Skocz do zawartości

Przymiarki do 370L, ale .....


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy @pavlofico i @przemo-h dobrze radzą. Optymalnym rozwiązaniem jest kupienie bajecznych modułów BTN- są po prostu piękne! 

Jeśli masz trochę czasu to odlewy kamieni DIY też nie są trudne do zrobienia = pamiętasz jedynie o smarowaniu olejem spożywczym kamienia i później formy żeby przy skomplikowanych kształtach łatwo to schodziło. Do zaprawy daj włókna polipropylenowe, dla wzmocnienia. Jeśli stawiasz baniak dopiero za jakieś dwa/trzy miesiące, to służę swoimi usługami bo zamierzam otworzyć "małą produkcję", ale to już lekkie moduły bez zaprawy. Jutro zalewam zbiornik testowy i to z 2 miesiące musi pomielić żebym był pewny że wszystko oki 😉

20200203_175807.thumb.jpg.8134b938a9f9bae0029b00a0ef94f7e7.jpg

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, artjur napisał:

@FalcowskiDziękuję za odpowiedź.

Odpowiem od końca,
Biurko, nie przedstawiłem dokładnie, nie sądziłem że kogoś zainteresuje 😀 Na blacie stoi monitor a pod blatem jest półka z pełnym wysuwem, więc siedzi się jakby przed szafką. W szafce zostaje półka środkowa i cokół, tam stoi drukarka, serwer i komp, to ma być tylko stanowisko, usiąść przejrzeć fotki co wartościowe zrzucić na serwer, parę druknąć i tyle, no może jeszcze kilka poleci do jakiejś obróbki. Dzisiaj większość spraw załatwia się telefonem, tabletem.

10cm od ściany nie ma szansy, to i tak już maksymalna szerokość szafki, nie pokazałem całej aranżacji. Przed tą komodą stoi stół 160x90, pomiędzy nim a komodą jest 50-60cm miejsca na przejście. Dlatego też szafka ze szpargałami jest na rogu, żeby mi żona głowy nie suszyła z dostępem do niej. Ja się pogodzę z dostępem do szafki technicznej.

Z SUMP-a już zrezygnowałem, a tym samym z komina, filtracja w sztucznych kamieniach, modułach, bardzo mi się spodobała, trzeba będzie się pobawić i coś wykombinować. Jak się nie uda to zrobię normalne wyjścia do narurowaca czy kubełków po lewej stronie. Tam będzie można troszkę poszaleć, bo będzie najmniej widoczna część.

Nie opisałem dokładnie konstrukcji biurka i może dlatego uważasz że ustawienie jest kiepskie.
Blat będzie wykonany z podwójnej płyty, 2x18mm, klejonej i prasowanej. Płyty EGGER, mam już z nich kilka mebli zrobionych, naprawdę porządna płyta, nieźle sprasowana sztywna i ciężka jak diabli. 
Nie sądzę żeby się miało coś ugiąć przez to że jest odsunięte od końca szafki na 10-15cm, żeby to nastąpiło to musiało by się ugiąć również całe akwarium - to nie półka na której stoją książki która z czasem faktycznie cała wygina się w piękny łuk. W akwarium nacisk mamy rozłożony na całą powierzchnię półki, z pewnością występuje tam jakieś ugięcie szkła, ale nie do tego stopnia żeby coś się  miało stać.
Wspomnę jeszcze, bo tego nie widać, w osi z tymi płytami które oddzielają poszczególne szafki i są punktami podparcia pod akwarium, będą zamontowane nóżki. One są pod tym cokołem (pokażę to wieczorkiem jak wrócę z pracy)
No i oczywiste jest że plecy będą wykonane również z pełnej płyty 18mm która będzie tutaj pełniła rolę żeby się szafka nie złożyła na bok, bo w sumie tego obawiałem się bardziej.
Przeglądałem kilka szafek w sklepach akwarystycznych, to kilka z nich na plecach miały normalną płytę pilśniową pospinana na zszywki tapicerskie, i np. blat podparty na czterech płytach a ścianka tylna tylko pomiędzy dwoma środkowymi, deklarowana nośność szafki pod 500-600L akwarium 😲

akwa2.thumb.png.184eb7561b2cb9bc2d3bc14f0583df8c.png

Jeszcze troszkę zmieniłem szafkę, jak ma nie być sumpa ani narurowca to mogę zmniejszyć szerokość szafki pod akwarium do 80cm.
Jak widać w osi z płytami pod akwarium są nóżki.
Czy faktycznie takie ustawienie akwarium może się nie sprawdzić?
Fakt po prawej mocno wystaje poza wewnętrzną podporę, ale z drugiej strony blat jest zaraz podparty na ostatniej płycie.
 

Napiszę tak.. Zresztą kolega zaznaczył wyżej na żółto.  Jak nie chcesz żeby na szkło działały dodatkowe niepożądane naprężenia spowodowane odkształceniem konstrukcji (czyli szafki) to zawsze podpieraj w węzłach. Pierwszy węzeł to końce akwarium kończą się równo na podporach. A drugi węzeł to (masz dobrze) nóżki zawsze montuj w osiach podpór.   A tak przy okazji , jak masz tylko jedną podporę wewnętrzną i to jeszcze nie symetrycznie ustawioną to grubszy blat będziesz potrzebował.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @artjur jeżeli nie zdecydowałeś się jeszcze na kaseciaka lub moduł, a dalej rozważasz filtrację zewnętrzną kubeł, narurowiec, sump to odnośnie tego co wspominałeś czyli komin i widoczność sprzętu.

Popatrz sobie na akwaria firmy Eheim. Mają one wklejony komin, ale suchy, oraz dziurę w dnie. przez dziurę w dnie podłączasz zasys/spust, a przez suchy komin wracasz rurami z powrotem. W suchym kominie dodatkowo prowadzisz całą niezbędną ci elektrykę taką jak oświetlenie, grzałka, cyrkulator itp. Dzięki takiemu rozwiązaniu w moim akwarium widać 2cm rurki wylotowej która skierowana delikatnie ku powierzchni skutecznie rozbija cały film bakteryjny w połączeniu z falownikiem, a zasys mam 10cm nad dnem schowany za największą skałą. Poniżej załączam zdjęcie jeszcze przy starcie z odpowiedniej perspektywy aby uwidocznić wszystko co widać.

IMG_20191027_183048.thumb.jpg.32433e15c129a13ac8af8f0eae4a90df.jpg

 

Dodatkowo, nie ważne jaką filtrację wybierzesz, czasem i tak trzeba przy niej coś robić w niektórych wypadkach w częściej w innych rzadziej, ale trzeba. Ja korzystam z kubełka Eheim profesionel 4+ 350 i prefilt sunsun, i ten drugi czyszczę raz na 3-4 tygodnie co zajmuje 3-5 min.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemo-hdziękuję, moduły są bajeczne, spróbuję swoich sił. Jak będę miał problemy będę pytał. Poczytam zalinkowane tematy i może się uda 😉

@MrózStartuję pewnie gdzieś za dwa miesiące, muszę przygotować miejsce, obecnie są stare meble w pokoju i muszę się ich pozbyć. Same szafki, bo zamawiam u znajomego dwie sztuki, to pewnie też zejdzie do 1,5 miesiąca bo obłożony pracą i zamówieniami.  Wpadł jeszcze pomysł żeby wymienić panele podłogowe bo też się proszą o wymianę - uff, nazbierało się tego 😣
Z wykonaniem, mam nadzieję, sobie poradzę, najgorzej to zdobyć kamień i go dostarczyć do garażu. Z tym może być najciężej, muszę pojeździć po okolicach Krakowa po składach budowlanych, kamieniołomach.
W sumie dobre byłoby, gdybyś np. miał w ofercie wykonanie samej formy sylikonowej. Resztę klient robi sobie sam i odpada transport ciężkiego gotowego modułu i nie ma problemu że w transporcie coś się uszkodzi - sam bym wtedy skorzystał z takiej oferty.  Bo posiadając formę można już sobie poradzić z wykonaniem modułu nawet na balkonie, to zdobycie kamienia i transport go do domu, a jeszcze jak ktoś mieszka w bloku na 4+ piętrze, to już wyzwanie.

@WalkerMasz rację, nie dyskutuję już na ten temat. Zmieniam szafkę na 210cm szerokości, podzielę ją na trzy części po 70cm i zamówię zbiornik 140x50x50

@SprinciuŁadnie wygląda, faktycznie da się komin tak schować żeby nie rzucał się w oczy. Jednak na chwilę obecną zrezygnuję. W razie problemów wywiercenie otworów i wklejenie szkła można wykonać na sklejonym zbiorniku.
Odnośnie czyszczenia filtra, to masz rację, nie chodziło mi o to że nie chcę nic robić przy akwarium a tylko je oglądać, ale jak piszą że przy modułach można sobie spokojnie pozwolić na dwu/trzytygodniowy wyjazd na wakacje to jednak duuuuży plus. Karmienie ryb załatwi sąsiad, lub może jakiś automat.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i cenne rady. Z postępu prac będę informował. 

PS.
A jeszcze sprawa samego akwarium, czy ktoś może polecić gdzie zamówić wykonanie zbiornika w okolicach Krakowa.
Obecnie czekam na wycenę 135x50x55 razem z kominem, tak jak wcześniej myślałem. Robią ładnie z normalnego szkła z trapezowym szlifem, sylikonem bezbarwnym bez takiego wałka w narożnikach- w pierwszej chwili jak oglądałem to myślałem że to jest ze szkła OW.

 

Edytowane przez artjur
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1 godzinę temu, artjur napisał:
[mention=2744]przemo-h[/mention]

PS.

A jeszcze sprawa samego akwarium, czy ktoś może polecić gdzie zamówić wykonanie zbiornika w okolicach Krakowa.

Obecnie czekam na wycenę 135x50x55 razem z kominem, tak jak wcześniej myślałem. Robią ładnie z normalnego szkła z trapezowym szlifem, sylikonem bezbarwnym bez takiego wałka w narożnikach- w pierwszej chwili jak oglądałem to myślałem że to jest ze szkła OW.

 

 

 

Nie musisz szukać w okolicach miejsca zamieszkania. Napisz do @przemek wieczoreki @timirobią świetne zbiorniki i kurier bezpiecznie przywiezie Ci pod sam dom

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze taki, może głupi pomysł. Czas na tworzenie sztucznego kamienia troszkę kiepski, garaż co prawda mam ale nie ogrzewany i może się okazać że będzie ciężko w najbliższym czasie coś tam podłubać. Zastanawiam się czy w takim razie nie zrobić kaseciaka ale na zasadzie jak w modułach. Zamiast robić przegrody i jeden kawałek gąbki, wrzucić tak jak w modułach pocięte kawałki gąbki, wlot zrobić na dole a pompę umieścić na górze. Jednym słowem skleić taki niby moduł ale w formie kaseciaka. Może bardziej jako zawieszony przy tylnej szybie, długi na 2/3 długości i sięgający na 2/3 wysokości akwarium.

Czy takie coś się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.