Miszle Opublikowano 9 Kwietnia 2020 #1 Opublikowano 9 Kwietnia 2020 Panowie, od jakiegoś czasu coś brzydkiego zaczęło się dziać w moim akwarium. Na początku myślałem, że są to okrzemki i tylko okrzemki ale teraz sprawa znacznie się skomplikowała, ponieważ kamienie (łupek drzewiasty) są porośnięte na brązowo na grubo natomiast na niektórych nieokrytych kamieniach zaczęło się robić coś takiego brzydkiego zielonego może są to sinice. I tak mam helmety 4 sztuki na akwarium 215 litrów ale one tak jakby nic nie działają. Jakiś czas temu może 3 miesiące temu zmieniłem oświetlenie na diody led 8 sztuk zimne i parę niebieskich ale włączam tylko zimne i to nie intensywnie choć długo. Dodatkowo dałem wcześniej duży kamień który myślę, że mógł coś pomieszać w tej całej cyrkulacji. Jak się tego pozbyć? Może zaciemnić akwarium? Temperatura około 25 stopni.
TOMEKSIEDLCE Opublikowano 9 Kwietnia 2020 #2 Opublikowano 9 Kwietnia 2020 24 minuty temu, Miszle napisał: Panowie, od jakiegoś czasu coś brzydkiego zaczęło się dziać w moim akwarium. Na początku myślałem, że są to okrzemki i tylko okrzemki ale teraz sprawa znacznie się skomplikowała, ponieważ kamienie (łupek drzewiasty) są porośnięte na brązowo na grubo natomiast na niektórych nieokrytych kamieniach zaczęło się robić coś takiego brzydkiego zielonego może są to sinice. I tak mam helmety 4 sztuki na akwarium 215 litrów ale one tak jakby nic nie działają. Jakiś czas temu może 3 miesiące temu zmieniłem oświetlenie na diody led 8 sztuk zimne i parę niebieskich ale włączam tylko zimne i to nie intensywnie choć długo. Dodatkowo dałem wcześniej duży kamień który myślę, że mógł coś pomieszać w tej całej cyrkulacji. Jak się tego pozbyć? Może zaciemnić akwarium? Temperatura około 25 stopn Tym się nie masz co martwić do pożywka dla naszych ryb, dla jasności podaj parametry wody , jak możesz podrzuć jakieś fotki akwarium. 1
Walker Opublikowano 9 Kwietnia 2020 #3 Opublikowano 9 Kwietnia 2020 Przyznam że z glonami na kamieniach w Malawi na siłę nie ma co walczyć. W tradycyjnym zbiorniku wyciągniesz jakiegoś kamyka wyszczotkujesz i dalej czysty. Tutaj sprawa zdecydowanie bardziej skomplikowana. Ja od wczoraj zacząłem walkę na zasadzie testu. Tzn. czy środek Femanga algen stopp general coś będzie u mnie warty. Zobaczę czy zahamuje lub wybije dany gatunek glonu a mam trzy rodzaje. Jak nic nie pomoże to daję sobie spokój z glonami. 1
Miszle Opublikowano 9 Kwietnia 2020 Autor #4 Opublikowano 9 Kwietnia 2020 Jeżeli chodzi o parametry wody to wykonałem je starymi testami (przeterminowanymi) NH4 < 0,05 NO2 0,05-0,1 Ph 7,8 kH 9 dkH innych testów nie posiadam.
Bartek_De Opublikowano 9 Kwietnia 2020 #5 Opublikowano 9 Kwietnia 2020 No2 masz za wysokie, jeszcze nie tragiczne, ale już może być niebezpieczne dla ryb. Może to być błąd spowodowany starym testem i jeśli jest to test kropelkowy JBL to pewnie tak jest. Tak dla świętego spokoju kup jutro obojętnie jaki test No2, Zoolek dostaniesz raczej w każdym zoologu i zmierz. Przydałby się również pomiar No3. Tak czy inaczej, jak wcześniej wspomniał @TOMEKSIEDLCE bez zdjęcia możemy tylko gdybać. 1
Miszle Opublikowano 9 Kwietnia 2020 Autor #6 Opublikowano 9 Kwietnia 2020 Test JBL. Jak wstawić zdjęcie ?
Bartek_De Opublikowano 9 Kwietnia 2020 #7 Opublikowano 9 Kwietnia 2020 6 minut temu, Miszle napisał: Jak wstawić zdjęcie ? Kliknij tu, w oknie gdzie wpisujesz odpowiedź 1
pozner Opublikowano 10 Kwietnia 2020 #8 Opublikowano 10 Kwietnia 2020 8 godzin temu, Miszle napisał: Jakiś czas temu może 3 miesiące temu zmieniłem oświetlenie na diody led 8 sztuk zimne i parę niebieskich ale włączam tylko zimne i to nie intensywnie choć długo. Światło nie ma znaczenia. Mam 200W i świecę 12h i nie mam i nie miałem od początku sinic. Możliwe, że też ich nie masz, ale musisz pokazać zdjęcia.
przemo-h Opublikowano 10 Kwietnia 2020 #9 Opublikowano 10 Kwietnia 2020 13 godzin temu, pozner napisał: Światło nie ma znaczenia. Mam 200W i świecę 12h i nie mam i nie miałem od początku sinic. Możliwe, że też ich nie masz, ale musisz pokazać zdjęcia. Światło ma również na to wpływ i tutaj dochodzę do wniosku, że właśnie zmiana oświetlenia do tego się przyczyniła. 1
pozner Opublikowano 10 Kwietnia 2020 #10 Opublikowano 10 Kwietnia 2020 (edytowane) Godzinę temu, przemo-h napisał: Światło ma również na to wpływ i tutaj dochodzę do wniosku, że właśnie zmiana oświetlenia do tego się przyczyniła. Bardziej bym obstawiał zmianę cyrkulacji, a właściwie jej utratę. Te światełko (8 diod), to żadne istotne światło, dlatego napisałem o swoim świetle. To światło ma od 3 miesięcy, a nie napisał od kiedy ma te problemy. Nie wiadomo nawet czy to są sinice. Zdjęcia by dużo pomogły. Z reguły jest tak, że glony wypierają sinice, nie odwrotnie. Mało kto ma świadomość, że zarodniki sinic są w każdym naszym akwarium i tylko czekają na sprzyjające warunki. Jaki jest wpływ cyrkulacji na wykwit sinic pokazują chociażby zdjęcia Bałtyku, gdzie w Zatoce Gdańskiej widać wykwit sinic, a poza nią sinic już nie ma. Do tego dochodzą pewnie dodatkowe czynniki; temperatura, też światło, natlenienie wody, stan biologiczno-chemiczny wody. W dojżałym akwarium, odpowiednio natlenionym, z odpowiednią cyrkulacją i parametrami nie ma prawa być sinic. Rodzaj światła moim zdaniem odgrywa drugorzędną rolę. Edytowane 10 Kwietnia 2020 przez pozner 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się