buquiet Opublikowano 10 Lutego 2020 #1 Opublikowano 10 Lutego 2020 Witam Panowie Trochę gościnnie u Was po przesiadce pół roku temu z Malawi na towarzyskie akwa z roślinnością Po problemach z wydajnością filtracji na obecnym narurowcu (jedne z pierwszych rozwiązań jakie się tu pojawiały) postanowiłem wziąć się budowę nowej wersji. Z racji przykrych doświadczeń oraz tego że pompa u mnie musi dźwigać na 2 m w górę idziemy na grubo, bezkompromisowo maksymalizując wydajność. W jednym z poprzednich postów pytałem o doświadczenia z korpusami big blue ale cisza Dlatego też wrzucam szybki szkic z prośbą o wasze sugestie i poprawki Założenia : - instalacja 1" - pompa IBO 26-60 ( wg charakterystyki przy dźwiganiu na 2m powinna wydać 2700l/h) - mechaniki - trzy korpusy równolegle z wejsciem 1" - biologia - tutaj właśnie rozważam połączenie równolegle trzech korpusów BB 10" - objętościowo jest on dwa razy stadardowy korpus oraz dodatkowa zaleta śrenice przelotów - w układ już na wyjściu wpięty zostanie jeszcze jeden korpus pracujący na pustojako reaktor CO2 - gaz podawany jest przez odpowietrznik, aby nie ograniczać przepływu bo jeden korpus to wąskie gardło wpiąłem go równolegle - czy to prawda cze czwórniki na wejćiach na sekcje nie sprawdzająsię gdyż większoś wody płynie wtedy na wprost ? Pytania: - standardowe korpusy mają przeloty rzędu 16-20mm mimo przyłączy 1" - czy nie mierzyliście się z ich rozwiertaniem by poprawić przepływ - czy dawać bypass za pompą przed biologią - zdania są podzielone - jak zaaplikować Purigen - czy dawać go na górze biologi czy odzielny reaktor coś jak Purolite, chociaz on nie wymaga tak wolnych przepływów Purolite u mnie nie jest wymagany NO3 znika samo - rośliny zjadają W miejscach zaznaczonych na zielono planuje wstawić łuki dla lepszego przepływu
Bartek_De Opublikowano 10 Lutego 2020 #2 Opublikowano 10 Lutego 2020 49 minut temu, buquiet napisał: standardowe korpusy mają przeloty rzędu 16-20mm mimo przyłączy 1" - czy nie mierzyliście się z ich rozwiertaniem by poprawić przepływ Jeśli dałbyś jeden korpus to owszem, przepływ osłabnie, ale jeśli woda wypływająca z rury 1" podzieli się na trzy korpusy z przewężeniem jak napisałeś 16-20mm to i tak sumarycznie daje większą średnicę niż 1" więc nie ma to żadnego znaczenia. Takie jest moje zdanie i nigdy nie rozwiercałem korpusów, bo nie ma to najmniejszego sensu, nigdy też nie miałem problemu ze zdławionym przepływem nawet przy dwóch korpusach równolegle. Jeśli pompa ma podnosić na 2m i zależy Ci na dużej wydajności to rozważ zakup pompy 25-80
buquiet Opublikowano 10 Lutego 2020 Autor #3 Opublikowano 10 Lutego 2020 23 minuty temu, Bartek_De napisał: Jeśli dałbyś jeden korpus to owszem, przepływ osłabnie, ale jeśli woda wypływająca z rury 1" podzieli się na trzy korpusy z przewężeniem jak napisałeś 16-20mm to i tak sumarycznie daje większą średnicę niż 1" więc nie ma to żadnego znaczenia. Takie jest moje zdanie i nigdy nie rozwiercałem korpusów, bo nie ma to najmniejszego sensu, nigdy też nie miałem problemu ze zdławionym przepływem nawet przy dwóch korpusach równolegle. Jeśli pompa ma podnosić na 2m i zależy Ci na dużej wydajności to rozważ zakup pompy 25-80 Dzięki za odzew Z charakterystyki wynika że na 3 biegu przy 2 m pociśnie 4500l/h a na 2 biegu 3600l/h Pytanie czy zasilanie 1" puszczone przez mechaniki puści taką ilość wody, nominalny przepływ dla 1" to coś koło 60l/min a maksymalny 130l/m A co sądzisz o Big Blue na biologi ?dawać bypass za mechanikiem
buquiet Opublikowano 10 Lutego 2020 Autor #4 Opublikowano 10 Lutego 2020 Zastanawiam się jeszcze czy nie głupim pomysłem byłoby rozgałęzienia zasysu z 1" (32mm) na dwa 3/4" (25mm) albo nawet 1/2" (20mm) z tym że rozgałęzienie musiało być z przyczyn technicznych przy samej krawędzi akwarium gdzie dochodzi rura 32 Akwa ma 200 cm długości i fajnie byłoby mieć ssanie po dwóch końcach tylko czy ten oddalony bardziej od rozgałęźnika nie byłby słabszy... a może rozgałęzienia na dwie średnice Bliżej 25mm dalej 20mm
Bartek_De Opublikowano 10 Lutego 2020 #5 Opublikowano 10 Lutego 2020 49 minut temu, buquiet napisał: A co sądzisz o Big Blue na biologi ?dawać bypass za mechanikiem Z tymi korpusami nie miałem do czynienia więc cieżko mi cokolwiek powiedzieć. Bypas możesz zrobić, będziesz miał możliwość regulacji przepływu przez biologię. Kolega @aurban6 ma dwa niezależne narurowce w swoim 720L i dwa zasysy właśnie, może coś zasugeruje, podpowie...?
buquiet Opublikowano 12 Lutego 2020 Autor #6 Opublikowano 12 Lutego 2020 (edytowane) Grubasy już sa. Fajna sprawa do jednego wchodzi ok 2l Matrixa. Mają pełnowymiarowy przelot 1" W rządku mieszczą się na szerokości ok 60cm Druga fajna sprawa z czym nie spotkałem się na forum to rura flex ktora można giąć na dowolny sposób a jeszcze fajniejsza że poprosi się ją wkleja jak resztę elementów Edytowane 12 Lutego 2020 przez buquiet
buquiet Opublikowano 12 Lutego 2020 Autor #7 Opublikowano 12 Lutego 2020 W dniu 10.02.2020 o 22:36, Bartek_De napisał: Jeśli pompa ma podnosić na 2m i zależy Ci na dużej wydajności to rozważ zakup pompy 25-80 Zastanawiam się czy w takim układzie przy pompie 25-80 nie dać 4 korpusów równolegle na mechanice Co myślicie?
buquiet Opublikowano 15 Lutego 2020 Autor #8 Opublikowano 15 Lutego 2020 (edytowane) W dniu 12.02.2020 o 16:25, buquiet napisał: Zastanawiam się czy w takim układzie przy pompie 25-80 nie dać 4 korpusów równolegle na mechanice Co myślicie? Coś myślicie ? Ale postanowiłem dać cztery Porównanie przelotów BB i zwykłego korpusu. BB maja pełny 1" przelot Idealnie pasuje w niego rurka 32 mm Edytowane 15 Lutego 2020 przez buquiet
wędrowycz Opublikowano 19 Lutego 2020 #9 Opublikowano 19 Lutego 2020 W dniu 10.02.2020 o 21:37, buquiet napisał: pompa u mnie musi dźwigać na 2 m w górę idziemy na grubo, bezkompromisowo maksymalizując wydajność. Mój filtr wygląda właśnie tak jak twoim schemacie - jest na ścianie, nie jak większość ma w układzie poziomym. Wykorzystuję pompę IBO 25-60/180. Cała instalacja na rurach 32mm. Korpusów też jest 6 (gwint 1", zwężka w środku). Narurowiec jest piętro niżej niż akwarium. Różnica poziomów między pompą a lustrem wody to ok 3m. Wydajność układu na drugim biegu ok 45 l/min (2700 l/h) - mierzone przepływomierzami. Pompa wyświetla pobieraną moc na poziomie 35-36W. Zabrudzenie filtrów w zasadzie nie wpływa na wydajność układu.
buquiet Opublikowano 19 Lutego 2020 Autor #10 Opublikowano 19 Lutego 2020 (edytowane) 4 godziny temu, wędrowycz napisał: Mój filtr wygląda właśnie tak jak twoim schemacie - jest na ścianie, nie jak większość ma w układzie poziomym. Wykorzystuję pompę IBO 25-60/180. Cała instalacja na rurach 32mm. Korpusów też jest 6 (gwint 1", zwężka w środku). Narurowiec jest piętro niżej niż akwarium. Różnica poziomów między pompą a lustrem wody to ok 3m. Wydajność układu na drugim biegu ok 45 l/min (2700 l/h) - mierzone przepływomierzami. Pompa wyświetla pobieraną moc na poziomie 35-36W. Zabrudzenie filtrów w zasadzie nie wpływa na wydajność układu. Dzięki że się odezwałeś. Zdecydowałem się dać 4 mechaniki, jak pewnie doczytałeś na biologi 3 BB Pierwotnie u mnie też miał być na ścianie, jednak by zminimalizować wysokość podnoszenia zdecydowałem się podwiesić go pod sufitem w piwnicy i tak pracował przez parę lat, ale teraz dałeś mi powód do myślenia. wiadomo że na ścianie dostęp i serwis znacznie prostszy. Pompę mam dokładnie ta samą. BTW po paru latach otwarłem ją, ilość osadu na żeliwnym korpusie przerażająca, również wirnik nie kręcił się już tak lekko, ale nocne moczenie w chemi przywróciło pierwotny stan Jakich przepływomierzy używasz ? mierzyłeś na II biegu ? Edytowane 19 Lutego 2020 przez buquiet
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się