Skocz do zawartości

Filtr kasetowy - prośba o ocenę


Rekomendowane odpowiedzi

Używanie czegoś tylko żeby nie stało mija sięz celem. Załóż drugi zbiornik obok i podłącz kubeł. Ew. sprzedaj albo zanieś do piwnicy na gorsze czasy.

10, 20 i sera możesz spróbować, najwyżej sobie pozamieniasz. Przygotuj prowadnice na różne opcje w razie czego. Jak łatwy dostęp to też nie problem co 2 tygodnie przeczyścić.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mróza może masz zdjęcie tego korytka? Czy ta mała gąbka w skimmerze jest drobna czy raczej grubsza typu 20 ppi?

@SlavekG Tak myślałem, ze te 7000 l to za dużo, ale z drugiej strony sporo osób wyrażało opinię, że te pompy najciszej pracują na ok 50% mocy, więc to by było akurat :) 

 

A wiecie może jak z tym wylotem z kasety mogę zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, calderaro napisał:

A jak z tym wylotem z kasety? Mogę dać z boku pod powierzchnią wody?  I ciekawy jestem ,czy przy pompie 7000l/h i akwarium długości 180 cm w dalszym ciągu będę potrzebował falownik?

Wylot z pompy możesz dać pod wodą, mam tak w obecnym kaseciaku - wywiercona dziura w komorze pompy i przez nią wychodzi rura pvc. 

25 minut temu, calderaro napisał:

@Mróza może masz zdjęcie tego korytka? Czy ta mała gąbka w skimmerze jest drobna czy raczej grubsza typu 20 ppi?

Zdjęcia wieczorem Ci podeślę jak z pracy wrócę bo nie mam nic na telefonie. Tam chyba 10ppi miałem włożone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@calderaroobiecałem zdjęcia więc wrzucam.

Korytko niestety gdzieś zaginęło w piwnicy więc zdjęcie odkopane z dysku google. Jak widać zero filozofi - tą krawędzią sciętą pod skosem opierało się o ścianę tam gdzie skimmer i pod skosem schodziło do komory pompy, gąbka była na wcisk w tym korytku. Nie było one w żaden sposób przyklejone do kasety, po prostu oparte.

20181222_140517.thumb.jpg.33a5b55d05c8ac612edd159ee1fd49ed.jpg

Drugie zdjęcie to wylot z kasety zamontowany tak na oko 10cm pod taflą wody. Wylot na kolanku kulowym pozwalającym kontrolować kierunek wyrzutu wody.

20200128_202802.thumb.jpg.fdc00f4f81aee3731304eefe5fad6779.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mrózdzięki za fotki :) Czyli rozumiem, że woda swobodnie sobie wpadała na tę gąbkę i leciała do komory pompy, taka zjeżdżalnia? ;)

 

Coraz bardziej zastanawiam się nad tymi komorami filtracyjnymi... Nie wiem, czy nie wyrzucić tej gąbki 45ppi (albo sery) a na jej miejsce dałbym reaktor z purigenem i grzałkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mówicie, że taka mała powierzchnia gąbek może być znaczącym problemem, to może zrobić w ten sposób jak na schemacie?

Woda wchodzi do filtra bokiem (tylko od spodu), następnie skręca do komory pompy. Rezygnuję z sery i zostają tylko dwie gąbki o wymiarach 25 x 40 x 3 cm  (10 lub 20 ppi) oraz druga 25x40x5 cm 45 ppi. 

W tym układzie kaseta nieznacznie zwiększa wymiary z 14 x 41 cm   do 15,5 x 47 cm. Grubość niewiele się zwiększa, na czym mi zależy. Dużą wadą tej wersji jest to, że nie ma opcji, żebym mógł włożyć tutaj absorber purolite czy jakiś inny wkład awaryjny (np. węgiel drzewny)

Myślicie, że tak będzie lepiej?

 

kaseta wersja II.jpg

Edytowane przez calderaro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, calderaro napisał:

Myślicie, że tak będzie lepiej?

 

W tym przypadku co narysowałeś ważne żeby tak przegroda pomiędzy pompą a gąbkami na stałe łączyła obydwie ściany 47 cm, dzięki temu te ściany się nie wygną za bardzo. Czyli byś musiał zrobić jakąś perforację tak żeby przepływała przez wykonane otwory od gąbek do pompy. PCV spienione to jest dosyć miękki materiał może się wygiąć pod wpływem ciśnienia wody od zewnąrz kaseciaka.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie długi ten kaseciak będzie. Też miałem kiedyś podobny pomysł do Twojego, ale jak dociąłem sobie pierwszą formatkę i przyłożyłem do zbiornika, to zrezygnowałem z robienia tak dużego kaseciaka. Poszedłem w stronę "turbokaseciaka". Dałem dwie gąbki po 2cm grubości (jedna jakieś 10-20ppi a druga coś koło 30-45ppi) i było super.

 

 

Edytowane przez Loobo
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.