Skocz do zawartości

Czym karmić te kolorowe ancymony? :)


Nowinsky

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Nowinsky napisał:

@egon44jak rozróżnić bardzo małą dawkę od małej dawki lub średniej lub dużej?
Kompletnie się na tym nie znam :D Nie chciałbym żeby przez mój gest później ryby cierpiały i im brzuchy rozsadzało :( 

Trudno określić jaka jest mała dawka podawanego pokarmu(nawet na wstawionym zdjęciu),i jedynym wyznacznikiem jest obserwacja ryb.

Ja robię to tak,że biorę pokarm w trzy palce i karmię nim ryby rozsypując go po długości akwarium.W ten sposób wszystkie ryby coś zjedzą,niż przy podawaniu pokarmu w jedno miejsce. Gdy ryby zjedzą pokarm w kilkanaście sekund,to czasami podaję drugą dawkę,ale o połowę mniejszą,ale spokojnie wystarczy jak będziesz podawał jedną dawkę,ale trzy razy dziennie. Gdy zauważysz,że ryby mają zbyt okrągłe brzuszki,to zmniejsz dawkę pokarmu granulowanego o połowę.A gdy zauważysz że mają pozapadane brzuszki to zwiększ troszkę dawkę.

Przede wszystkim podstawa,to obserwacja i jeszcze raz obserwacja ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nowinsky napisał:

Czyli nie ma jakiegoś poradnika, że na 40 małych rybek daje się np. szczyptę lub dwie szczypty granulek? Albo  pół garści lub całą garść pokarmu płatkowego? :P 

Nie ma poradnika. Odlicz sobie po 2 granulki northina na rybkę to da Ci jakieś wyobrażenie ile masz karmić. Staraj się pokarm rozsypywać po całym zbiorniku żeby każda rybka coś dostała. Ja sypię  w nurt falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@egon44 & @SlavekGoki i to są dla mnie istotne wskazówki :) Zapewne sypałbym w jedno miejsce, żeby mieć skupisko rybek, a tu jednak trzeba rozsypywać wzdłuż zbiornika :) 
Z tym przelicznikiem granulek też będzie dla mnie spoko na początku bo mniej więcej zobaczę jak to wygląda objętościowo i mogę sobie przygotować jakieś mini paczuszki na start :) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Nowinsky napisał:

Czyli nie ma jakiegoś poradnika, że na 40 małych rybek daje się np. szczyptę lub dwie szczypty granulek? Albo  pół garści lub całą garść pokarmu płatkowego? :P 

Filigranowa kobitka będzie miała zupełnie inną "szczyptę" niż dwu metrowy kowal 😋 Tak jak koledzy napisali, obserwuj i tyle.

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nowinsky moim zdaniem zrobiłeś mały błąd kupując pokarmy gradacji 1mm dla ryb wielkości około 4cm.

Dużo lepsze w tym przypadku były by pokarmy płatkowane,oraz np. Nature food gradacji S .

Osoba początkująca może mieć problem z określeniem dawki granulatu gradacji 1mm dla ryb.Fakt doświadczona osoba poradzi sobie z tym bez problemu,ale że tak powiem amator może sobie narobić kłopotu. Nie jest tak,że Cię straszę,ale uważaj na początku z jego dawkowaniem. Lepiej dawać mniejsze dawki trzy razy dziennie niż przekarmić i potem żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SlavekG napisał:

Nie uważam tego za błąd, pokarmem Northina 1mm można spokojnie karmić ryby wielkośći 2.5cm

To Twoje zdanie,a ja mam inne ;)  ,tak jak napisałem w poście nr. 15   

 

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@egon44ja się słucham doświadczonych malawistów :) Sam bym nie kupił bo nawet nie znałem firm :P  Dokonuje zakupów po rozmowie z użytkownikami tego forum, którzy mają o wiele wiele większą wiedzę, niż moja w tej dziedzinie :) 

Te pokarmy już mam u siebie w szafce pod akwarium:

Northfin Veggi 1mm
Northfin Kril Gold 1mm
Naturefood Premium Cichlid Plants S
JBL Spirulina 40%
 

Więc co mam teraz zrobić? Nie używać ich i dokupić inne? 

Edytowane przez Nowinsky
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nowinsky napisał:

Więc co mam teraz zrobić? Nie używać ich i dokupić inne? 

Karm nimi normalnie. Zwróć tylko uwagę na to żeby ryby po karmieniu nie miały większych brzuchów, jak tak będzie to znak że karmisz za dużo. Tymi pokarmami karmiłem małe ryby od 2.5cm bez najmniejszych problemów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.