Skocz do zawartości

zapytanie o denitryfikator


byku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!


Wykonałem denitrator na podstawie projektu Mariusza Suwalskiego. Odpaliłem go tydzień temu. Zgodnie z instrukcjami otworzyłem przepływ po trzech dniach. Efekt wysoko zadowalający. No3 zniknęło i przy przepływie ~3l/dobe nie pokazywało się przez kilka dni, więc podwyższyłem przepływ najpierw do ~8l/dobe, później chyba trochę przesadziłem, bo do 15l/dobe :D . Zrobiłem testy na no3 i no2 z wody wypływaącej z deni, pokazało się no3 (co mnie nie dziwi) jednak stężenie no2 10mg/l. Wyczytałem, że na początku z deni będą wypływały duże stężenia no2. Zastanawia mnie jednak jak doprowadzić no2 do 0. (Tak jak napisał Triamond)http://www.triamond.prv.pl/: ,,przepływ należy tak regulować, by na wylocie urządzenia zawartość azotanów i azotynów wynosiła 0 mg/l. "

A więc, tak jak podpowiada zdrowy rozsądek mały przepływ będzie redukował nie tylko no3, ale i no2??


Pzdrawiam

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

denitrator ma za zadanie usuniecie no3 z wody nie no2, no2 usuwaja bakterie tlenowe (nitryfikacyjne), znajdujace sie w filtrach i w zasadzie w kazdej innej czesci akwa, ktore no2 przeksztalcaja w no3; urzadzenie zwane denitryfikatorem, dzieki swej konstruckcji, pozwala na osiedlenie sie i rozwiniecie bakterii beztlenowych (denitryfikacyjnych) ktore przeksztalcaja no3 w wolny azot;

to ze na wylocie z denitro no2=0 wynika z tego ze na wlocie tez no2=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli na wlocie do flitra no2=0 a na wylocie stezenie jego jest mierzalne to nic dziwnego - jesli denitrator jest tak zbudowany ze dziala tez jak filtr mechaniczny (nie mowie ze to jest celowe :) ), to w polaczeniu z bardzo wolnym przeplywem (brakiem tlenu), nastepuje rozklad materii organicznej i powstanie amoniaku i azotynow, ktorych bakterie tleonowe nie maja jak w nim przeksztalcic z prostego powodu ze ich tam nie ma prawa byc;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Nurtowało mnie to pytanie. :P Analogicznie; gdy zwiększymy przepływ azotyny jak i też amoniak, czy potencjalnie siarkowodor, oczym wspominał również triamond, będą zanikać 8) ?


Dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóz jako autor tego projektu to wypada mi się też wypowiedzić w tym temacie.

Deni ma wiele niezaprzeczalnych zalet, ale poprawne wyregulowanie przepływu może czasami przyprawić o szaleństwo. Niestety nie ma też na to recepty/rozwiązania uniwersalnego bo każde akwa jest inne i w każdym woda oraz zachodzące w niej przemiany też są inne więc wymagane jest tu podejście indywidualne. Wielkość przepływu należy podnościc bardzo powoli, tydzień to naprawdę mało czasu. Denitrator tak jak każdy inny filtr w akwa mósi dojrzeć a może to trwać i parę tygodni. Bardzo podnosi wydajnośc deni podawanie pozywek dla bakterii ale jest to metoda mało sprawdzona przy stosowaniu przez dłuższy okres czasu. Wyregulowanie go na O i O jest dosć trudne, choć nieraz jak ktoś straci cierpliwość to regulacja na większy przepływ tak aby NO2=0 a NO3 większe od zera na wylocie ale wyraźnie mniejsze niż na wlocie też daje bdb wyniki bo co prawda NO3 nie usuwamy do 0 ale biorąc pod uwagę większy przepływ efekt końcowy też jest niezły. Ważne jest to o czym wspomniała adi a i jest to napisane w artykule o budowie deni - czyli bardzo dobre zabezpieczenie filtrów przed zanieczyszczeniem mechanicznym, zarówno deni jak i kubełek do którego jest podłączony mogą spełniac tylko funkcje filtrów bio i uzywanie tego tandemu również do filtracji mechanicznej jest wykluczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag na temat filtracji w warunkach beztlenowych ...czyli rzecz o denitrifkacji .

1.Teoretyczna , a optymalna szybkość przepływu winna wyności około 1,5 litra na godzinę .

2.Jak podpowiada nas naczelny chemik , niedoszły doktór chemi , pani Beatka - pomiar wykonany metoda kropelkową jednokrotnie nadaje sie do utylizacji

3.Also - wykonujemy np. 10 pomiarów i uśredniamy wartość albo mierzymy potencjał redox .

4.Nitrareduktor to specyficzne urządzenie -jesli juz decydujemy się na niego -lepiej zakupić dobre testy -np. JBL lub Dupla i wykonywac pomiary w sposób podany powyżej

5.Nitrareduktor,gdy działa dobrze jest ''fajny'' ,gdy działa wadliwie ,a potencjał redoks przekracza - 300 mv jest spore prawdopodobieństwo ,że zamiast nitrareduktora mamy mini fabryczke siarkowodru . Potencjał redokx na wylocie winien wynosić pomiędzy -50 ,a -250 mv .

6.Przy podawaniu pozywki np. denimar - oczywiście MUSIMY sprawdzać i wartości zw. azotu i potencjał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
.

1.Teoretyczna , a optymalna szybkość przepływu winna wyności około 1,5 litra na godzinę .



Moim skromnym zdaniem to ciężko mówic o optymalnym przepływie, bo czy:

dla deni z wężyka fi 6 o długości 20 metrów

dla deni z wężyka fi10 o długości 50 metrów

dla deni kubełkowego o poj 3 litry z wypełnieniem z keramzytu

dla deni kubełkowego o poj 5 litrów wypełnionego Bio-maxsami hagena

optymalny bedzie ten sam jednakowy przepływ dla wszystkich w/w ????

moim zdaniem nie

Nie jestem tak uczony jak Twój naczelny chemik ale to co stwierdziłem "organoleptycznie" to to że do każdego deni/akwa trzeba raczej podejść indywidualnie bo jak sama zauważyłaś jest to dość specyficzne urządzenie i ihmo nie ma na nie jednej prostej recepty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.