Jump to content

Ustawienie cyrkulacji ??


mazilo

Recommended Posts

Posiadam Tunze 6045 , akwarium ponad miesiąc .Każdy z nas próbował lub nadal próbuje ustawić cyrkulację w swoim zbiorniku . Oczywiście , że wszystko uzależnione jest to ułożeni kamieniu , ale zaczynaliśmy od „czegos „.

Podzielcie się swoimi ustawieniami , co gdzie i jak ( np. zasys z tylu , cyrkulacja skierowana w górę na przeciw - wysokość .... itp .) 

Może zobrazuje  nam się pewien standard uzależniony od ułożenia kamieni ( oczywiście tak na początek od którego każdy zacznie kombinować 🙂

Ja niestety nadal kombinuje 😞

Jak narazie zauważyłem , że umieszczenie zasysu i cyrkulacji obok siebie ,ale po tej samej stronie , cyrkulacja ma większy zasys:-(

Tutaj kombinuje z głębokością zanurzenia ( żeby odchody nie były zasysanie i rzucane na akwarium ) i nad kierunkiem strumienia ( góra, dół , prawo w lewo )

Edited by mazilo
Link to comment
Share on other sites

Temat mógłby zrobić się długi ponieważ moim zdaniem trudno o "złoty środek". Wysokość, szerokość, długość, układ kamieni, użyty sprzęt czy nawet ilość i rodzaj ryb... bardzo dużo czynników mających większy lub mniejszy wpływ na efekt końcowy. Każdemu może pasowac inne zastosowanie.

Ja na samym początku w ogóle nie zwróciłem na to uwagi -120cm, 240l. Przez chwile nawet wlot i wylot był w jednym narożniku. W pewnym momencie miałem w środku głowicę Aq2000 i wpadłem na pomysł aby coś przerobić: wylot przedłużyłem wężykiem i ustawiłem po drugiej stronie akwa, ~5cm pod lustrem wody, skierowany prosto na boczną szybę. Nie było to idealne, ale pokazało sporą różnicę i dało do myślenia. Podczas poszukiwań trafiłem na film, który dał mi inspirację

 

Aktualnie u siebie mam trochę podobny system. Tyle, że bez falownika. Żadnych gąbek w środku. Cała filtracja zewnętrzna na zbudowanym narurowcu. Zasys bez prefiltra. Górny obieg napędza strumień z "mechanika", wylot jest ~5cm pod lustrem wody, w połowie bocznej szyby skierowany na środek tylnej szyby. Po drugiej stronie wodę w dolną partię kieruje słabszy wylot z "biologa". Wylot ten umieszczony jest na bocznej szybkie, ~5cm pod taflą wody przy przedniej szybie skierowany w dół na przednią szybę. Wlot umieszczony pod strumieniem z "mechanika". Miejsce, w którym jest najwolniejszy przepływ wody. Kamienie, co jakiś czas zmieniam i układ bo nie potrafię się zdecydować. Ale filtracja działa świetnie. Wszelki brudek nie krąży po akwarium. Zauważyłem, że max dwa obiegi i jest zasysany.

Edited by tomekTOja
Link to comment
Share on other sites

Filmik widziałem i właśnie od niego zaczynam . 

Uważam , ze trzeba znaleźć złoty środek ,aby całe zanieczyszczenia przepływały pod cyrkulacją i były zasysane przez narrurowiec a nie przez falownik . 
Zastanawiam się również nad skierowaniem cyrkulacji ( dół czy góra ?) Skierowany lekko w dół będzie powodował wzruszenie odpadów ( jeszcze nie sprawdzałem ) , skierowany w górę - bardziej będzie poruszał lustrem wody . 

Edited by mazilo
Link to comment
Share on other sites

Ja mam wlot i wylot kubełka po jednej stronie. Po tej samej stronie na bocznej szybie cylkulator w jednej trzeciej wysokości akwarium skierowany lekko w górę i na środek tylnej szyby i ładnie wszystko zamiata.

Link to comment
Share on other sites

No to ja się wyłamię. A próbowałeś wyłączyć falownik? Wypróbuj przez jeden, dwa dni. Może narurowiec sobie poradzi. Tylko nie wiem czy masz wylot nad wlotem, jeśli tak to ustaw wylot wzdłuż tylnej szyby, pompa na 2 bieg i zobacz co będzie się działo przez ten czas. Natomiast jeśli wylot masz po przeciwnej stronie to skieruj go na środek przedniej szyby.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mam rozumieć ze falownik / cyrkulator spełnia jedynie formę „wymiatania” ?

Obecnie długość 140 cm  ogarniam na drugim biegu Grundfos Alpha 2 25-40 180,czy włączyć trzeci bieg i obserwować ?

Zawsze jestem za minimalizmem sprzętu w akwarium .

Edited by mazilo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cały czas walczę z prawidłowa cyrkulacją i nie jestem zadowolony na 100%.

Cały przód, tył i jeden bok „sprzątane „ są prawidłowo , poza jednym bokiem - przy zasysie ( foto )

Cały czas mam wrażenie ,ze zasys słabo ciągnie , ale przepływ jest prawidłowy . 

Cyrkulacja jest przy przedniej szybie , na głębokości 1,4 lustra wody skierowana do góry na tył  , po stronie zasysu ;wypływ na przeciwnej stronie skierowany na przednia szybę . 

Jakieś porady???

 

D544EFC9-3BF0-48DC-B453-486AC76E4F3F.thumb.jpeg.841477f0c4bd7081b768b070b6e93078.jpeg

14D34B61-046D-4FC4-86CC-EBB76E7D9A63.thumb.jpeg.0f14dfb6b223b7b966ce2fce24a3a3ae.jpeg

 

Edited by mazilo
Link to comment
Share on other sites

Skróć o połowę to sitko i obniż cały zasys aby był blisko piasku (po skróceniu), bo w tej chwili największą siłę ssania masz w miejscu gdzie zaznaczyłem.

D544EFC9-3BF0-48DC-B453-486AC76E4F3F.thumb.jpeg.841477f0c4bd7081b768b070b6e93078.jpeg.48756230974395918e489d1128161afb.jpeg

Jeśli nie masz możliwości obniżenia to możesz sobie poradzić za pomocą czarnej termokurczki o odpowiedniej średnicy. Nasuń termokurczkę na sitko tak jak zaznaczyłem niżej i zanórz we wrzątku. Powinno być ok, przerabiałem to u siebie i właśnie skrócenie sitka o połowę pomogło. Mam nadzieję, że nie wkleiłeś sitka i możesz go bez problemu wyjąć?

D544EFC9-3BF0-48DC-B453-486AC76E4F3F.thumb.jpeg.841477f0c4bd7081b768b070b6e930781.jpeg.67eb6652055f98cdaf1dc6cee3afd92f.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Wkleiłem 😕 , ale spoczko , poradziłem sobie dzięki zawodowi przed rozejściem na korpusy mechaniczne . 

Opaska założona .Widać , że zasys o niebo lepszy . Zobaczymy co z tego będzie i ewentualnie działam z ustawieniem 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.