Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Denitrator usuwający azotany z wody przy udziale siarki. Mało popularne rozwiązanie, na pewno spotykane w morszczyźnie, na forum znalazłem 1 post o tym typie deni, jakaś osoba używała sprzętu od Koralin i działało.

Wybór podyktowany wieloma czynnikami

  • w akwarium mam zwykle NO3 over 9000 a podmieniać się nie chce
  • usuwa jednocześnie azotany i fosforany
  • bezobsługowe na lata
  • nikt tego nie ma
  • chciałem skomplikować sobie życie
Zasada działania, z której niewiele rozumiem ale wygląda naukowo:
1.06NO3- + 1.11S + 0.3CO2 + 0.785H2O -> 0.5N2 + 1.11SO42- + 1.16H+ + 0.06C5H7O2N

W środowisku beztlenowym pewne bakterie redukują azotany przy udziale siarki i węgla. Proces jednocześnie obniża pH, stąd potrzebny bufor wapnia, który ma się rozpuszczać i alkalizować wodę. Odpowiednio dobrany przepływ bardzo ważny, za wysoki nie da efektu redukcji azotanów a zbyt niski wyprodukuje siarkowodór. Stąd potrzeba pomiaru redox.

Opierałem się na tym opisie http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Sulphur_Denitrator

Ale chciałem zrobić po swojemu ze zgromadzonych już gratów. Oczywiście się udało, przy teście szczelności uszkodził się korpus naruruowca. Przy ciśnieniu wody z kranu. Niesmak pozostał.

jak to może pęc?

Po uzupełnieniu fantów prototyp wygląda jak na zdjęciu. Jeśli się sprawdzi to będzie elegancko na rurach pvc (aha jasne).

denitrator siarkowy diy

Układ ma cyrkulować wodę w trzech korpusach zawierających siarkę, elektrodę do pomiaru redox i aragonit z allegro jako bufor pH (który prawdopodobnie jest pokruszonym marmurem).

Przepływ wody regulowany zaworkami od przyłączy

Pompa obiegowa Hailea (tania, może pracować poza wodą, miałem).

Wejście z bocznika za FBF, wyjście zakończone elektrozaworem do osmozy NZ sterowanym przez kontroler.

Kontroler pH i ORP uruchamia coś  przy zaprogramowanych parametrach

  • otwarcie elektrozaworu przy np. ORP mniejszym -250mV
  • alarm przy spadku pH

Kontroler chiński model PH-803W mierzy zmiany pH i ORP i steruje przekażnikami w dwóch gniazdkach przełączając ich stan wg. ustawień przekroczenia min/max wartości. Wybrałem taki, bo mierzy ujemny redox. Ten model ma niespodziankę w środku ESP12F z WiFi i soft od Gizwits do wyświetlania pomiarów w apce na androidzie. Oczywiście natychmiast mu zabroniłem dzwonić do domu i już łączy się z moim brokerem MQTT i żadna chińska chmura nie jest potrzebna. No i można to podłączyć do Home Assistanta.

Po analizie ruchu Wiresharkiem ustaliłem co robi ten soft w ESP -  jeśli to kogoś interesuje.

Czystym tekstem widać mqtt  client_id, hasło

-rozwiązuje nazwę z dns api.gizwits.cośtam w chinach
-http GET na uzyskany adres, dostaje adres serwera mqtt, adres serwera logów itp.
-próbuje pobrać aktualizację, dostaje odpowiedź że brak
-łączy się z serwerem mqtt producenta
subscribe requests
ser2cli_noti/2d3d954d9bb741b4a19ba1153104932b
ser2cli_res/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx
app2dev/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx/#

Co kilka sekund wysyła na temat dev2app/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx message w śmiesznym formacie

000000030d0000910400000007b600000000

                                    1  222 333

Gdzie:

1 stan przekażników, 0: oba off 1: ph=on 2: orp on 3: oba on tj. or 1 na bitach 7,8
2 wartość ph w hex np. 0x18f = 399 dec pH 3.99
3 wartość orp w hex. przeliczyć na dec i odjąć 2000
 

Czekam aż wyschnie silikon itd. i  uruchamiam. Wyniki wkrótce, pozostańcie nastrojeni.

 

 

 

 

  • Lubię to 3
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, nabe napisał:

rozwiązuje nazwę z dns api.gizwits.cośtam w chinach
-http GET na uzyskany adres, dostaje adres serwera mqtt, adres serwera logów itp.
-próbuje pobrać aktualizację, dostaje odpowiedź że brak
-łączy się z serwerem mqtt producenta
subscribe requests
ser2cli_noti/2d3d954d9bb741b4a19ba1153104932b
ser2cli_res/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx
app2dev/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx/#

Co kilka sekund wysyła na temat dev2app/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx message w śmiesznym formacie

000000030d0000910400000007b600000000

                                    1  222 333

Gdzie:

1 stan przekażników, 0: oba off 1: ph=on 2: orp on 3: oba on tj. or 1 na bitach 7,8
2 wartość ph w hex np. 0x18f = 399 dec pH 3.99
3 wartość orp w hex. przeliczyć na dec i odjąć 2000

Coś mi tu nie pasuje, ale na razie się wstrzymam z komentarzem i spokojnie poczekam, aż silikon wyschnie😂🤪

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.