Skocz do zawartości

Jak dobieracie diete dla swoich ryb


piotriola

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Rafał80 napisał(a):

Wybierajmy pokarmy o wysokiej zawartości białka, najlepiej odzwierzęcego z niską zawartością węglowodanów bez względu na to, czy to ryby z grupy mbuna, czy nonmbuna. Nie muszą być to produkty tzw. premium dla akwarystów, nadadzą się do tego wysokobiałkowe pasze przemysłowe.

I taką karme stosuje @triamond. Aller futura ex. Zresztą pisał o tym w tym wątku na stronie 5 bodajże. Jestem ciekaw jak się mu chowają ryby na tej karmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rybami wszystko ok. Rosną i się rozmnażają. Nie chorują. Karmię nią od początku zbiornika - 29 miesięcy. Aller futura ex ma 60% białka, 15% tłuszczu  i 4,7 % węglowodanów.

  

12 godzin temu, Rafał80 napisał(a):

Za fb za pozwoleniem autora:

To streszczenie z tego forum :)

Edytowane przez triamond
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

U mnie dostają ok. 0,4% masy metabolicznej dziennie - 0,8% szacowanej masy rzeczywistej. Czyli skromnie. Ale nie mają zapadłych brzuchów. 3x dziennie ok. 15 sekund jedzenia. Maksymalne tempo wzrostu było by przy kilka razy większej dawce.

Zważyłem Acei wyszło ok 60g - ile karmy powinien dostać? 0,4 czy 0,8 % masy na dobę? Lepiej podaj raz czy kilka razy?

Taka sama ilość przy np.  przy Aller futura ex białko 58% tłuszcz 17% a przy Omega One białko 40%, tłuszcz 13%?

 

Przejrzałem wszystkie opakowania jakie mam na żadnym nie podają węglowodanów ;/.

Czy ma znaczenie czy producent podaje w składzie: łosoś, halibut, owoce morza vs mączka rybna? (stawiam że nie dają polędwicy tylko odpady?), białko to białko?

 

Cytat

To streszczenie z tego forum :)

Ty wstawiałeś to na FB ;D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2024 o 18:05, Rafał80 napisał(a):
Podsumowując wszystko poniżej w kilku zdaniach.
1)Możemy karmić jednym rodzajem pokarmu wszystkie pielęgnice z jeziora Malawi, bez znaczenia czy to ryby z grupy mbuna, czy nonmbuna.

Temat zakładałem w celu porównania diety ryb, a tym czym je karmimy. Czytając Twój wstęp, trudno nie odnieść się do tego co napisałeś. Napiszę kilka zdań i proszę o odpowiedź na krótkie pytania.
Back to Nature Konings. Grupa Mbuna
,,Większość ryb z grupy Mbuna żywi się pokarmem pochodzenia roślinnego''
,,Cyathochromis obliguidens żywi się przede wszystkim glonami"
,,Melanochromis baliodygma" żywi się rybami"
1 pytanie -  Jak chcesz utrzymać tych dwóch przedstawicieli Mbuna w dobrej kondycji, stosując jeden pokarm?
A Spreinat
,,Ryby mbuna w naturze są przyzwyczajone do pokarmu w dużej mierze wypełniającego"
Pasze przemysłowe to dokładnie odwrotny biegun, stosuje się je dla szybszego wzrostu ryb konsumpcyjnych .
2 pytanie - jakie są skutki stosowania takiej karmy?
Forum Tanganika,,Marta" Pod tym linkiem kryje się osoba posiadająca sporą wiedzę w temacie Trofeusów.
Przeczytaj jeden z tematów, warto bo to podobne ryby. Znajdziesz tam również odniesienie do autora Góreckiego, proponuję wzorować się na takich autorach.
pozdrawiam

https://www.bing.com/ck/a?!&&p=a915e82bc42524f9JmltdHM9MTcwNzA5MTIwMCZpZ3VpZD0wMWMxYmNiOC00ZDM5LTY4ZGQtMDYzOS1hZmUzNGMwZTY5N2EmaW5zaWQ9NTIzNQ&ptn=3&ver=2&hsh=3&fclid=01c1bcb8-4d39-68dd-0639-afe34c0e697a&psq=żywienie+trofeusów&u=a1aHR0cHM6Ly9mb3J1bS50cm9waGV1cy5jb20ucGwvaW5kZXgucGhwP2FjdGlvbj12dGhyZWFkJnRvcGljPTI2NDc&ntb=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Rafał80 napisał(a):

Zważyłem Acei wyszło ok 60g - ile karmy powinien dostać? 0,4 czy 0,8 % masy na dobę? Lepiej podaj raz czy kilka razy?

Taka sama ilość przy np.  przy Aller futura ex białko 58% tłuszcz 17% a przy Omega One białko 40%, tłuszcz 13%?

Przejrzałem wszystkie opakowania jakie mam na żadnym nie podają węglowodanów ;/.

Czy ma znaczenie czy producent podaje w składzie: łosoś, halibut, owoce morza vs mączka rybna? (stawiam że nie dają polędwicy tylko odpady?), białko to białko?

Ty wstawiałeś to na FB ;D ?

1. Węglowodany liczysz odejmując od 100% białka, tłuszcze, wilgotność, popiół i włókna. Czasami w składzie (profesjonalne pasze do karmienia przemysłowego) jest podane "NFE"  (nitrogen free extract) = węglowodany.

2. Co do ilości... dorosłe ryby - jak najmniej, żeby nie miały zapadłych brzuchów. Tutaj masz linki do arkusza https://forum.klub-malawi.pl/topic/25223-obliczanie-mediów-filtracyjnych/?do=findComment&comment=383738, w którym szacujesz masę na podstawie długości. Zgadza się w przypadku acei ? W 'KARMIENIE' masz kolumnę 'masa metaboliczna' i 'masa sztuki'. Te parametry różnią się w zależności od rozmiaru i dla dużych ryb (powyżej 23 cm) są takie same. Małe ryby zużywają więcej energii, są bardziej ruchliwe - stąd pojęcie masy metabolicznej.

3. Karmy w zależności od składu będą miały różną kaloryczność. Futura ex ma ok. 20 MJ/kg.  Ta Omega One - ok. 16 MJ/kg (szacunek). Tej trzeba dać więcej.

4. Młode ryby karmiłem 3 razy dziennie, teraz 1 raz dziennie 0,5% masy rzeczywistej na dzień (ostatnie tygodnie).

5. Skład bez znaczenia o ile nie ma tam za dużo białek roślinnych.

6. Nie wstawiałem na FB ;) Wrzuć link :).

@piotriola  Dyskusja już o tym była :)  W naturze niech sobie jedzą, to co akurat im się uda złapać/zeskrobać. W akwarium to co im damy. Dajemy sztuczne karmy. Przetworzone. Działają bardzo dobrze. Skład ma małe znaczenie, o ile spełnione są wcześniej wspomniane kryteria. Pielęgnice są wszystkożerne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, triamond napisał(a):

W naturze niech sobie jedzą, to co akurat im się uda złapać/zeskrobać. W akwarium to co im damy. Dajemy sztuczne karmy. Przetworzone. Działają bardzo dobrze. Skład ma małe znaczenie, o ile spełnione są wcześniej wspomniane kryteria. Pielęgnice są wszystkożerne.

 

Idąc Twoim tokiem postępowania umieszczając lwa i kozę w zoo można im podać tą samą karmę, czy to nie to samo. To że karma którą stosujesz dobrze działa to Tylko Twoje zdanie, mam odmienne zdanie. Podaje dwa przykłady ryby roślinożernej i mięsożernej a Ty dalej że te ryby to wszystkożercy. Umieszczenie ryb o odmiennych preferencjach żywieniowych w jednym zbiorniku nie spowoduje że zmienią swoje nawyki . To nie moje spostrzeżenia a autora Koningsa, napisz wprost że autor się myli a racje masz Ty.
Nie musisz odpowiadać, wiem że Cię nie przekonam.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że podajesz zły przykład, porównanie ssaków do ryb jest błędne bo ryba roślinożerna będzie jadła mięso i małe żywe ryby, a widziałeś żeby koza jadła mięso lub młode kozy albo młode króliki czy też młode myszy...

Ja również uważam że pielęgnice ale i ogólnie ryby są wszystkożerne, bo jak wyjaśnić fakt że niby roślinożerna ryba je mięso i małe żywe ryby? Jak wyjaśnić fakt że niby roślinożerny melanochromis auratus zjada nie tylko żywe mięso ale i zjada padnięte ryby, od kiedy to roślinożercy jedzą żywe mięso i padlinę?

Edytowane przez Tomasz78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomasz78 napisał(a):

a widziałeś żeby koza jadła mięso lub młode kozy albo młode króliki czy też młode myszy...

Koza nie będzie jadła mięsa, technologia jednak ma na to sposób. Używając chemii, wzmacniaczy smaku , wypełniaczy będzie to możliwe.
Tylko czy taka karma w dłuższym czasie będzie dobra, moim zdaniem nie.
Nie ma sensu dyskutować w tym temacie, moim zdaniem problem tkwi w ustaleniu preferencji żywieniowych danych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piotriola napisał(a):

Koza nie będzie jadła mięsa, technologia jednak ma na to sposób.

Ale mi nie chodzi o technologię, faktem jest że ryby roślinożerne jedzą mięso w postaci żywych i martwych ryb, nie mówię o paszy.

Chodzi o żywe i martwe zjadane ryby, a więc czy widziałeś żeby koza jadła żywe i martwe ssaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.