Skocz do zawartości

Projekt 1080L 240x60x70h


aro600

Rekomendowane odpowiedzi

Wzmocnienia grubości 10mm, są wklejone 1cm od górnej krawędzi czyli dolna krawędź wzmocnienia jest 2cm od góry szkła. Ten zewnętrzny pas z twardego pcv zakrywa 4cm szyby od górnej krawędzi więc mam 2cm zapasu.

Aha, a wysokość pokrywy (licząc od góry szkła) to 7cm

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie wychodzi pokrywa 13cm wtedy dolna krawędź będzie 2,5cm poniżej lini wzmocnień a u góry będę miał 7cm (uwzględniając kilku mm na uszczelkę pewnie będzie 2cm u dołu i 7,5cm u góry)  Rozumie że środek masz 10mm spienione pvc a na zewnątrz tylko te 3mm twardego pvc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, aro600 napisał:

Rozumie że środek masz 10mm spienione pvc a na zewnątrz tylko te 3mm twardego pvc?

Dokładnie. Dodatkowo od wewnątrz, jako wzmocnienie oraz zabezpieczenie przed przeciekiem, wkleiłem 5mm spienione pcv. Korona jest wklejona na stałe silikonem. Miejsca styku pcv/pcv kleiłem klejem Cosmofen plus, a w miejsce styku pcv/szkło poszedł silikon. Nie ma mowy o przecieku.

Tak wygląda w przekroju

20200907_201500.thumb.jpg.3ab52c924ec671f7fd5311d50e4c6693.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Falcowski napisał:

Tak, ja mam alu plus mdf. Poszukaj w moich komentarzach do postów z ostatnich 20 dni. Koszt 500-600zł.

Mają specjalne profile alu zachodzące 4cm na szybę.

Dziękuję znalazłem, ładna pokrywa, ale chyba narazie z racji kosztów zrobię jednak z płyty meblowej zastanowię się jeszcze nad pvc. Wolę teraz te 500-600zl zainwestować w oświetlenie, a pokrywę zawsze można wymienić tym bardziej że jak pisałem dla mnie koszt wykonania z płyty meblowej to będzie 50-60zł więc nawet jak za rok ja trafi to wtedy zrobię coś lepszego. 

Cały czas mam wątpliwości co do tego oświetlenia a chciałem to już zamówić (sterownik już zamówiony) z jednej strony lepiej więcej jak za mało z drugiej czytam na forum żeby na akwarium 200cm długości dać 15 białych i 15 RGB ja planowałem na 240cm dać po 20 i teraz boję się że to rzeczywiscie będzie mało. 

Edytowane przez aro600
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnąłem się i widzę, że chcesz uszczelkę dać. Musiałbyś ją przykleić silikonem do tej płyty meblowej, bo inaczej będzie ci ściekać po płycie do rynny i cała krawędź będzie cały czas w jeziorku. Jak nie przykleisz, to lepiej bez. Płyta MDF dobrze poklejona ma szczelne krawędzie (względnie).

CO do modułów LED, to zdania sąpodzielone. Niektórzy mocno świecą, niektórzy słabo. Sam robiłem 2 warianty:

- max glon - świeciłem na maxa łącznie 80W i rosły robiąc warstewkę 3mm,

- teraz max oszczędność za dnia to tylko żeby ryby było widać, na mierniku 11W, czyli 14x power led 1W ustawione na 3% i też ładnie skały ciemne od glonów, ale takich  na 0.5mm, więc tak zostawiam. Jak miałem bez kolimatorów, było dużo jaśniej i ciągle szyby w glonach.

Dodam, że mam kolimatory 60 stopni, które sprawiają, że jest jeszcze ciemniej. Zatem będziesz miał bardzo jasno przy tych 20 białych.

Ja sugeruję tak:

- 20 czy ile tam chcesz tych białych na jeden kanał

- 3 białe na drugi kanał (żeby mogły świecić na 100% i mało prądu ciągnąć - led przykręcony na sterowniku i tak sporo bierze)

- 10 czerwonych na trzeci kanał

- 10 niebieskich na czwarty kanał

I to ci wystarczy. Zielonych i tak się nie używa, chyba że goście przyjdą, to 10 sekund na prezentację dyskoteki.

Edytowane przez Falcowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy RGB używam zielonych i jest ok. Wydaje mi się że najlepiej zamiast czerwonych i niebieskich dać właśnie RGB podpięte pod sterownik. Wtedy jest lepszy efekt,takie jest przynajmniej moje odczucie 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dam RGB i białe nie wiem czy nie kupić narazie np 20 białych i 20 lub więcej RGB ale na wszelki wypadek mocniejszy zasilacz i zostawić sobie możliwość dołożenia ledów pytanie czy np zasilacz 100W obciążony przez ledy o mocy 50W pobierze  50W czy 100W oczywiście w dużym skrócie myślowym +/- Bo z tego co piszecie rozumie że np zmniejszenie mocy ledów o 50% na sterowniku nie powoduje proporcjonalnego spadku poboru prądu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
    • Mateusz, tak z doopy to można strzelać pojemnościami Najpierw musisz wiedzieć jaka będzie pojemność komina, ile pod powierzchnią wody będzie krawędź grzebienia i wtedy dokładnie policzyć ile wody spadnie do sumpa w przypadku braku zasilania pompy. W Twoim przypadku 1cm wysokości słupa wody to jakieś 75l. Przyjmując, że krawędź grzebienia będziesz miał zanurzoną, strzelam, 3cm to potrzebujesz w sumpie około 225l wolnej pojemności plus pojemność komina. Niech to będzie (umownie) połowa całkowitej pojemności sumpa, czyli potrzebujesz zbiornik minimum 450l. Oczywiście nie można zakładać, że po spłynięciu wody z akwarium sump wypełni się po brzegi, musisz zostawić jeszcze jakiś bufor bezpieczeństwa. Sam sump nie musi być wysoki, ważne aby miał odpowiednią pojemność. Na pewno musisz sobie to zwizualizować i dokładnie policzyć.
    • Czyli szykujmy się na brak dostępności i wysokie ceny. 
    • @darianus akwarystyka jako taka nie. Zdecydowanie wzrasta zainteresowanie żyworódkami, skalarami, kirysami. Tu widać, że interes się kreci. Niestety znacząco spadło zainteresowanie Malawi i Tanganiką. To widzieliśmy już w zeszłym roku w Czechach. Teraz jak widać dotarło to i do nas
    • Nigdy tam nie byłem, ale słyszałem dobre opinie. Szkoda, że akwarystyka się zwija w naszym kraju. Pasjonaci, którzy pozostaną będą mieli problem z zakupem rzadszych gatunków.  
    • Cenna, choć smutna informacja. 🙄 Dzięki.
    • Byłem wczoraj u Pana Darka odebrać ryby do nowej obsady. Hodowla robi wrażenie zwłaszcza, że miałem okazję pooglądać również stada zarodowe i porozmawiać trochę o rybach. I tu niestety NIEDOBRA dla nas informacja. Z uwagi na bardzo duży spadek zainteresowania rybami z Malawi i Tanganiki Pan Darek postanowił wycofać się z hodowania większości gatunków. Maja zostać tylko popularne i łatwo sprzedawane gatunki a właściciel przerzuca się w dużej części na hodowle skalarów bo na nie jest zbyt. Podobno zapotrzebowanie na ryby z afrykańskich jezior padło i zwijają się hodowle nie tylko w Polsce. Zamknął się Malawi Śląsk a Malawi World z Chełmka też się przymierza Także jak ktoś chce dokonać zakupów to zalecam nie zwlekać.
    • Hej, Powiedzcie mi proszę jakiej pojemności sump pod to projektować i jaka może być minimalna wysokość sumpa, żeby miało to ręce i nogi. Szykuje się do lania posadzki, a miejsca pod zbiornikiem nie mam zbyt dużo.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.