzeczywiście być tak że żywice pochłaniają fosforany tylko na początku a z biegiem czasu. Żywice stosuję od wielu lat - problem pojawił się po kilku latach stosowania/ wielokrotnych regeneracjach

@Ensa używam PUROLITE A520E

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bojar napisał(a):

Na krzemiany zacząłem stosować AQUAFOREST AF Anti Phosphate Fresh 500ml.

Trochę w ciemno przyznaję. Testów nie używam bo nie lubię ;)

Mam problem z twardym osadem tworzącym się na szybach i w korpusach narurowych. Borykam się z tym od kilku lat aczkolwiek poza nielicznymi podobnymi przypadkami w necie nikt nie wie z czego się to bierze. I nie, nie jest to stricte osad wapienny. Po ostatnich dyskusjach w Pokrzywnej pomyślałem, że to może być to - nadmiar fosforanów. Mając 2 korpusy na "chemię" usunąłem z jednej z nich żywice i zapodałem APF

 

a to nie jest zwykły kamień? jakie masz GH? nie wiesz pewnie, hm, a na kranach, w domu tak Ci się nie robi? A powiedz mi jeszcze jedną rzecz, jakie masz kamienie? Dlaczego pytam, miałam niby Scanery Stone, ale jedne były brązowe, takie jakby rdzawe i od tych kamieni zaczął mi się robić dziwny brązowy nalot najpierw obstawiałam brunatnicę, okrzemki. A późnij wywaliłam te kamienie i problem zniknął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to nie jest stricte osad wapienny. Delikatny matowy/szorstki  biały nalot nie dający się niczym zmyć :(
Kamienie to standardowy serpentynit.

@Ensa specjalnie dla Ciebie zmierzyłem parametry i PH 7,6 KH 8 dH.  Co ciekawe wydaje mi się, że zawsze miałem KH 12 :)

Czyżby AQUAFOREST Anti Phosphate Fresh zbijał również KH? Sam nie wiem

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.