Jump to content

Obsada 160x50x40


Recommended Posts

Witam, udało mi się nabyć nowy zbiornik 160x50x40.

zbiornik na dniach będzie zalany i będzie sobie dojrzewać. 

jak na razie udało mi się kupić sprzęt do akwa 

- filtr wewnętrzny który będzie jako mechanik - aquael turbo 2000

- falownik sunsun jvp-132

- filtr zewnętrzny który będzie jako biologiczny - eheim 1050 l/h

jako aranżacje bym chciał piasek kwarcowy 1 mm i ze skał to szary filit lub serpentynit.

po rybki pojadę do Pana Darka z Żor, myślałem o 4 gatunkach (40 ryb) z gatunków chciałbym  

Cyrtocara moorii

Iodotropheus sprengerae

Chindongo saulosi

Proszę o informacje czy mogą takie być razem i czy ewentaulnie mógłbym dodać jakiś 4 gatunek. 

Prosiłbym również o polecenie jak oświetlenie do akwa zrobić :) 

Pozdrawiam

 

104707435_187297632706773_5179198833648457448_n.jpg

Edited by Dominikox
Link to comment
Share on other sites

Czemu aż tak  niski ? Wygląda trochę jak jamnik.

Nowy jestem w tym biotopie ,ale raczej Cyrtocara moorii w ogóle się nie nada ,a jak już to nie 10 sztuk bo nie miały by się gdzie obracać.

Edited by Daniel00
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj,

Cyrtocara moori odpada, za duża ryba na taki zbiornik. Saulosi i rdzawy mogą być. Możesz dobrać jeszcze jeden gatunek do nich i na tym bym poprzestał. 40 młodych ryb na początek może być ale docelowo widziałbym nie więcej niż 25 w trzech gatunkach.

A może pomyśl o:

Cynotilapia Zebroides Jalo Reef

Labidochromis Joanjohsonae

Labidochromis Caeruleus

Do tego zbiornika można dobrać całkiem ciekawą obsadę, pomimo że nie grzeszy wysokością 🙂

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Daniel00 napisał:

Czemu aż tak  niski ? Wygląda trochę jak jamnik.

Nowy jestem w tym biotopie ,ale raczej Cyrtocara moorii w ogóle się nie nada ,a jak już to nie 10 sztuk bo nie miały by się gdzie obracać.

Troche jamnik jest ale już tego nie zmienie :D

racja, Cyrtocara moorii rośnie spora

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A ja bym proponował Cynotilapia Zebroides Jalo Reef  oraz Labidochromis Caeruleus. Mam po 15 sztuk z każdego gatunku w 375 litrów już ponad półtora roku i wszystko jest ok.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, nirva napisał:

A ja bym proponował Cynotilapia Zebroides Jalo Reef  oraz Labidochromis Caeruleus. Mam po 15 sztuk z każdego gatunku w 375 litrów już ponad półtora roku i wszystko jest ok.

Dziękuje za propozycje, na pewno się nad tym zastanowie :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

faktycznie się zdecyduje na 3 gatunki, proszę o informacje czy mogłoby być :

Cynotilapia Zebroides Jalo Reef

Chindongo saulosi 

Iodotropheus sprengerae

po 10 sztuk 

oraz czy macie jakieś propozycje jakie oświetlenie bym mógł zrobić ? :)

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Dominikox napisał:

faktycznie się zdecyduje na 3 gatunki, proszę o informacje czy mogłoby być

Może być. Ale co by Ci poszerzyć horyzonty ;) to zaproponuję jeszcze takie obsady:

- cynotilapia hara +metriaclima msobo magunga + cynotilapia zebroides red top likoma

- cynotilapia zebroides jalo reef + metriaclima msobo magunga + pseudotropheus polit

- c. hara + pseudotropheus interruptus + chindongo elongatus mphanga

- c. jalo reef + p. interruptus + p. polit

Ok, wystarczy tych propozycji bo dostaniesz pomieszania z poplątaniem ;) , a można by jeszcze pisać i pisać obsad.

Do powyższych obsad w miejsce gatunków z żółtymi samicami ( magunga, interruptus) można dać pseudotropheus johanni który też ma żółte samice.

W miejsce gatunków bez żółtych samic można zamiennie wstawić takie na przykład perełki jak : metriaclima sp. elongatus chewere, m. sp.  elongatus chailosi, m. sp. elongatus goldbar.

A jeszcze może taka propozycja co by za mało nie było ;) 

- metriaclima sp. msobo heteropictus + metriaclima sp. elongatus chailosi + m. sp. elongatus chewere

Ewentualnie zamiast heteropictus można dać metriaclima koningsi.

 

 • Like 1
 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Dominikox napisał:

faktycznie się zdecyduje na 3 gatunki, proszę o informacje czy mogłoby być :

Cynotilapia Zebroides Jalo Reef

Chindongo saulosi 

Iodotropheus sprengerae

po 10 sztuk 

oraz czy macie jakieś propozycje jakie oświetlenie bym mógł zrobić ? :)

Cynotilapia Zebroides Jalo Reef i Saulosi to takie średnie połączenie bo w obu gatunkach samce mają niebieskie pionowe pasy. Przy trzech gatunkach szukałbym trochę różnorodności w ubarwieniu poszczególnych gatunków.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • @piotriolaale rozumiesz, że wszystko było ok, dopóki nie zjadły? Że mam parametry wody identyczne, jak te w której żyły☺️? Że jest 12 ryb w wielkim akwarium? I że to łagodna obsada? Że zachorowały tylko 3 samce Sani? Te co żeżarły? I nie jest to konflikt bakteryjny jak już. Reasumując, potrafię przyznać się do błędu. Niepotrzebnie dałam rę karmę. Ale nie zmienia to faktu, że taka dla mnie świadczy, że są to ryby bardzo mało odporne i tyle. Oczywiście, że są gatunki bardziej i mniej odporne. Nawet tu, z tych wpisów to wynika   A co to za argument, że pokarmy by Ci starczyły na rok? Skąd wiesz na ile mi starczą? Kupiłam duże i przesypują, bo się finansowo bardziej opłaca.    Trzy, ponieważ jestem dociekliwa przestudiowałam dział choroby bardzo dokładnie. Co powiesz na to, że ryby leczyły osoby, które mają biotop w jednym palcu. Protocapsm, schodzi tu jak coca cola u św Mikołaja. Obsady są wymieniane w całości, bo padają. Nie będę podawała ników, ale najwięksi forumowi wyjadacze, tak samo leczyli ryby. Nie mają doświadczenia jak ja? No trochę, że NIE. Po prostu ryby te są bardzo wrażliwe. Ja zamiast zaprzeczać, to bym potwierdzała, żeby nowicjusze mieli świadomość. Żeby byli gotowi na nagłe leczenie, żeby celowali w gatunki bardziej odporne itd
  • Ja to widzę zupełnie inaczej. 1 Ryby dorosłe, mogły dominować w poprzednim akwarium. Łączenie dorosłych ryb to stres, łączenie roślinożerców praktycznie niemożliwe. 2 nie ma takiej samej wody, każde przenoszenie ryb wiąże się ze zmianą parametrów. 3 Pokarmy skondensowane, ryby mogą ich zjeść jednorazowo tyle co w naturalnym środowisku przez tydzień. 4 Każde przenoszenie ryb to stres. Te ryby wytrzymają no3 na poziomie 80, nie może być to spadek z dnia na dzień. Podobnie jest z pokarmem, są tacy co karmią te ryby nieodpowiednia karmą i nic się nie dzieje. Trzeba jednak zachować umiar, pokarmy które wstawiliście wystarczyły by mi na dwa lata. Masz spore doświadczenie z hodowlą ryb, paletki jednak to coś innego. pozdrawiam
  • Ta! Dokładnie taki schemat ogólny miałem w założeniu oczywiście jeszcze jakiś korpus na chemię. Co do kosztów to przy jakiejś wolnej wieczornej chwili policzę ale myślę, że sump realnie nie wyjdzie taniej niż 1000zł. Pompa będzie tu i tu, jakieś rury, kolanka Zawory trzeba w obydwu przypadkach. Szkło nawet standardowe + przegrody u szklarza kolejny wydatek. A w akwarium komin który też coś kosztuje. Trzeba siąść to realnie policzyć 😁
  • Cześć, Mam taką sytuację - od około 10 lat mam akwarium z pyszczakami. Początkowo były tam Maingano i Saulosi. Maingano się nie rozmnażały (albo słabo) i teraz mam tylko Saulosi. Gdy około 2 lata temu dokupiłem kilka Saulosi, przeszedłem jakąś epidemię i sytuacja uległa stagnacji - nie ma młodych a pozostałe rybki (teraz 5 szt ) są w niekorzystnych proporcjach - 3 wybarwione samce, jeden zabiedzony samiec bladawiec i jedna biedna samiczka. Dodatkowo wraz z feralnym zakupem pojawiły się niepożądane ślimaki.  Teraz pytania: 1) czy zważywszy na przykład na ślimaki itp. robić jakiś poważniejszy restart akwarium? Jak skutecznie pozbyć się ślimaków? 2) wydaje mi się, że dla dobrej kolorystyki fajnie byłoby mieć Saulosi ale dorzucić do nich Yellow.  Innym pomysłem aby zapewnić dobre proporce granatów i żółtego byłoby Maingano + Yellow. Jakieś rady odnośnie doboru i liczebności gatunków?    Z góry dziękuję za pomoc!   Załączam zdjęcie jak to wyglądało w czasach świetności ... teraz, wstyd publikować.  
  • @piotriola żadne, ryby są od jednego hodowcy. Nie było zmiany parametrów wody, nie było stresu z transportem związanego. Dostały nowy pokarm i o tym napisałam. Wybacz, ale jednak zachorowanie od jednorazowego podania nowego pokarmu, dla mnie świadczy, że to bardzo wrażliwe ryby, a nie odporne. Bo chyba nie mówimy o no3 na poziomie 10/20☺️
  • Bo tak jest , trzeba zapoznać się z pewnymi zasadami aby nie chorowały. 1 Ryby dobieramy gdy są małe. 2 Zmiana parametrów wody. 3 Zmiana diety, nadmiar białka. 4 Stres związany z transportem. Prawdą jest że w organizmie ryby uaktywniają się pierwotniaki i bakterie. Śledzę temat i mam pytanie, które z punktów zostały spełnione w Twoim zbiorniku?
  • @Pikczerwiciowce są w pakiecie z mięsożernymi rybami. To nie kwestia diety, a raczej tego co zasiedlą ich jelita. Dieta, nieprawidłowa tylko je uaktywnia. Namnażają się w większej ilości i atakują od jelit, po narządy wewnętrze. Widziałam dziury w głowach paletek po inwazji. Do tego dochodzą bakterie. Te chyba u non mbuna są gorsze, bo ryby zwijają się w ekspresowym tempie. Paletki można wyleczyć samym metro. Tu w pakiecie musi być przeciwbakteryjny zawsze. Obstawiam, że ryby roślinożerne nie są tak podsądne na wiciowce, to potwierdza, że na forum o wiciowcach mówią głównie Ci, którzy mają mięsożerne. Ale dalej, z tego wynika że łączenie non, z mbuną to proszenie się o kłopoty. Tak na chłopski rozum. U Ciebie mogły przywlec bakterie, bo to chyba jedyna rzecz na jaką nie leczyłeś? Najlepiej to by było sekcję zrobić i posiew. Ale po leczeniu to i tak nic nie da:-(
  • Ja zacząłem od Mbuny i żadnych chorób, powoli przeszedłem na non-Mbuna i długo było super. Aż pewnego dnia po dotarciu nowych ryb się zaczęło... Może to zabieg okoliczności. Nawet Ślimaki usunąłem mimo iż mi się podobały. Niektóre z ryb miałem po ponad 3 lata i nagle padły a wcześniej nic im nie było.  Wlazło jakieś paskudztwo do akwarium i siedzi. Coś przyjechało z zamawianymi rybami.  Może to jednak dieta? 
  • Czyli w taki sposób? Dobry pomysł👍 Jak się zdecydujesz jednak na narurowca i jak będziesz potrzebował to pomogę Ci to dalej zaprojektować. Ale teraz, na powyższym przykładzie zacznij liczyć sobie koszty. Na same korpusy wydasz około 400zł, dołożysz stówę i masz taką pompę do sumpa https://allegro.pl/oferta/jebao-dcp-6500-z-kontrolerem-max-6500l-h-13837618410 Te pompy są bezgłośne, sam używam dokładnie takiej i polecam. A to dopiero początek. Pompa c. o. to kolejne ~400zł, a gdzie jeszcze rury, kolanka, trójniki, przejściówki, mufy, redukcje, zawory... Jak nic wyjdzie ponad 1,5 tysia.
  • Nie popełniaj błędu z rozdzielaniem mbuny i nonmbuny, jeśli chodzi o preferencje żywieniowe. W mbunie masz gatunki, które wolą mięsko, a w nonmbunie masz roślinożerców. Czy mbuna jest odporniejsza? Nie wiem. Odkąd mam akwa z malawi, trzymałem tylko nonmbune.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.