Jump to content

112L


Recommended Posts

Witam !!

Jestem świadom tego , że akwarium 112l może służyć jedynie do jednogatunkowej obsady małych pyszczków. Mimo to mam pytanie czy jest możliwe aby w takim akwarium ( oczywiście bez szkody dla ryb) odchować np po 8 szt. saulosi i rdzawych a po selekcji pozostawić na przykład :

1+3 Saulosi i 1+3 rdzawe ?

Link to comment
Share on other sites

112l szczerze to dla dwóch gatunków nadaje się tylko na kotnik.

Niestety zmartwię Cię i odpowiem nie.


Jednak posłuchaj... wielu początkujących chce jak najwięcej gatunków, by było wesoło i kolorowo, jednak z czasem sytuacja bardzo często się odwraca i powiększają akwaria obsade redukując.

Zaufaj mi, że warto jeśli 112 juz masz kupione założyć z saulosi i zobaczysz ze pokochasz te ryby mimo iż będzie ich 6-7. Po roku czasu spokojnie wymienisz akwarium na większe itd...

Trochu tu już jestem i 70% osób które tu trafiły z 112właśnie tak zrobiły. Sam tak zaczynałem i zaufałem ludzią tutaj skrupulatnie czytając każdy temat.

Link to comment
Share on other sites

Nieco mniej niż rok temu byłem w podobnej sytuacji jak Ty. Najpierw posłuchałem złych rad w sklepie a potem mimo, iż otrzymałem dobre rady w tym serwisie - zrobiłem na opak... I bardzo żałowałem. Gdy ryby były malutkie już wtedy było tragicznie, gdyby dorosły... stałbym się okrutnikiem. Wiele to mnie nauczyło, ale rozumiem Ciebie, to pragnienie jest poprostu w nas. Ryby z Malawi są tak piękne, że chiałoby się mieć je niemal wszystkie... ale tak się nie da, chyba że mamy okrutną naturę i chcemy fizycznie dręczyć ryby. A zwykle tak nie jest, zwykle brak nam wiedzy i ten brak pokrywamy dobrymi chęciami.


Masz wspaniały zbiornik dla saulosi - gdy wpuścisz tam z 10kę młodych to z czasem wyjdzie Ci z tego ładny haremik, jeżeli się postarasz to rybom będzie dobrze i w zamian to Cię uszczęśliwią. No i z czasem... pewnie zbiornik Ci się powiększy i zarazem obsada też.

Czego Ci życzę :wink:

Link to comment
Share on other sites

A masz już kupione akwa?bo jeśli nie, to ja na wstępie namawiam Ciebie na większe, niż 112l. Chociaż na 160l, czyli standardowe 100x40x40. To już różnica w porównaniu do 112l. Ja osobiście akwa 80cm uważam za zbyt małe. I tak naprawdę w takich 160l to będą one miały dobre warunki, za które z pewnością się odwdzięczą :wink:


A jeśli masz możliwość kupienia jeszcze większego, to kup :!: nawet za cenę tego, że nie będziesz miał wszystkiego od razu :D

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam sie z Sisionem. Nie musisz kupić wszystkiego naraz.

Dziś baniak,później kubeł itd. Lepiej powoli zaplanować wszystko niż podjąć za 4-6 m-cy decyzję że akwa jest jednak za małe..

Jak to ktoś kiedyś powiedział : Cierpliwość jest domeną Malawistów :wink:

Link to comment
Share on other sites

Niestety cztery miesiące temu kupiłem 112 ale wtedy nie myślałem o Malawi. Kupiłem drobne rybki typu gupiki itp.

Miesiąc później znalazłem wasze forum i zacząłem interesować się rybami z Malawi.

Dziękuję za szczere rady i zrobię tak jak mówicie zacznę od saulusi

Link to comment
Share on other sites

Możemy spróbować jeszcze inaczej :P masz już kupione filtry?Zwłaszcza kubełek?możesz kupić już teraz nieco większą filtrację, odpowiadającą akwa 240l. Saulosi wpuścisz do swojej 112, a za 6-8 miesięcy zmienisz akwa na większe, przekładając tylko sprzęt i ryby. No i jeszcze jakiś gatunek dodatkowo będziesz mógł wpuścić :wink:

Link to comment
Share on other sites

darziel22 niedawno kupił 112, to może niech się nią choć trochę nacieszy i nie od razu kupuje do niej FLUVAL FX5. Myślę, że ta 112 docelowo jest za mała, ale na jakiś czas zanim kolega uzbiera i sam dojrzenie do większego akwarium nie jest najgorszym rozwiązaniem. Największe podróże trzeba zacząć od kroku i tak pasje akwarystyczna też od czegoś trzeba zacząć, a niekoniecznie musi to być 375L. Chyba od podobnych zbiorników zaczynała większość…Ale trzeba powiedzieć sobie jasno, że zmiana na większe jest nieunikniona jeśli chcesz hodować jakże zacne ryby z jeziora Malawi :)

Link to comment
Share on other sites

 • 10 months later...
112l szczerze to dla dwóch gatunków nadaje się tylko na kotnik.

Niestety zmartwię Cię i odpowiem nie.


Jednak posłuchaj... wielu początkujących chce jak najwięcej gatunków, by było wesoło i kolorowo, jednak z czasem sytuacja bardzo często się odwraca i powiększają akwaria obsade redukując.

Zaufaj mi, że warto jeśli 112 juz masz kupione założyć z saulosi i zobaczysz ze pokochasz te ryby mimo iż będzie ich 6-7. Po roku czasu spokojnie wymienisz akwarium na większe itd...

Trochu tu już jestem i 70% osób które tu trafiły z 112właśnie tak zrobiły. Sam tak zaczynałem i zaufałem ludzią tutaj skrupulatnie czytając każdy temat.To tylko pozory nie słuchaj tylko prowesionaliści mają jeden gatunek mój kolega miał 112stkę i czymał w nim 3 gatunki rodziły mu się i wszystko było ok i pięknie wyglądało tak jak wymieniłeś wszystko będzie ok

Link to comment
Share on other sites


To tylko pozory nie słuchaj tylko prowesionaliści mają jeden gatunek mój kolega miał 112stkę i czymał w nim 3 gatunki rodziły mu się i wszystko było ok i pięknie wyglądało tak jak wymieniłeś wszystko będzie okyhm..to wejdz sobie do klatki o powierzchni 1mx1m z trzema wielkimi murzynami..moze przezyjesz, moze nie. moze sie zaprzyjaznicie, moze nie.

twa postawa jest niegodna miana akwarysty...

dlaczego ? sam sobie odpowiedziales w/w tekstem :evil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
  • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
  • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
  • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
  • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
  • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
  • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.